13. 06. 2007
Zdieľať

Uniformita sa už dávno nenosí. Dnes všetci volajú po individuálnom prístupe k veci, a to je fajn. Veď predsa na svete neexistujú dvaja rovnakí ľudia. Človek sa najlepšie cíti v priestoroch, ktoré sú prispôsobené jeho individuálnym potrebám a požiadavkám. Kuchyne nie sú výnimkou. Je rozdiel medzi kuchyňou slobodnej slečny a kuchyňou päťčlennej rodiny? To nie je také jednoznačné – závisí to predovšetkým od spôsobu života.

Slobodný bezdetný muž, ktorý sa stravuje prevažne v reštauráciách a občas sa dobre naje u svojej mamy, nepotrebuje kuchyňu veľkú ako futbalové ihrisko. Možno by sa mu viac miesta zišlo na umiestnenie biliardového stola alebo pracovného kútika s neuveriteľným množstvom počítačovej techniky. Tak prečo zariaďovať kuchyňu klasickou kuchynskou linkou s veľkými odkladacími priestormi a ešte väčšími spotrebičmi?


Ako pre koho!

95723

Len prednedávnom bola kuchynská linka súčasťou prideleného bytu a nikoho nezaujímalo, či je pre neho vhodná, alebo nie. Nikomu nevadilo, že rovnaká kuchyňa a kuchynská linka (na dnešné pomery v podstate minimalistická) sa nachádza v štvorizbovom byte, kam sa mala nasťahovať štvor- až päťčlenná rodina, a že tú istú kuchyňu aj s linkou v jednoizbovom byte pridelili susedovi, ktorý žije sám (jej veľkosť a vybavenie boli vhodné maximálne tak pre tohto suseda). Všetci však predstierali spokojnosť a boli radi, že majú kde bývať. Kuchyňa nebola podstatná, veď nejako sa tam už len navarilo a niekde sa to i zjedlo. Prioritou bolo budovanie socialistickej vlasti, a nie vlastnej kuchyne.

Hurá, prebudenie zo sna!

Chvíľu sa to dalo vydržať, no pri dlhodobom bývaní v jednom byte, v ktorom ste neustále nemali kde položiť hrniec, a pritom kuchynská linka končila niekde v dvoch tretinách potenciálu kuchyne, to začalo poriadne liezť na nervy. A tak sa našťastie začala kuchyňa prispôsobovať potrebám užívateľov a skončila sa éra prispôsobovania sa pridelenej kuchyni. Je dôležité uvedomiť si, že kuchyňa je najmä pracovisko – tu sa krája, varí, pečie, umýva, mixuje a až potom obdivuje. Nakoniec treba všetko vyčistiť a niekam poukladať.


Ako pre koho!

95724

To však neznamená, že kuchyňa nemá byť pekná, veď v príjemnom prostredí všetka práca ide ľahšie a rýchlejšie. No nemalo by sa zabúdať na to, že ak kuchyňu chcete aj používať, a nie sa na ňu iba dívať či ukazovať ju známym, mala by byť krása v súlade s praktickosťou. Asi by sa vám veľmi rýchlo prestala páčiť kuchyňa, ktorú musíte päťkrát denne vyleštiť, aby sa aspoň trocha podobala tej z katalógu; v ktorej by ste sa museli sústreďovať na to, aby ste sa neudreli do nejakého rohu, alebo, naopak, v ktorej sa nabeháte.

Návod na ideálne riešenie asi neexistuje – čo je pre jedného vyhovujúce, ba dokonca skvelé, môže byť pre iného pohromou. Preto je dôležité vytvoriť si vlastný kuchynský svet prispôsobený konkrétnym požiadavkám.

Otázky na telo


Ako pre koho!

