Ako premeniť bežnú detskú izbu na domácu učebňu?
Ocitli sme sa v situácii, keď bojujeme so schopnosťou sústrediť sa na prácu, pretože mnohí pracujeme z domu. Podobný problém však majú aj deti a adolescenti. V priestore, v ktorom boli zvyknutí relaxovať a zabávať sa, teraz od nich očakávame, aby sa učili. Ako im čo najlepšie prispôsobiť detskú izbu na štúdium?
Neexistuje všeobecné jednoznačné riešenie, ktoré by bolo vhodné pre všetky rodiny, a to hneď z viacerých dôvodov: veľkosť bytu, počet obyvateľov, počet detí v jednej izbe, technické vybavenie, vekový rozdiel medzi deťmi a podobne. Základ je však rovnaký – snaha vytvoriť priestor, v ktorom by sa deti venovali učeniu a neboli ničím rozptyľované.
Najdôležitejšia je organizácia
Vytvorte dieťaťu v izbe priestor určený na prácu. Okolo písacieho stola, na ktorom robí dieťa úlohy by mal byť veľmi dobre organizovaný priestor. Dobrá organizácia prináša dobré výsledky a zbytočne nerozptyľuje pozornosť. Pomôžte dieťaťu okolo pracovného miesta sústrediť všetky pracovné materiály a potreby – knihy, učebnice, zošity a perá, pravítka. Je dôležité, aby malo všetko po ruke, potom ho nebude pri práci nič rozptyľovať.
Ako má byť umiestnený pracovný stôl v detskej izbe? Tak, aby dieťa nerozptyľovalo okolie. Ideálne by malo sedieť čelom k stene. Okno za stolom alebo pohľad na dvere sú rušivé. Svetlo má dopadať zľava.
Čas učenia bez smartfónov
Mnohí rodičia majú dnes problém s tým, že deti sa nesústredia kvôli mobilom. Navyše, pri online vyučovaní potrebujú technológie, ktoré pre nich znamenajú aj zábavu. Ideálne je, ak počas učenia doma vytvoríme všeobecne platné pravidlo, že mobilné telefóny a ďalšiu techniku, ktorú na prácu nepotrebujú odložia na miesto mimo izby.
Druhostupňoví žiaci a stredoškoláci často aj popri učení na počítači majú po ruke mobil, aby sledovali správy zo sociálnych médií a rôzne upozornenia aplikácií, čo je veľmi rušivé. Okrem toho, že to veľmi predĺži čas ich učenia, bude príprava podstatne menej kvalitná.
Prečítajte si tiež:
Ako vytvoriť detskú izbu snov za 500 €?
Ak sa obávate, že dieťa na počítači robí aj iné veci ako samotné učenie či sledovanie online vysielania, existujú pomocné aplikácie. Vďaka týmto aplikáciám môžete povoliť alebo zakázať programy, aké dieťa používa.
Naučte dieťa udržiavať si pracovnú plochu čistú
Vyčleňte škatuľu, do ktorej si dieťa bude ukladať už hotové úlohy, ktoré malo vypracovať na papier – na pracovné listy. V inom boxe môžu mať úlohy, ktoré ešte majú splniť. Tí, ktorí pracujú na počítači si môžu vytvoriť podobné priečinky na ploche, aby mali prácu dobre zorganizovanú aj v počítači. Keď budú pracovať chaoticky, mnohé dôležité veci sa im môžu stratiť. Najlepšie je, keď robia úlohy priamo online – to je však záležitosť samotných učiteľov. Aj pracovná plocha by mala byť vždy po práci čistá, uprataná. Neporiadok je demotivujúci.
Náš tip: Ak dieťa nemá vlastný počítač, dohodnite s učiteľom alternatívu výučby. Ak sa dá, zosúlaďte si prácu tak, aby dieťa mohlo v potrebný čas sledovať online vyučovanie na vašom notebooku.
Myslite tiež na to, že pre mnohé deti je rušivý aj hluk vo vedľajších miestnostiach. V čase, keď sa učia, by sme to mali mať na zreteli. Prípadne im pomôžme protihlukovými slúchadlami. Niektoré deti zase počúvajú pri práci hudbu, iným vadí.
Informačné centrum
Hneď pri pracovnom mieste vytvorte dieťaťu informačné centrum. Môže to byť magnetická alebo klasická tabuľa či nástenka, kde si bude evidovať svoje povinnosti, bude mať na očiach rozvrh, nové slovíčka, nové vzorce – základy nového učiva. Mnoho detí sa učí vizuálne.
Útulné miesto na čítanie
Súčasťou detskej učebne, respektíve časti izby určenej na tento účel by malo byť pohodlné kreslo, vak alebo iné miesto určené na čítanie.
Sabína Zavarská
Foto: istockphoto.com