Zdroj: Saint-Gobain Construction Products

Vyhnite sa chybám pri zateplení. Detaily rozhodujú

04. 09. 2024 Zdieľať

Pri zateplení šikmej strechy sa často stáva, že si svojpomocní stavebníci zakúpia všetky potrebné materiály, aj kvalitné materiály a komponenty pre zateplenie šikmej strechy, ale zateplenie sa minie účinkom, pretože bol zvolený nesprávny pracovný postup. Alebo sa niečo, čo vyzeralo ako nedôležité, zanedbalo a nevykonalo. Na detailoch záleží a pri zateplení šikmej strechy to platí obzvlášť.

Pri výbere vhodného riešenia na zateplenie a zobytnenie podkrovia je kľúčové zamerať sa na kvalitné a rokmi overené materiály. Použitie spoľahlivých a osvedčených postupov je nevyhnutné pre dlhodobú efektivitu a komfort vášho priestoru.

Ani najlepší materiál nepomôže, ak je uložený nesprávne

Častým problémom pri zatepľovaní je nedodržanie správnych postupov. Aj keď máte najkvalitnejšie materiály, nesprávna aplikácia môže viesť k stratám tepla alebo k iným problémom. Správne zateplenie šikmej strechy závisí na precíznej práci, ktorá zahŕňa aj zamedzenie vzniku tepelných mostov. Tieto miesta sú náchylné na kondenzáciu vlhkosti, čo môže viesť k tvorbe plesní, ktoré ohrozujú zdravie a skracujú životnosť strešnej konštrukcie.

Dvojvrstvové riešenie

Pre maximálnu efektivitu odporúčame vždy dvojvrstvovú izoláciu. Prvá vrstva medzi krokvami poskytuje základné zateplenie, zatiaľ čo druhá priečna vrstva pod krokvami, resp. nad krokvami eliminuje tepelné mosty a zabezpečuje úplnú ochranu. Týmto spôsobom dosiahnete optimálnu tepelnú izoláciu, ktorá vám zabezpečí príjemné bývanie v podkroví po celý rok.

Grafika izolácie šikmej strechy Isover.

Zdroj: Saint-Gobain Construction Products

Na hrúbke záleží, investícia sa vám vráti

Pri plánovaní zateplenia podkrovia je dôležité dbať na odporúčané hrúbky tepelnej izolácie, ktoré sú stanovené podľa aktuálne platných tepelno-technických noriem. Nebojte sa investovať do väčšej hrúbky izolácie, pretože to nie je miesto na šetrenie. Vaše rozhodnutie ovplyvní nielen náklady na vykurovanie, ale aj komfort bývania v podkroví po celý rok, a to na celé desaťročia.

Investícia do kvalitnej tepelnej izolácie predstavuje približne 3-5% z celkových nákladov na vstavané podkrovie. Táto investícia sa vám však rýchlo vráti vo forme nižších nákladov na vykurovanie/chladenie, čo znamená, že už po niekoľkých rokoch budete šetriť a získavať čistý zisk.

Pracovník pri ukladaní izolácie šikmej strechy.

Zdroj: Saint-Gobain Construction Products

Optimálne hodnoty tepelnej izolácie

Pre dosiahnutie optimálnej tepelnej ochrany a maximálneho komfortu sa odporúča hodnota súčiniteľa prechodu tepla U ≤ 0,10 W/m²K alebo tepelný odpor R = 9,9 m²K/W. Táto hodnota je ideálna pre pasívne domy a zodpovedá hrúbke až 400 mm pri použití izolácie zo sklených vlákien s tepelnou vodivosťou λ = 0,038 W/mK.

3 najčastejšie chyby pri zateplení šikmých striech

  1. Absencia projektu
  2. Nedostatočná hrúbka izolácie (Vedeli ste, že zvýšenie hrúbky o 40-60 mm izolácie už v celkovej cene spôsobí navýšenie iba o jednotky percent, ktoré sa v usporených nákladoch za vykurovanie vrátia už za pár rokov?)
  3. Stanovenie hrúbky tepelnej izolácie bez ohľadu na jej kvalitu (Pozor! Rozdiel medzi tepelnoizolačným účinkom jednotlivých tepelných izolácií môže dosahovať až 30%.)

