18. 08. 2008
Zdieľať

Ešte stále je u nás viac tých, ktorí riešia problém, ako do malého bytu vpratať celú rodinu, než tých, ktorí nevedia, čo s voľným priestorom. Riešenia malých bytov majú mnoho úskalí, na druhej strane pre architektov predstavujú akúsi skúšku ohňom. Ako sa s úlohou popasovala naša spolupracovníčka Silvia Husárová?












Dobrý deň prajem!
Volám sa Janka a bývam so svojím manželom a dvoma už takmer dospelými deťmi v 2,5-izbovom panelákovom byte. Náš byt je celkom malý, iba 49,5 m2. Už pred desiatimi rokmi sme urobili niekoľko stavebných úprav dotýkajúcich sa kuchyne a jadra bytu. Spojili sme vchodové priestory s kuchyňou, celkom to vyšlo, hoci nie tak, ako by to navrhol odborník. V súčasnosti by sme chceli zmeniť interiér obývacej izby a neviem si rady, ako spojiť to príjemné s užitočným tak, aby nás táto malá obývacia časť všetkých tešila a aby sa nám v nej všetkým dobre spolu bývalo. Hľadám teda odbornú pomoc, zaujímalo by ma, ako by si s týmto problémom poradili vaši spolupracovníci – architekti.

S pozdravom vaša čitateľka Janka Zahoranová
(redakčne krátené)




Chladná elegancia









4 v byte a pes

159360


4 v byte a pes

159359




4 v byte a pes

159362

Obe alternatívy počítajú s presunutím dverného otvoru do detskej izby tak, aby sa spoločná stena obývacej izby dala lepšie zariadiť. V chladne elegantnom riešení prevažujú monochromatické farby. Pocit tepla vnáša jednotná drevená podlaha v jednotlivých miestnostiach. Celková dispozícia, ako aj rozloženie nábytku v byte, sú veľmi účelné, dôraz sa kladie na funkčnosť a jasné dispozičné väzby.


4 v byte a pes

159363

Zariadenie obývacej izby je veľmi jednoduché – jednoznačne sú vymedzené časti pre sedací aj skriňový nábytok, a tiež miesto pre domáce pracovisko. Oproti vstupu a pozdĺž okna je umiestnená rohová sedačka. Nábytková zostava pozostáva z kompaktného nástenného panelu, na ktorom sú umiestnené plné aj presklené skrinky, prípadné zásuvky alebo otvorené police. Do tohto nábytkového prvku je integrovaná všetka audio-video technika. Domáce pracovisko tvorí solitérna regálová zostava s otočným kresielkom, dopĺňajúcim sedací nábytok v miestnosti. Hranaté tvary zmäkčujú kruhové formy zabudovaných minimalistických svietidiel v podhľade.



V teplých tónoch









4 v byte a pes

159366


4 v byte a pes

159364




4 v byte a pes

159371

Druhá alternatíva pracuje s teplými farebnými tónmi a sýtymi farbami na stenách a nábytku. Rozloženie nábytku v obývacej izbe je oproti prvému riešeniu iné. Rohovú sedačku nahrádza štandardná sedacia súprava 3+1+1. „Televízna stena“ sa nachádza na spoločnej stene s detskou izbou, a tiež ju tvorí zostava úzkych skriniek v štýle lineárnych nábytkových zostáv.


4 v byte a pes

159368

Nábytok dopĺňajú dve solitérne knižnice na uloženie všetkých drobností. Možno do nich integrovať malý bar, a takisto môžu poslúžiť ako príborník. Masívne dizajnové stojanové svietidlo, bytový textil, izbové rastliny a grafiky na stenách – to všetko sú dôležité doplnky v miestnosti, na ktoré nemožno
pri zariaďovaní zabúdať.


Tento článok bol uverejnený v časopise Môj dom 07/2008

Kategória: Bývanie Navrhovanie interiéru
Tagy: bývanie malý byt riešenie využitie priestoru
Zdieľať článok

Diskusia