Zdroj: iStock

Prístupný dizajn a funkčné zariadenie. Toto je 5 praktických trendov, ktoré ovládnu kuchyne v roku 2022

01. 02. 2022
Zdieľať

V kuchyni je zvyčajne najvyššia aktivita zo všetkých miestností. Stretávame sa tu s celou rodinou, pripravujeme jedlá, odkladáme potraviny a neraz práve v kuchyni trávime aj voľný čas. O to dôležitejšie je praktické, funkčné zariadenie a takzvaný prístupný dizajn. Čo to znamená? Aké sú hlavné trendy v kuchyniach v tomto roku?

Prístupný dizajn je založený na koncepte prispôsobenia priestoru osobe alebo ľuďom, ktorí v ňom žijú. Nejde len o praktickosť, ale aj o bezpečnosť. Kuchyne sú relatívne nebezpečnou oblasťou v domácnosti a ak nie sú zriadené v zmysle bezpečia a pohodlia, môžu byť ešte nebezpečnejšie.

Prečítajte si tiež
Krok za krokom: Ako si naplánovať kuchyňu

Veľkým trendom v ostatných rokoch je bezbariérový dizajn interiérov, čo je rozhodne dobrým riešením hneď z viacerých dôvodov, a to nielen v bytoch starších osôb. Ako vyzerajú trendy prístupného dizajnu v kuchyni na najbližšie obdobie?

Moderná luxusná kuchyňa v bielej

Zdroj: iStock

Zásuvky v spodnej časti kuchynskej linky

Všimli ste si, že v spodnej časti kuchynskej linky zvyčajne prevládajú otváracie skrinky s policami? Praktickejším riešením je inštalácia zásuviek v tejto časti linky. Nielenže sa tým maximalizuje priestor a do popredia sa dostanú aj ťažko dostupné zadné rohy, ale poslúžia každému členovi rodiny – od detí cez staršie osoby, dokonca budú prístupné aj pre ľudí pohybujúcich sa na invalidnom vozíku.

Detail bielej rustikálnej linky

Zdroj: iStock

Inteligentné spotrebiče

Popularita inteligentných domácich spotrebičov v ostatných mesiacoch priam explodovala. Tento rok prichádzajú do pozornosti bezdotykové vodovodné kohútiky, či pomocníci ovládaní cez bluetooth. K drahším technologickým novinkám patria inteligentné rúry či chladničky, ktoré vám pripomenú, čo treba dokúpiť alebo aký recept môžete pripraviť z potravín, ktoré máte odložené.

Žena s mobilom v ruke kontroluje aplikáciu

Zdroj: iStock

Zásuvky a boxy do chladničky

Rôzne škatuľky na potraviny a prídavné zásuvky do chladničky priestor šetria, robia ho prehľadnejším a potraviny v nich vydržia dlhšie. Zabudnite na neprehľadné a maximálne nepraktické skladovanie jedál v hrncoch v chladničke. Vyčleňte miesto, kde budete skladovať potraviny pre deti,
aby si ich vedeli zobrať a do popredia dajte jedlá, ktoré treba čo najskôr spotrebovať.

Jedlo a zelenina v nádobách

Zdroj: iStock

Pracovné dosky vo výške stola spojené s kuchynským ostrovom

Voľba spojiť kuchynský ostrovček s nižšou plochou, pri ktorej sa dá aj stolovať je príťažlivá z viacerých dôvodov. Je to elegantné riešenie pre tých, ktorí potrebujú viac možností stolovania, vznikne tiež ideálne miesto na domáce úlohy – pričom vy môžete zároveň variť. Môže slúžiť aj ako domáca kancelária, priestor pre notebook, aby ste mali lepší prístup
k online receptom.

Prečítajte si tiež
Sladké triky: Vychytávky do kuchyne, ktoré sa vždy zídu!

Zároveň máte väčší pracovný priestor, ktorý určite využijete pri rozsiahlejšom kuchynskom projekte – zaváranie, vianočné pečenie. Navyše zistíte, že krájať potraviny, miešať ingrediencie či obaľovať rezne môžete aj posediačky.

Moderná luxusná kuchyňa v bielej

Zdroj: iStock

Namiesto horných skriniek štýlový dizajn

Možno ste si aj vy všimli, že v mnohých nových kuchyniach chýbajú
horné skrinky. Namiesto nich domáci uprednostnili štýlový dizajn. Samozrejme, je to možné len vtedy, ak máte dostatok úložných priestorov inde – napríklad pod kuchynským ostrovčekom. Jedným z príkladov moderného štýlového dizajnu kuchyne sú obklady od kuchynskej pracovnej dosky až po strop. Ešte lepšie fungujú nadrozmerné okná za linkou, ktoré prinášajú dostatok prirodzeného svetla.

Prečítajte si tiež
2 návrhy kuchyne v stiesnenom priestore panelákového bytu

Nakoniec, povedzme si úprimne, skladovanie príborov, riadov, tanierov, šálok či surovín v horných skrinkách je poriadne nepraktické, najmä ak si vždy musíte zobrať stoličku alebo aspoň stolček, aby ste tam dočiahli.
V konečnom dôsledku tak strácate prehľad o najvyššie umiestnených predmetoch a zvyčajne ich ani nepoužívate. Je to tak aj u vás?

Sabína Zavarská
Zdroj: thekitchn.com
Foto: istock.com

Kategória: Kuchyňa, jedáleň
Tagy: interiérové trendy kuchynské inšpirácie kuchynské linky kuchynské štýly moderné bývanie trendy v kuchyni
Zdieľať článok

Diskusia