Chcete si aj v lete zachovať chladnú hlavu?
Leto je už v plnom prúde a s ním i neodmysliteľné teplo. Cez deň spaľujúce slnko, horúčava so svojimi príjemnými i nepríjemnými sprievodnými znakmi, večer zasa sálajúce teplo z prehriatych konštrukcií domu… Súčasný trh nám však ponúka viacero možností, ako si poradiť s letnou horúčavou. V nasledujúcich riadkoch nájdete stručný prehľad zariadení a niekoľko rád, ako si udržať príjemnú vnútornú klímu v dome alebo v byte.
Nie je to tak dávno, keď jediným dostupným prostriedkom na spríjemnenie horúcich dní v našich domovoch bol jednoduchý stolový alebo stojanový ventilátor. I dnes si ho môžeme kúpiť za pár stoviek. Vyvoláva pocit chladu obtekajúcim prúdom vzduchu okolo nás, a tým spôsobuje intenzívnejšie odparovanie nadmerného tepla a vlhkosti z našej pokožky. I keď nás vánok z ventilátora mierne ochladí, v priestore sa však úprava teploty nedeje. Úpravu teploty zabezpečujú až klimatizačné alebo chladiace zariadenia, ktoré sa dnes stávajú štandardom v novostavbách alebo aj v rekonštruovaných bytových domoch.
Chladiace zariadenia
Chladiace zariadenia v súčasnosti sú už dostupné. Nájdeme ich v ponuke nielen špecializovaných firiem ale i na pultoch obchodných reťazcov. Často ich ponúkajú ako klimatizácie, čo je zavádzajúce. Klimatizácia obsahuje úplnú úpravu čerstvého i obehového vzduchu t j. filtráciu, ohrev, chladenie, zvlhčovanie, ionizáciu. Chladiace zariadenia vzduch iba filtrujú, ochladia a prípadne majú funkciu odvlhčovania. Takáto úprava je však pri dostatočnom vetraní v bytoch výhodná, pretože chladiace zariadenia na rozdiel od klimatizačných sústav, nepotrebujú veľké stavebné úpravy a sú lacnejšie. Chladiace zariadenia môžeme rozdeliť na delené jednotkové zariadenia – s freónovým rozvodom (ekologické náhrady) – split (delená cirkulačná chladiaca jednotka) a multi split systémy (split s viaxcerými vnútornými jednotkami s možnosťou predĺženia rozvodov), VRV systémy (sú totožné s multisplitom, ale majú 16 vnútorných jednotiek) s vodným rozvodom, ventilátotovo-konvektorové systémy fan coil a kompaktné mobilné jednotky.
{R1}
Princíp činnosti systémov split je rovnaký ako v chladničke, len je rozdelený na vonkajšiu a vnútornú jednotku, hlavne kvôli účinnosti a hluku. To, čo je v chladničke vzadu a v jej útrobách, sa nachádza v chladiacom zariadení vo vonkajšej jednotke. Je to mriežka alebo výmenník výparníka, kompresor a expanzný ventil. Vonkajšia jednotka je pre vyššiu účinnosť doplnená o ventilátor, ktorý ochladzuje výparník. Vnútorná jednotka v miestnosti obsahuje filter, ventilátor a výmenník tepla – kondenzátor, čo je vlastne chladiaca plocha v chladničke. Dnes si firmy konkurujú hlavne dizajnom a kvalitou vyhotovenia. Preto, ak by ste sa chceli rozhodnúť pre tento systém, dôkladne si vyberte značku výrobku a firmu, ktorá vám bude realizovať montáž. Na trhu sú desiatky výrobcov klimatizácií ako Ciat, Daikin, ale i výrobcovia bielej a čiernej techniky ako Whirlpool alebo Panasonic. V ponuke obchodných reťazcov sú i produkty ázijských výrobcov, ktoré konkurujú hlavne nízkou cenou.
