Zdroj: Alex Filz

Chata uprostred lesa vám ukáže, ako vyzerá súlad s prírodou

24. 10. 2020
Zdieľať

Pri idylickom jazere vyrástla chata, ktorá spája moderný dizajn s obľúbenými tradičnými prvkami. Jazero leží vo výške viac 1 000 metrov nad morom uprostred horského prostredia. Je lemované sviežimi zelenými borovicovými lesmi. Ideálne prostredie na relax.

O návrh rekreačnej chaty so šatňami a hygienickým zázemím požiadala obec architektov z noa* network of architecture. Pôvodná stará chatka, ktorá stála na tomto mieste, už bola priveľmi malá a nezvládala plniť si svoj účel.

Destinácia je populárna nielen v lete, ale aj v zime. Na jazere sa korčuľuje. Staré zariadenie zbúrali a namiesto neho vznikla chata harmonizujúca s okolím.

Dom pri jazere Völs

Novovybudované kúpacie móla sú vyrobené z dreva z okolitých lesov. Zdroj: Alex Filz

Namiesto jednej budovy dve

V hlavnej budove je nový snack-bar s klasickou sedlovou strechou. Rozširuje sa do otvorenej lodžie a terasy, s úžasným výhľadom na jazero a novým priestorom na kúpanie.

Druhou stavbou je samostatná kocka spojená s denným barom. Obsahuje sanitárne zariadenia a prezliekarne pre rekreačných športovcov. Medzi oboma stavbami je malé otvorené átrium so šatňami pre hostí a uzamykateľnými skrinkami špeciálne vyrobené miestnymi remeselníkmi.

Dom pri jazere Völs

Architekti zvolili do interiéru zelenú – je to farba podlahy, stien a stropu s rôznymi odtieňmi, ktoré vytvárajú atmosféru plynulého pokračovania prírody. Zdroj: Alex Filz

Zelená aj v interiéri

Splynutie s prírodným prostredím nie je dané len použitými materiálmi. Postarali sa oň aj farby. Architekti zvolili do interiéru zelenú – je to farba podlahy, stien a stropu s rôznymi odtieňmi, ktoré vytvárajú atmosféru plynulého pokračovania prírody.

Zaujímavým motívom je tirolská čipka vtlačená do živicového plniva. Vytvára nepravidelný trojrozmerný efekt. Os, ktorá spája obe budovy, architekti navrhli ako opornú konštrukciu pre popínavé rastliny, vybrali rýchlo rastúci jazmín.

Dom pri jazere Völs

Zaujímavým motívom je tirolská čipka vtlačená do živicového plniva. Zdroj: Alex Filz

Citlivé a verné riešenie

Fasádu tvorí špeciálne vybrané neošetrené drevo smrekovca. Postupom času sa bude prirodzene meniť. Novovybudované kúpacie móla sú vyrobené z dreva z okolitých lesov. Každý prvok projektu demonštruje zodpovedné a opatrné zaobchádzanie s prírodným prostredím, pričom zostáva verný lokálnym architektonickým štandardom. Súčasťou projektu je priestor pre deti.

Dom pri jazere Völs

Fasádu tvorí špeciálne vybrané neošetrené drevo smrekovca. Zdroj: Alex Filz

Dom pri jazere Völs

Architektonický ateliér: noa* network of architecture

Lokalita: Fiè allo Sciliar, Južné Tirolsko, Taliansko

Realizácia: 2019

Plocha: 120 m2

Objem: 330 m3

Sabína Zavarská
Foto: Alex Filz

Kategória: Návšteva
Tagy: chalupy chata drevená fasáda víkendový dom
Zdieľať článok

Diskusia