Jarné oživenie domu strechou zo škandinávskej ocele

Jarné oživenie domu strechou zo škandinávskej ocele

07. 05. 2020
Zdieľať

Viete, ako prídete na to, že je najvyšší čas na výmenu strešnej krytiny? Odpoveď je jednoduchá. Akonáhle strecha prestáva plniť svoju praktickú a estetickú funkciu. Kvalitná strešná krytina domom prospieva a čím skôr ju dom dostane po tom, čo pôvodná krytina doslúži, tým lepšie. Pravidelná vizuálna obhliadka strešnej krytiny, čistenie povrchu krytiny a odkvapov od machov a nánosov lístia nutnosť výmeny krytiny oddiali. Ale aj ten najlepší materiál raz doslúži. Platí to nielen pre strešnú krytinu, ktorá si musí roky poradiť so všetkými vrtochmi počasia, ale pre všetky materiály dlhodobo vystavené poveternostným vplyvom.

Rekonštrukcia strechy môže spočívať čisto vo výmene krytiny za novú. No je možné, že bude potrebná aj výmena drevenej nosnej strešnej konštrukcie. Platí to najmä pri starých domoch, kde sa údržbe strechy roky nevenovala náležitá pozornosť a svoj diel od počasia dostala tým pádom nielen krytina, ale aj celá drevená konštrukcia pod ňou. V tejto súvislosti sa môže ľahko stať, že samotná výmena problém nevyrieši, pretože drevená strešná konštrukcia strechy po rokoch už nevykazuje potrebnú únosnosť a najmä pálené a betónové škridle je zaťažujú. K slovu prichádzajú odborníci, ktorí sú schopní zhodnotiť stav celej strechy a odporučiť ďalšie kroky. 

Veľmi častá býva výmena pôvodnej ťažkej krytiny za ľahkú krytinu, kde kraľujú najmä krytiny oceľové s ochrannou farebnou povrchovou úpravou. Ide o tvarovo rozmanité typy od vzhľadu falcovanej krytiny až po imitáciu klasickej škridle. strešná krytina
Ruukki Slovakia s.r.o.

Tvar a farba strešnej krytiny síce určí estetický charakter celého domu, celkovú životnosť krytiny však určí okrem údržby, najmä kvalita oceľového jadra, hrúbka pozinkovania (ochrana pred koróziou) a parametre povrchovej ochrannej vrstvy. Bohužiaľ len máloktorý výrobca je schopný tieto vlastnosti u svojich krytín skutočne dlhodobo deklarovať formou záruky. Lídrom, ktorý je schopný ponúkať oceľové strešné krytiny až s päťdesiatročnou zárukou, zostáva fínska spoločnosť Ruukki. Vďačí za to vlastným oceliarňam v Škandinávii, špičkovému vývojovému centru s dlhodobými skúsenostiami v obore, ale aj poctivému prístupu k zákazníkom a drsnému severskému podnebiu, v ktorom obstoja len tie najkvalitnejšie materiály. Krytiny dodávané spoločnosťou Ruukki sú aj ekologické. Nové generácie povrchových úprav, ktoré Ruukki na svojich krytinách používa, sú založené na obnoviteľných zdrojoch a maximálne šetria prírodu – ako pri výrobe, tak pri recyklácii. Takmer 100% recyklácie je mimochodom veľkou výhodou ocele vzhľadom k iným stavebným materiálom.

Čo teda v krátkosti robiť, keď sa rozhodnete, že je čas pre novú krytinu?

1)  Prenechajte obhliadku krytiny aj drevenej strešnej konštrukcie odborníkom (odporúčame tiež vypracovanie vykonávacieho projektu)

2)  Zapátrajte nielen u odborníkov, ale aj v strešných centrách, kde si môžete jednotlivé materiály prezrieť na ukážkových stojanoch. Požiadajte predajcu/montážnika o referencie nimi vyhotovených striech. Určitú predstavu poskytnú vizualizéry strešných krytín, ktoré možno vyskúšať napr. na www.ruukkistrechy.sk

3)  Nechajte si od zástupcu značky doložiť certifikáty ku strešnej krytine, záručné listy a pod. 

4)  Vyberte si pre realizáciu projektu firmu, ktorá má s daným materiálom (značkou) skúsenosti a môže ich doložiť platným certifikátom. 
    
Dom s vami prežíva váš vlastný príbeh. Môže ísť o dom, ktorý sa chystáte predať, alebo ste s ním naopak tak silno spojení, že pre vás žiadne iné obydlie nemá zmysel. V Ruukki chceme byť pre vás partnerom pre každú alternatívu. 

Kategória: Aktuality
Tagy: strešná krytina
Zdieľať článok

Diskusia