Náklady
Povedzme si niečo o nákladoch na takéto systémy. Na ochladenie len jednej miestnosti, napríklad obývacej izby, stačí jedna jednotka s výkonom približne 3 kW. Cena sa pohybuje približne od 20 000 Sk vyššie. Pre rodinný dom s primeranými tepelnotechnickými vlastnosťami sa môžu nainštalovať aj tri vnútorné jednotky. Do obývacej izby jednotka s výkonom 2,6 kW, do spálne a detskej izby s výkonom 2,3 kW. Predpokladaná suma je okolo 100 000 Sk. K tejto sume však treba pripočítať cenu prepájacieho materiálu – medené potrubia, elektrické káble, tepelnú izoláciu atď., za približne 700 Sk/m. Cena chladiva závisí od dĺžky rozvodov. Za prácu si firma vyúčtuje určite nad 6 000 Sk a zamestnáte ich na jeden až dva dni. Všeobecne sa to určiť nedá, vždy to závisí od konkrétnej situácie, od rozvodov – či sú zasekané do steny alebo vedené inak a od ďalších faktorov. Samozrejme takéto zariadenie má i svoje nároky na prevádzku. Podľa kalkulácií niektorých dodávateľských firiem zariadenie s uvedeným výkonom má príkon 2,25 kW/h pri prevádzkovaní päťdesiat dní (cez letné mesiace) a šesť hodín za deň (nie je potrebné chladiť, keď nie sme doma) to vychádza pri tarife 3,85 Sk/kWh na približne 2 600 Sk za sezónu, to znamená asi 52 Sk na deň. Systémy multi split sú principiálne totožné so systémami split. Rozdiel je len v počte vnútorných jednotiek a v chladiacom výkone systému. Systém pozostáva z jednej vonkajšej a dvoch alebo viacerých vnútorných jednotiek. Oba systémy majú výhodu napríklad pri sťahovaní sa do iného domu, pretože systém možno rozmontovať a preinštalovať do iných priestorov, len treba zvážiť, či sa nám to oplatí. Montáž je tiež potrebné nechať na odbornú firmu, ktorá poskytne záruku na inštalatérske práce súvisiace s dodávkou zariadenia. Tu je dôležitá dôslednosť vyhotovenia, pretože častým problémom je práve únik chladiva zo systému, čo sa prejaví zníženou účinnosťou a poruchou zariadenia. Ak si zaobstaráte chladenie od renomovaného výrobcu, ten vám zabezpečí kompletnú montáž kvalifikovanými pracovníkmi a spoľahlivý záručný i pozáručný servis.
Výhody systémov split
Pomerne ľahká dostupnosť s priaznivou cenou vzhľadom na širokú konkurenciu predajcov.
Jednoduchá a rýchla montáž.
Možnosť demontáže a opätovnej montáže na iné miesto.
Systém možno objednať aj ako chladenie a ohrievanie, s tepelným čerpadlom (v zime môžeme dohrievať miestnosti).
Úprava vzduchu filtráciou, ionizáciou.
Ovládanie vnútorných jednotiek diaľkovým ovládačom.
Vnútorné jednotky môžu mať vyhotovenie nástenné (vertikálne), podstropné (horizontálne), kazetové, umiestnené v strope alebo v parapete.
Nevýhody systémov split
Systém pracuje s obehovým vzduchom, teda so vzduchom z miestnosti, ktorý upravuje. Preto je potrebné občas otvoriť okná alebo dvere a vyvetrať miestnosť.
Ak je čerstvý vzduch z vonku teplý, znižuje sa účinnosť chladenia.
Práca vnútorného i vonkajšieho ventilátora je sprevádzaná určitou hladinou hluku, ktorá závisí od zvoleného stupňa výkonu vnútornej jednotky, ale i od jeho opotrebovania. Všetci výrobcovia samozrejme garantujú nízku hlučnosť svojich výrobkov, avšak platí – dobrá značka je zárukou nízkej hlučnosti a naopak.