95739

Ak stojíte pred problémom, ako si zariadiť kuchyňu, pozrite sa na to len a len z pozitívnej stránky. Tu je niekoľko otázok, na ktoré by ste si mali odpovedať skôr, než sa pustíte do návštev kuchynských štúdií:

•Pre koľko ľudí bude kuchyňa slúžiť, koľko osôb sa bude v kuchyni motať, a to nie iba pri varení? Odpoveď na túto otázku vám pomôže upresniť priestorové nároky, požiadavky na veľkosť jednotlivých kusov nábytku a manipulačný priestor medzi nimi.
• Bude kuchyňa určená výhradne na varenie alebo z nej chcete mať multifunkčnú miestnosť? Z odpovede sa dá určiť potrebná celková veľkosť kuchyne a zariadení. Ujasnite si aj to, či je pre vás vhodnejšia takzvaná laboratórna kuchyňa, oddelená od ostatných miestností a určená len na prácu, alebo takzvaná obytná kuchyňa prepojená s ďalším priestorom alebo viacerými priestormi.
•Ako často budete variť? Podľa toho sa zvolí plocha potrebná na prácu a skladovanie hrncov či potravín.
•Jedálenský stôl chcete mať v kuchyni alebo preferujete samostatnú jedáleň s elegantným príborníkom a vystaveným porcelánom?

Odpovede na tieto otázky by vám mohli pomôcť zorientovať sa v tom, čo vlastne od kuchyne očakávate. Nedá sa zovšeobecniť, že človek, ktorý býva sám, automaticky nepotrebuje veľkú kuchyňu a štvorčlenná rodina sa bez veľkovývarovne nezaobíde. Vždy to súvisí s potrebami a požiadavkami konkrétneho užívateľa alebo užívateľov.






Ak vám je sympatické zvýšené stolovanie a navyše máte v kuchyni miesto príliš úzke na stôl, zvoľte si do bežnej alebo malej kuchyne radšej “polobar” vo výške pracovnej dosky a umiestnite ho čo najbližšie k stene.


Veď ak niekto varí rád, je to jeho koníček a pozýva si na návštevu veľa priateľov, určite si nevystačí s malým kuchynským kútom vybaveným najnutnejším zariadením. V takom prípade možno ukrátiť priestor obývačky alebo inej miestnosti o pár štvorcových metrov a pridať ich radšej kuchyni, v ktorej môžu prebiehať celkom zaujímavé večierky.


Ako pre koho!

95713

A, naopak, členovia rodiny, v ktorej sa nevarí, pretože sú zvyknutí jedávať napríklad vo vlastnej reštaurácii v centre mesta, si určite vystačia s malou kuchynkou, ktorú využijú maximálne na prípravu raňajok.

Ak budete variť málo a iba pre seba, prípadne ešte pre jedného stravníka, stačí vám napríklad len dvojplatnička; ak pre bežnú rodinku, oceníte klasický sporák so štyrmi horákmi, a ak ste naozajstným majstrom v kuchyni, bude sa vám hodiť celá sústava horákov aj s vloženým grilom či fritézou a podobne. A to všetko vplýva na veľkosť a organizáciu kuchyne viac ako počet stravníkov.

Nejaké pravidlá predsa len existujú

Nech ste už na predošlé otázky odpovedali akokoľvek, niekoľko ergonomických a priestorových pravidiel predsa len existuje. A platia rovnako pre samotára či samotárku, ako aj pre viacčlennú rodinku:

•Pracovná doska musí mať šírku minimálne 60 cm.
•Spodné skrinky sú hlboké minimálne 60 cm a horné 35 cm.
•Štandardné šírky skriniek sú 30, 45, 60, 80, 90 a 120 cm.
•Bežné spotrebiče, ako je sporák či chladnička, majú rozmery 60 × 60 cm.
•Sporák s dvoma varnými platňami je veľký 30 až 40 × 60 cm.
•Na jednu vaničku drezu treba rátať plochou s rozmermi asi 45 × 45 cm.
•Jeden človek potrebuje pri stole priestor veľký približne 50 × 40 cm.
•Sedadlo stoličky by malo mať priemer aspoň 30 cm a na odsunutie stoličky od stola treba minimálne 45 cm.


Ako pre koho!

95710

Dôležitá je nadväznosť jednotlivých miestností a pracovných plôch, ktorá je daná postupom prác, manipuláciou s potravinami a jedlom – od nákupu potravín až po pitie kávičky na terase. Vhodné je umiestniť chladničku a špajzu čo možno najbližšie ku vchodovým dverám, aby ste prinesený nákup mohli hneď po príchode domov vyložiť a poodkladať.

Usporiadanie jednotlivých skriniek záleží na vás, no nemali by ste zabudnúť, že okolo sporáka by malo byť všetko na dosah ruky, a ak nie je hlavná pracovná plocha medzi varným a umývacím centrom, okolo sporáka musí byť dostatočná plocha na presunutie a položenie horúceho hrnca.






