Zdroj: Sencor

Testovali sme sušičky potravín. Čo všetko je dôležité si všímať pred kúpou?

09. 11. 2021
Zdieľať

Stačí niekoľko hodín a čerstvo nazbierané huby zo seba v prúde teplého vzduchu vydajú i poslednú kvapku vlhkosti. Vďaka tomu si zachovajú svoju vôňu a chuť, aby ste si ich mohli vychutnať kedykoľvek v priebehu roka. Pridajte k tomu bylinky, ovocie, zeleninu či mäsové špeciality a máte v tom jasno – určite ju využijete.

Jedna, dva, sušíme

Huby prestávajú starnúť, jablká s hruškami sa zmenšujú a drobné lesné plody s lístkami sa menia na základ chutného čaju. Je úžasné sledovať prerod, pri ktorom svieže, čerstvé suroviny strácajú všetku svoju vodu. Výmenou za trvanlivosť sme ochotní prijať výraznú zmenu ich vzhľadu. Atraktívne dary prírody sa menia na škaredé káčatká.

Prečítajte si tiež
Testovali sme kontaktné kuchynské grily, v rýchlosti tepelnej úpravy sú neprekonateľné. Ktorý zvíťazil?

Keď však príde chvíľa ich použitia, je to takmer ako slávnostná udalosť. Čo sa nevmestilo do mrazničky a zaváracích fliaš, to visí vo vzdušných vreckách v špajze. Sušené rajčiny, ovocné kože, bylinkové zmesi či
slivky – všetky majú mimoriadne intenzívnu chuť a vôňu, ktoré povzbudia váš apetít. Nič na tom, že za oknami je sneh a príroda spí.

Čo by ste mali vedieť

Poschodia

Ak je ventilátor s ohrevom umiestnený v základni pod sitami, schnutie nie je rovnomerné. Teplota vzduchu prechodom cez každé poschodie klesá a jeho vlhkosť stúpa. Preto sa pri sušení nevyhnete opakovanému prekladaniu sít. Kým pri hubách to predĺži čas sušenia iba nepatrne, pri šťavnatom ovocí to pocítite naplno.

Zásuvky

Škatuľové sušičky so zasúvacími roštami zaberajú viac miesta, pracujú však efektívnejšie. Zohriaty vzduch privádzajú rovnomerne ku všetkým sitám zo zadnej alebo bočnej strany, aby ho následne vypustili cez prieduchy von. Ak sú vybavené časovačom, sušenie sa zaobíde úplne bez vašej obsluhy. Naložíte a vyprázdnite.

Objem

Ovocné kože, polené slivky, ba ani huby nevyžadujú veľa priestoru. Ak sa však pustíte do sušenia štvrtených jabĺk a hrušiek, veľmi rýchlo zistíte, že potrebujete plnú výšku sít. Kým pri poschodiach zväčša môžete nastaviť ich výšku pootočením, pri zásuvkovej sušičke stratíte kapacitu. Musíte vynechať každé druhé sito.

Automat

Ak má sušička programové predvoľby na rôzne druhy surovín, nečakajte, že je vybavená senzorom, ktorý ju vypne v správnom čase. Za každou z nich sa ukrýva pevne nastavená teplota a čas, aby ste sa nemuseli pri každom cykle zdržiavať ich nastavovaním. Ide len o pridaný komfort, ktorý je nadstavbou jednoduchších modelov.

Vlhkosť

Voda, ktorá sa odparí pri sušení, sa rozptýli v interiéri. Preto je fajn vypúšťať ju oknom alebo odsávačom pár. Vyhýbajte sa sušeniu v chladných miestnostiach, kde sa voda zráža nielen na veku, z ktorého odkvapkáva na sitá, ale aj na podchladených stenách. Pleseň by sa mohla v príbytku objaviť v tesnom závese.

Prečítajte si tiež
Závesný košík na ovocie a zeleninu

Vyladenie

V niektorých sušičkách môžete podložiť drobnejšie suroviny papierom, do iných si môžete prikúpiť jemné sieťky, na ktorých sa pri sušení udrží i ovocné pyré. Čím väčšie sú otvory na roštoch, tým väčšmi vás bude zaujímať, ako si s nimi poradiť. Sondujte po doplnkovom príslušenstve skôr, ako si zvolíte svojho favorita.