Ventilátorovo-konvektorové systémy fan coil sa navrhujú do viacizbových domov alebo bytov, kde je väčší počet vnútorných jednotiek. Návrh tohto systému je treba zveriť do rúk projektanta, ktorý vypočíta tepelné zisky miestností a navrhne optimálny výkon vnútorných jednotiek ako aj vonkajšej jednotky. Projektant určí aj najvhodnejšie trasy zaizolovaných potrubí na rozvod chladiaceho média. V systémoch split sa vzduch v miestnosti chladí vnútornou jednotkou priamo chladivom. Pri systémoch fan coil sa ochladí voda, až potom vzduch v izbe. Rozdiel teplôt vody a vzduchu je nižší ako pri chladive. Toto je nevýhoda a súčasne aj prednosť fun coilov, pretože teplota vystupujúca z vnútorných jednotiek je vyššia. Pýtate, sa prečo je to výhoda, keď chceme chladiť? Mnohí z nás si myslia, že sa budú dobre cítiť v lete, keď je vonku 32 °C v miestnosti s 20 °C. To nie je celkom pravda. Rozdiel teplôt by nemal byť vyšší ako 6 °C. Náhle zmeny teploty vzduchu pri prechode z uzavretých miestností do vonkajšieho prostredia alebo naopak sú nepríjemné a taktiež sú veľmi častou príčinou ochorení a nachladnutia. Veľmi chladný vzduch vyfukovaný vnútornou jednotkou, umiestnenou v bezprostrednej blízkosti človeka, určite nebude vnímaný ako komfort, preto by sme mali návrh chladenia svojich príbytkov konzultovať s odborníkmi. Pri systéme split teplota vzduchu vyfukovaná do izby je nižšia, je závislá od teploty odparovania chladiva. Vo fun coiloch to tak nie je, pretože teplotu vody môžeme lepšie regulovať. Ďalšou výhodou použitia rozvodu vody je napojenie systému na podlahové alebo stenové chladenie. Ak sa použije reverzibilný systém chladenie/vykurovanie, s tepelným čerpadlom a elektrickým ohrevom, možno takýto systém použiť aj v zime na vykurovanie. Tu však rozdiel medzi povrchovou teplotou podlahy (steny) a priestorovou teplotou musí byť malý.
Výhody systémov fun coilov
Systém si možno objednať aj ako chladenie/ohrievanie, s tepelným čerpadlom (v zime ním môžeme vykurovať).
Úprava vzduchu filtráciou, ionizáciou.
Ovládanie vnútorných jednotiek diaľkovým ovládačom.
Vnútorné jednotky môžu byť vo vyhotovení ako nástenné (vertikálne), podstropné (horizontálne), kazetové umiestnené v strope alebo v parapete, možnosť chladenia/vykurovania podlahovými a stenovými systémami.
Nevýhody systémov fun coil sú obdobné ako pri systémoch Split.
Kompaktné mobilné chladiace jednotky
Na jar nás v super- a hypermarketoch predajcovia obvykle zaplavia hlavne kompaktnými mobilnými chladiacimi jednotkami. Ich ceny sa pohybujú od 5 000 Sk vyššie. Výška týchto zariadení nepresahuje meter, sú asi pol metra široké a štyridsať centimetrov hlboké. Dajú sa umiestniť do miestností kamkoľvek, treba len zabezpečiť prístup k elektrickej sieti. Sú na kolieskach, čo umožňuje ich presun aj počas prevádzky. Obsahujú ventilátor a filtre. Niektoré jednotky majú zabudovaný aj elektrický ohrievač na zimnú prevádzku. Chladenie sa vykonáva na princípe odparovania vody z mokrého filtra, cez ktorý pomocou ventilátora prúdi vzduch. Teplo odoberá i ľad, ktorý sa dáva do niektorých kompaktných mobilných chladiacich jednotiek. Niektoré jednotky sa dajú napojiť pomocou flexibilnej hadice na prívod čerstvého vzduchu z exteriéru, inak pracujú ako cirkulačné jednotky. Drahšie mobilné jednotky obsahujú obdobný systém ako systémy split, ale sú integrované do jednej jednotky. Výparník sa chladí vzduchom, privádzaným zvonku flexibilnou hadicou. Používajú viac stupňov filtrácie, takže čistia vzduch v priestore od prachu.
Výhody kompaktných mobilných chladiacich jednotiek
Dostupnosť a nízka cena.
Na inštaláciu netreba odborníkov.
Možnosť kúpy aj s ohrievačom.
Majú filter a zvlhčovač.
Dajú sa ovládať diaľkovým ovládačom.
Nevýhody kompaktných mobilných chladiacich jednotiek
Malý výkon a vyššia hlučnosť.