Gorenje získala ocenenie Red Dot za ovládací modul iChef

28. 04. 2011 Zdieľať

Ovládací modul rúry na pečenie iChef značky Gorenje+ získal čestné ocenenie na poprednej medzinárodnej súťaži Red Dot Design Awards. Ocenená novinka je výsledkom úsilia vývojárskeho a dizajnového oddelenia spoločnosti Gorenje a predstavili ju v januári tohto roka na veľtrhu IMM v Kolíne nad Rýnom. Elektronický ovládací modul s veľkým farebným displejom predstavuje v súčasnosti najmodernejšie dotykové ovládanie a významný krok vpred vo vývoji domácich spotrebičov. Rúry na pečenie s touto technológiou sa u nás budú dať kúpiť od apríla v špecializovaných štúdiách Kuchyne Gorenje

Technológiu iChef, ktorá porotu súťaže Red Dot zaujala najmä dômyselným a precíznym riešením, navrhli dizajnéri Matevž Popič a Lidija Pritržnik zo štúdia Gorenje. Hlavnou zásadou pri tvorbe bola jednoduchosť a intuícia pri použití rúry. „Vyvinuli sme koncept ovládania rúry, ktorý bude vyhovovať rôznym typom používateľov. Uspeli sme v uplatnení komplexnej technológie v používateľskom produkte do tej miery, že ju využijú nielen profesionáli, ale aj ľudia, ktorí sa do sveta varenia vydávajú iba zriedkakedy,“ hovorí kreatívna riaditeľka Lidija Pritržnik. Zdokonalenie spočíva najmä v spojení atraktívnej formy a zároveň jednoduchého ovládania. Riadiaci modul umožňuje nenáročný a rýchly výber jedál.

Používanie spotrebičov s touto technológiou vyvolá u používateľov nezvyčajný a nezabudnuteľný zážitok, lebo všetko zadávajú iba pohybom prsta na farebnom displeji. Na ňom sa v logickej postupnosti zobrazujú rôzne tipy na varenia a pečenie, a to v podobe farebných fotografií a ikon. „Kontrola výberu je jasná, recepty sú doplnené vysvetlením jednotlivých funkcií, vďaka čomu sa už nebudú musieť využívať tlačené kuchárske knihy. Dôraz sa kladie na jednoduché editovanie existujúcich receptov a tvorbu nových, ktoré si môže každý vytvoriť sám. Vďaka širokému výberu farebných schém si môžu používatelia nastaviť displej podľa svojich individuálnych potrieb,“ vysvetľuje dizajnér Matevž Popič.
Použitá technológia spolieha na vysokovýkonný procesor, ktorý pracuje ako samostatný počítač. Bezpečný a premyslený hardvér je riadený operačným systémom, takisto vyvinutým v spoločnosti Gorenje. Umožňuje rýchlo reagovať a prináša intuitívne ovládanie. „Myšlienka priameho dotykového ovládania domácich spotrebičov pomocou farebného displeja s pohyblivým zobrazením sa v spoločnosti Gorenje objavila už v čase, keď boli predstavené prvé dotykové displeje. No pred niekoľkými rokmi sa zdalo, že takýto nápad je mimoriadne nákladný a technicky sotva realizovateľný. My sme však dokázali, že stále stojíme na čele vývoja riadiacich kontrolných modulov,“ konštatuje Andrej Kaise, inžinier a tvorca víťazného riadiaceho softvéru.
Súťaž Red Dot, ktorú prvý raz zorganizovali v roku 1955, patrí k najprestížnejším medzinárodným dizajnérskym oceneniam. V tomto roku súťažilo v kategórii dizajn približne 1 700 spoločností zo 60 krajín s 4 433 prihlásenými produktmi. Slávnostné udelenie cien sa bude konať 4. Júla v nemeckom Essene. Gorenje je pravidelným víťazom tejto súťaže. Prvé ocenenie Red Dot spoločnosť získala v roku 2055 za návrh práčky a sušičky bielizne Premium Touch.

Zdroj: New Deal Communications, a.s.

Kategória: Aktuality
Zdieľať článok