Malá výška krovu? Nevadí

Pri rekonštrukciách starších domov často narazíme na problém s nedostatočnou výškou krovu. Zateplenie z vnútornej strany môže tento problém ešte zhoršiť, pretože znižuje výšku obytného priestoru. V takýchto prípadoch existujú dve efektívne riešenia: kombinované zateplenie medzi a nad krokvami, alebo výhradne nadkrokvové zateplenie. Tieto metódy umožňujú zachovanie vnútorného priestoru, pretože izolácia sa neaplikuje z interiérovej strany pod krokvy.

Detail na izolovanú šikmú strechy zvnútra materiálmi Isover.

Zdroj: Saint-Gobain Construction Products

Význam vzduchotesnosti a parotesnosti

Kľúčom k bezchybnej funkcii zateplenej strešnej konštrukcie je aj zabezpečenie parotesného a vzduchotesného uzatvorenia zo strany interiéru. Vzduchotesnosť závisí na dokonalom utesnení parotesnej vrstvy, vrátane spoja fólií a ich napojenia na okolité konštrukcie ako sú štítové steny, okná a prestupy. Existujú šikovné systémy, ktoré dokážu reagovať na všetky podmienky. Príkladom je  ISOVER VARIO® XtraSafe, ktorý má špecifické a výnimočné vlastnosti, ľahko sa aplikuje, umožňuje aj vysychanie konštrukcie krovu v letnom období a bráni prieniku vodných pár do strechy v zime. Inteligentná klímamembrána VARIO® dokáže v lete vodné pary z konštrukcie strechy uvoľniť do interiéru a v zime naopak bráni ich prieniku do konštrukcie strechy.

Vzduchová medzera je nevyhnutná

Pri inštalácii tepelnej izolácie nad krokvami je nevyhnutné vytvoriť vzduchovú medzeru medzi parozábranou a finálnym sadrokartónovým obkladom. Vzduchová medzera umožňuje bezproblémové uloženie káblov bez prerušenia parozábrany, čím sa eliminuje riziko vzniku tepelných mostov alebo kondenzácie vlhkosti. Navyše, tento priestor zjednodušuje montáž a údržbu osvetľovacích telies, čo prispieva k estetickej čistote interiéru a dlhej životnosti strešnej konštrukcie.

Pracovník pri inštalácii izolácie šikmej strechy materiálmi Isover.

Zdroj: Saint-Gobain Construction Products

Odborná konzultácia a výber materiálov

Správny výber materiálov a konštrukcie šikmej strechy sú kľúčové pre jej funkčnosť a životnosť, ako aj pre mikroklimatické podmienky v objekte. Preto je vždy dobré konzultovať tieto aspekty so skúseným projektantom, ktorý dokáže odborne posúdiť a navrhnúť optimálne riešenie pre vašu strechu.

www.isover.sk

Článok vznikol v spolupráci s firmou Saint-Gobain Construction Products, s.r.o.

Kategória: Strecha, podkrovie
Tagy: izolácia šikmej strechy šikmé strechy tepelné izolácie zateplenie strechy
Zdieľať článok
Hrubá stavba domu: Všetko, čo potrebujete vedieť o streche a okenných konštrukciáchUrob si sám

Hrubá stavba domu: Všetko, čo potrebujete vedieť o streche a okenných konštrukciách

Dopyt po zateplení striech rastie, dotáciu na novú strechu však nedostane každýASB.sk

Dopyt po zateplení striech rastie, dotáciu na novú strechu však nedostane každý

11 najčastejších chýb pri ochrane základov domuUrob si sám

11 najčastejších chýb pri ochrane základov domu

Spestrite si záhon letničkami: 6 očarujúcich druhov, ktoré musíte maťZáhrada

Spestrite si záhon letničkami: 6 očarujúcich druhov, ktoré musíte mať