Júnové číslo časopisu Môj dom už v predaji
Trpia vám podaktorí architekti takou chorobou, že namiesto budov si stavajú vlastné pomníky. Také domy-výkriky – najvyššie v ulici, najviac trčiace nad chodníkom, s najbesnejšou fasádou... Stačí sa prejsť po Bratislave a prejavy tejto diagnózy nemôžete prehliadnuť.
Lenže ulica by mala byť ako tanečná skupina – nemôže si každý skákať, ako mu napadne. A najlepšieho tanečníka určite nespoznáte podľa toho, že beží opačne než ostatní. Našťastie, sú medzi architektmi aj Architekti a medzi investormi sa nájdu aj tí osvietení, o ktorých architekti snívajú, a tak sa vďakabohu podaria aj domy, ktoré sa taktne usadia vo svojom prostredí, prejavia pokoru k umeniu staviteľov z minulosti, vnímavosť k potrebám svojich obyvateľov aj úctu k pocitom okoloidúcich. Také osobné a komorné, ktorým nechýba invencia, nevtieravá a pritom okúzľujúca. Tento mesiac sme taký našli. Celkom ma dojal príbeh stodoly- popolušky, ktorú architekti na bielom koni zachránili a povzniesli na úžasný dom, pretože v jej ošarpaných stenách videli tú pravú perlu v ovocnom sade. Aj z fotiek, ktoré Nora s Danom priniesli zo zemí českých, bolo priam počuť pohodu, a o genia loci by ste sa mohli takmer oprieť… Pri pohľade na hrubé kamenné múry, nežne objímajúce jednoduchú sivejúcu drevostavbu, mi až srdce poskočilo.
:- ) Erika Kuhnová
Náhľad
Z obsahu :
str. 122
Pre plavcov aj neplavcov
TEXT: Erika Kuhnová a Lukáš Novotný
Odborná spolupráca: Ing. Ladislav Bokor, bazénový špecialista spoločnosti Mountfield
FOTO: Bazénservis, Bazény Desjoyaux,
Aj vy sa za teplých slnečných dní čoraz častejšie obzeráte po záhrade s myšlienkou na bazén? Ak chcete len urobiť radosť drobizgu, je najvyšší čas vyhliadnuť si najlepšie miesto na trávniku a vyraziť na nákup. Ak ale plánujete v bazéne relaxovať s rodinkou viac rokov, prípadne si naozaj zaplávať, oplatí sa premyslieť si túto investíciu do detailov.
Jednoduchý bazén môžete na záhrade zrealizovať kedykoľvek pred letom, tak, aby ste si v naozaj horúcich dňoch už mohli užívať vodu. Realizácia stavebne náročnejších konštrukcií si však vyžaduje dlhší čas a znamená aj väčšiu ujmu pre záhradu, preto je najlepšie naplánovať si aspoň časť prác na jeseň, aby ste zeleň stihli do leta dostať do novej formy. Keďže zároveň ide aj o finančne náročnejšie projekty, nezaškodí dať si s premýšľaním trochu na čas a všetko si do detailov naplánovať. Ponuka trhu je dnes naozaj široká, takže iste nebude problém vybrať si bazén podľa toho, čo od neho očakávate, aj podľa možností svojej peňaženky.
Samonosné nadzemné bazény
Sú najjednoduchším a najlacnejším riešením. Môžu byť gumové s nafukovacím prstencom alebo s pevnou konštrukciou. Gumové bazény majú síce obmedzenú životnosť, občas sa môžu pretrhnúť aj pri bežnom používaní a ich modré valce nevyzerajú na záhrade práve najelegantnejšie, vaši drobci z nich však budú mať určite radosť a na kačičky a gumové hračky tu bude miesta až-až.
Univerzálne riešenie
V posledných rokoch sa tešia čoraz väčšej obľube nadzemné bazény s pevnou konštrukciou, ktoré možno zapustiť do zeme. Keďže sú samonosné, môžete ich ponechať na povrchu, ale aj úplne alebo len čiastočne zapustiť do zeme, záleží len na vás. Zapustenie do zeme má pritom okrem estetickej aj praktickú stránku – uľahčí vstup do vody.
Bazény s pevnou konštrukciou majú steny z poplastovaného plechu, vnútorný povrch tvorí bazénová fólia. Ich stavbu zvládnete pri troche šikovnosti aj sami (i keď zrejme nie tak rýchlo ako odborníci), pri montáži konštrukcie by ste si však, najmä pri oválnych bazénoch, mali dať záležať na presnosti – vnútorná fólia je totiž vyrobená na mieru bazénu, a ak nebude tvar konštrukcie presný, fólia sa nenapne tak, ako treba (bude priveľmi napnutá alebo sa zvlní), a môže sa ľahko pretrhnúť. Na výber sú kruhové alebo oválne bazény rôznych veľkostí, vonkajšie steny majú dekor imitujúci drevo, takže lepšie zapadnú do prostredia záhrady.
Výhoda nadzemných bazénov je v jednoduchosti osadenia – netreba kopať žiadnu jamu, nepotrebujú žiadnu stavebnú prípravu a väčšinou ani oporu. Keďže dno nie je pevné – tvorí ho len geotextília, na ktorú dosadá bazénová fólia, nepotrebujú žiadny špeciálny podklad. Môžete ich postaviť na akejkoľvek rovnej ploche, hoci aj na trávniku. Pevný podklad, napríklad dlažba alebo betón, je síce lepší, nie je však podmienkou.
Foto na titulnej strane: Dano Veselský
Viac sa dočítate v najnovšom vydaní časopisu Môj dom jún 2012