Plast alebo kov

Ešte pred pár rokmi boli všetky rošty v sušičkách vyrobené z plastu. Výrobcovia však čoraz častejšie siahajú po kovových sitách s nehrdzavejúcou povrchovou úpravou. Ak chcete pripravovať jerky a biltong, kov je šikovnejšou voľbou. Údržbu v umývačke riadu znesie oveľa lepšie ako plast, ktorý začne po čase krehnúť a praskať.

Radí Marcela Gigelová

redakčná špecialistka na testovanie spotrebičov

Kapacita

Každé sito či poschodie navyše sa počíta. Ak je to možné, ďalšie si dokúpte hneď pri výbere novej sušičky.

Teplota

Všetky sušičky majú ohrev od 35 do 70 °C. Ak chcete vyššiu teplotu na mäso alebo lacné sušenie chladným vzduchom, je iba malá šanca, že čosi nájdete.

Časovač

Nie každá sušička má časovač, ktorý ju automaticky vypne. Ak chodíte do práce alebo na výlety, určite je to funkcia, ktorú oceníte.

Sitá

Plastové a kovové, nízke a vysoké, s drobnými i veľkými otvormi. Všetky majú svoje prednosti i úskalia.

Skladovanie

Sušička je sezónny spotrebič. Budete mať na ňu miesto po zvyšok roka? Skladovacia veľkosť modelov sa výrazne líši.

Užitočné rady

  1. Vyhýbajte sa sušeniu v prašnom prostredí. Prúdiaci vzduch prenesie všetky nečistoty na mokrý povrch surovín.
  2. Ak v počiatočnej fáze použijete pri sušení vysokú teplotu, po obschnutí povrchu surovín môžete prejsť na najnižšiu. Náklady na sušenie sa tým znížia.
  3. Nenatierajte sitá a rošty rastlinným olejom. V tenučkej vrstve sa prúdením vzduchu zmení na nezmývateľný, prírodný polymér.
  4. Rošty môžete naplniť bez ponechania medzier na prúdenie vzduchu. Zosychaním sa potrebný priestor vytvorí sám.

Ako sme testovali

Huby, jabĺčka, cestoviny, plátky marinovaného mäsa i bylinky. Keď sa vám v domácnosti rozozvučí zástup sušičiek, máte pocit, akoby ste pripravovali zásoby na ťažké roky. Povetrie sa plní parou a domovom sa šíria neodolateľné vône surovín.

Prečítajte si tiež
Ergonómia kuchyne: Ako si naplánovať a zariadiť pracovný priestor

Výsledky testovania

Víťaz testu Môj dom

Sencor SFD 6601BK

Sušička potravín Sencor

Zdroj: Sencor

Príkon 500 W * Ohrev 35 – 70 °C, veľký 17 cm ventilátor * 12 roštov 33 × 30 cm z plastu a kovu * 2 cm výška poschodia * digitálne ovládanie, LED displej, predvoľby, časovač

Boli sme prekvapení, koľko tenkých plátkov ovocia, húb a mäsa možno vtesnať do tejto škatuľovej sušičky s aktívnou plochou takmer 1,2 m2. Naplníte nimi plastové a kovové rošty, zasuniete ich do úzkych štrbín a automat s časovačom sa postará o to, aby boli už o niekoľko hodín pripravené na uskladnenie. Páči sa nám rovnomerné sušenie vzduchom, ktorý cez všetky rošty prechádza od zadnej steny k dvierkam. Nikdy sme nemuseli rošty vzájomne prekladať a zamieňať na dosúšanie. Len čelné dvierka by mohli byť osadené šikovnejšie s pevným pántom.

