Zdroj: v2com, Hans-Petter Bjørnådal

Ako prirodzene usadiť chatu v teréne, aby sa stala súčasťou krajiny

17. 09. 2020
Zdieľať

Chata fascinuje už svojou polohou. Je obklopená majestátnymi horami, magickými fjordmi s prosperujúcimi rybárskymi dedinami ležiacimi na úzkych pozemkoch medzi horami a oceánom.

Cez toto krásne prírodné prostredie vedie národná turistická trasa. Nová atypická chata stojí neďaleko malej rybárskej dediny zvanej Hamn.

Chata Senja

Zdroj: v2com, Hans-Petter Bjørnådal

Citlivý prístup k prostrediu

Túžbou majiteľa chaty bola víkendová či prázdninová stavba s panoramatickým výhľadom na nádherné hory a prírodu tejto lokality. Na autorov projektu čakalo viacero výziev, ktoré museli zdolať. Samozrejmosťou je citlivý prístup k prírodnému prostrediu, z čoho vyplynulo rozhodnutie vytvoriť projekt, ktorý sa stane súčasťou krajiny.

Chata Senja

Zdroj: v2com, Hans-Petter Bjørnådal

Plášť ako skala, línie ako pohorie

Celému projektu predchádzalo detailné štúdium miestnych tradícií – zvyčajne sa tu stavali chalupy v úkryte pod veľkými skalami. Plášť budovy pripomína skalu a prírodné línie stavby napodobňujú tvar hôr. Vďaka tomu vzniklo veľké panoramatické okno v atypickom tvare.

Drevená fasáda chaty je natretá tmavosivou farbou, ktorá prirodzene ladí s okolitou prírodou. Hlavný vchod je vytesaný do budovy, a zároveň vytvára chránený priestor na oddych. Projekt sa tak vlastne stáva „skalou s výhľadom“, ktorá sa prirodzene usadila v teréne. Pred susedmi a hlavnou cestou je ukrytá lesom.

Chata Senja

Zdroj: v2com, Hans-Petter Bjørnådal

Svetlý interiér z dreva

Aj v interiéri chaty sa cítite ako súčasť prírody. Steny vo vnútri sú pokryté borovicovými doskami, podlahy dubovým drevom, strop je drevený. Vďaka svetlému drevu a výhľadom vzniká príjemná a útulná atmosféra. Pri jedálenskom stole sa zhromažďuje rodina a môže sa odtiaľ kochať panoramatickým výhľadom na hory. Hranice medzi interiérom a exteriérom sú zmazané. Celý vnútorný priestor sa mení v súlade s dennou dobou a hrou svetla a tieňa.

Chata Senja

Zdroj: v2com, Hans-Petter Bjørnådal

Nočná a denná časť

Celá dispozícia je rozdelená na dennú časť, ktorú tvorí jedna veľká miestnosť s výhľadom, a na nočnú časť. V nočnej našli miesto štyri samostatné spálne a hygienické zázemie. V dennej zóne je spojená kuchyňa, jedáleň aj obývačka. Zaujala nás aj trendová kuchynská linka a ostrovček zeleno-modrej farby, ktorý priestor oživuje.

„Architektúra je o uľahčovaní života, ktorý sa deje vo vnútri stavby. Tento život prospieva a rastie v symbióze s naším svetom. Architektúra nie je len škrupina, ktorá vás udržiava v suchu a chráni vás pred prírodnými silami. Pomáha tiež obnoviť spojenie medzi človekom a prírodou, človekom a kozmom,“ hovorí Hans-Petter Bjørnådal.

Nórsky architekt Hans-Petter Bjørnådal má za sebou niekoľko významných ocenení a zaujímavých projektov. Jeho snahou je vložiť do architektúry kus umeleckej hodnoty, ktorá sa neraz z moderných projektov vytráca.

Chata Senja

Zdroj: v2com, Hans-Petter Bjørnådal

Chata Senja

Architektonický ateliér: Bjørnådal Arkitektstudio
Autor: Hans-Petter Bjørnådal
Dizajnérsky tím: Architekt MNAL Hans-Petter Bjørnådal
Spolupracovníci: Reidar Fagerholt & Solbjøg Sørensen
Krajinný architekt: Bjørnådal Arkitektstudio
Lokalita: Senja, Nórsko
Realizácia: Júl 2020

Sabína Zavarská
Zdroj a foto: v2com, Hans-Petter Bjørnådal

Kategória: Návšteva
Tagy: architektúra chata návšteva domu v zahraničí víkendový dom
Zdieľať článok

Diskusia