Špecifická domácnosť pre “single”
Kvalitná mikrovlnná rúra, rýchlovarná kanvica, chladnička, kávovar a možno dvojplatnička. Všetko v štýle najnovších extravagantných módnych výstrelkov. Alebo kompletná výbava kuchára-fanatika, ktorý si vyčlení z celého priestoru bytu len malý kútik na spanie, a nonstop žúr sa môže začať. No a čo, že aj periny budú voňať po flambovaných kalamároch. Dôležitejšia je dokonalá parná rúra, teplovzdušná rúra, ohrievač tanierov, gril či prvotriedny krájač zeleniny.



Ako pre koho!

95727

Ak nemáte na kuchyňu vyčlenený veľký priestor, a napriek tomu v nej budete variť pre celú rodinu, dôsledne premyslené a prehľadné úložné priestory a vnútorné vybavenie skriniek vám pomôžu získať nejaký ten centimeter potrebnej plochy navyše. Nenechajte nič na náhodu, uľahčí vám to aj priebeh varenia.

Praktické je takzvané variabilné vybavenie, ktoré sa dá prispôsobiť konkrétnemu obsahu skrinky alebo poličky. Úlohou dobre navrhnutej kuchyne je nájsť čo najviac úložných priestorov, vďaka ktorým sa dá získať maximálne veľká pracovná plocha a zároveň vám pri každom pohľade do kuchyne srdce poskočí od radosti.

Lokalita má tiež vplyv na veľkosť a typ

Na dedinách sa často budovali domy so samostatným vchodom zo záhrady alebo z dvora priamo do kuchyne, a to z dôvodu niekdajšieho zásobovania kuchyne zo zeleninovej záhradky. Dnes má takýto vchod skôr rekreačnú funkciu – aby sa dalo v lete posedieť na terase alebo na dvore bez toho, že budete musieť obiehať celý dom, ak zabudnete zobrať lyžičku k šálke kávy. Aj spracovanie zeleniny a ovocia si vyžaduje viac pracovného či skladovacieho priestoru a pracovnej plochy. Celkové zásobovanie domácnosti potravinami prebieha skôr v týždňových intervaloch a donesené zásoby treba niekam uložiť.

Kuchyňa, ktorá sa nachádza v síce veľkom, ale mestskom byte, bude asi vyzerať trochu inak. Pri každodennom zásobovaní potravinami nie sú potrebné veľké skladovacie priestory a častejšie návštevy reštauračných zariadení zasa znižujú nároky na vybavenie kuchyne a veľkosť pracovnej plochy.


Ako pre koho!

95730

Lokalita má veľký vplyv aj na vzhľad kuchyne, na čo sa často zabúda. Vidiecky štýl s veľkými masívnymi skrinkami v kombinácii s prútenými košíkmi sa neveľmi hodí do bytu na siedmom poschodí čerstvo postaveného bytového domu s plastovými oknami. A, naopak, chladný mestský štýl s nablýskanými dvierkami kuchynskej linky a plastovými úletmi v podobe skriniek nie je práve najvhodnejším riešením zariadenia vidieckej usadlosti.

Je veľa faktorov, ktoré ovplyvňujú priestor, zariadenie a vzhľad kuchyne. Najlepšia kuchyňa je však taká, ktorá je prispôsobená individuálnym potrebám obyvateľov. Pred plánovaním si musí každý ujasniť svoje nároky na kuchyňu a zosúladiť ich s priestorovými možnosťami. Vlastné požiadavky by mali byť tým najväčším ovplyvňujúcim faktorom a je úplne jedno, koľko členov má tá-ktorá domácnosť. To má vplyv skôr na počet stoličiek pri jedálenskom stole ako na vybavenie kuchyne.






Ak je vrcholom vášho kuchárskeho umenia praženica a medzi najčastejšie úkony v kuchyni patrí príprava kávy alebo čaju, pokojne si vystačíte aj s kuchynskou linkou ukrytou v skrini. Rozmery zariadenia konkrétnej kuchyne je nutné prispôsobiť tomu členovi rodiny, ktorý v nej trávi najviac času.

Kategória: Bývanie Kuchyňa, jedáleň
Tagy: kuchyňa kuchynské inšpirácie
Zdieľať článok

Diskusia