Hodnotenie: *****

Cena: 189 €

www.sencor.sk

Philco PHFD 5080

Siúšička potravín Philco

Zdroj: Philco

Príkon 400 W * Ohrev 35 – 70 °C * 8 roštov 33 × 30 cm z BPA free plastu * 1,6/2,7 cm výška poschodia * digitálne ovládanie, LED displej, časovač

Vďaka výkonnému ventilátoru sú huby v tejto sušičky vysušené takmer o hodinu skôr ako v ostatných modeloch. Hoci do sušenia musíte zasiahnuť výmenou poradia roštov, úsporu času oceníte. Páči sa nám kompaktné vyhotovenie s výškovo nastaviteľnými roštami, ale aj intuitívne nastavenie teploty a časovača pomocou otočného kolieska. Výrobca pribalil i dve vkladacie sitá na rezané vňate a bylinky. Hoci ide o sušičku s tradičnou konštrukciou, pre výborné zladenie ohrevu a prúdenia vzduchu s objemom máme pocit, že je výkonnejšia ako modely predchádzajúcich generácií.

Hodnotenie: ****-

Cena: 69,99 €

www.planeo.sk

Concept SO-1020 GOBI

Sušička potravín Concept

Zdroj: Concept

Príkon 245 W * Ohrev 35 – 70 °C * 9 roštov s priemerom 32 cm z plastu * 2,5 cm výška poschodia * analógové ovládanie bez časovača

Mimoriadne nízka spotreba energie na úkor rýchlosti sušenia a veľká sušiaca plocha robia z tohto modelu atraktívne riešenie pre všetkých, ktorí hľadajú lacný stroj na sušenie sezónnych prebytkov zo svojej záhradky. Čakať od nej môžete až 9 pevných roštov z plastu, ktoré umyjete ľahšie, ako by ste čakali. S jednoduchým ovládaním si poradia i obozretní seniori, časovač na automatické vypnutie však neočakávajte. Pri sušení sme museli na dosiahnutie rovnomernosti meniť poradie roštov, najmä pri šťavnatom ovocí nakrájanom na väčšie kusy.

Hodnotenie: ***-

Cena: 47 €

www.my-concept.sk

Status GG14C

Sušička potravín Status

Zdroj: Status

Príkon 350 W * Ohrev 50 – 80 °C * 5 roštov 27 × 25 cm z kovu * 2,2 cm výška poschodia * analógové ovládanie, časovač

Dvojplášťové, celokovové vyhotovenie robí z tejto kompaktnej sušičky spotrebič, ktorý sa môže dediť z generácie na generáciu. Bočné umiestnenie výhrevného telesa a ventilátora zaisťujú rovnomerné sušenie. Nevšedný tepelný rozsah od 50 do 80 stupňov svedčí hlavne šťavnatým surovinám. Mimoriadne spokojní sme boli pri dosúšaní cereálnych tyčiniek s vysokým podielom ovocia, ale aj pri príprave jerky, biltongu a maškŕt pre domácich chlpáčov. Ako jeden z mála modelov spoľahlivo dodrží teplotu sušenia i v chladnej, nevykúrenej chalupe, kde nám pravidelne pomáhala aj pri kysnutí cesta v miske.

Hodnotenie: ****

Cena: 69 €

www.dsi.sk

Gorenje FDK24DW

Sušička potravín Gorenje

Zdroj: GORENJE

Príkon 240 W * Ohrev 35 – 70 °C * 5 roštov s priemerom 31 cm z plastu * 2,5/5 cm výška poschodia * digitálne ovládanie, časovač

Lacná prevádzka, mimoriadne tichý chod a sitá s nastaviteľnou výškou sú výbavou, ktorou vás môže zaujať práve táto sušička. Keďže každé poschodie možno pootočením nastaviť tak, aby dosiahlo až
50-milimetrovú výšku, dostanete dnu pečivo na strúhanku, polovičky väčších jabĺk a hrušiek, ale i kusy nakladaného mäsa. Rýchlosťou sušenia na nízky príkon nepatrí medzi favoritov, jej ekonomická prevádzka vás však môže pobádať k celoročnému využitiu. Najmä ak patríte medzi tých, ktorí si doma pripravujú sušené „hotovky“ na potulky prírodou a výlety.

Hodnotenie: ***-

Cena: 45 €

www.gorenje.sk

Text: Marcela Gigelová, zodpovedná redaktorka Miroslava Maceková

Foto: Sencor, Gorenje, Status, Concept, Philco

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: bylinky kuchyňa kuchynské inšpirácie sušenie sušičky potravín zariadenie kuchyne
Zdieľať článok

Diskusia