Zariaďovanie detskej izby v novom dome
Detská izba v novom dome je ako dieťa samo – nepopísaná tabuľa. Pomôžte mu so správnym umiestnením a výberom nábytku, ktorý ho neomrzí ani po rokoch. To ostatné nechajte na jeho fantázii – nech si svoje kráľovstvo dotvorí podľa seba.
Umiestnenie v dome
Detská izba by mala byť podľa možnosti situovaná v dome čo najďalej od rušivých vplyvov. Ďalej od kuchyne či obývačky, v ktorých býva večer rušno, no v blízkosti rodičovskej spálne. Ideálny je juhozápad až juhovýchod – izba tak získa dostatok svetla, ktoré je možné rozumne tieniť. {R1}
Veľké okná s priamym výhľadom von, cez ktoré môžu sledovať meniacu sa prírodu či rušný život za nimi, sú plné podnetov a sú lepšou voľbou než okná umiestnené vo výške alebo podkrovné okná, ktoré priestor „iba“ presvetľujú.
Pracovný kútik
Každé dieťa bez ohľadu na vek potrebuje svoje pevné miesto na modelovanie, kreslenie alebo písanie. Určite sa oplatí investovať do „rastúcich“ stolíkov a ergonomických stoličiek. Ak máte v jednej izbe dve deti či viac detí, je fajn, ak majú pracovné stolíky blízko pri sebe – či už vedľa seba alebo oproti sebe.
Oddychová zóna tak zostane vyčlenená a izba bude pôsobiť kompaktnejšie. Ak máte možnosť vybrať si miesto na pracovný stolík, dbajte na to, aby malo dieťa dostatok svetla. Môže byť umiestnený pod oknom alebo vedľa neho tak, aby si pri čítaní a písaní nezacláňalo. To znamená, že pravákovi by malo prichádzať svetlo zľava a ľavákovi opačne.
Posteľ a úložné priestory
Deti rastú rýchlo, a tak prvý nízky detský nábytok bude potrebné po čase vymeniť za iný, vhodnejší. Je dobré myslieť na to už v predstihu a izbu už na začiatku zariadiť kombináciou vysokých i nízkych skriniek. Veľmi dôležitá je posteľ. Radšej im kúpte už v predškolskom veku „riadnu“ posteľ s rozmermi 200 × 90 cm a s kvalitným matracom, ako neskôr kupovať väčší rám a nový matrac.
Kým je dieťa malé, môžete posteľ vybaviť zábranou. Na hračky vytvorte prehľadné skrine alebo vysúvateľné koše, do ktorých sa bude dať všetko rýchlo a ľahko upratať. S úložnými priestormi to veľmi nepreháňajte, aby sa deti naučili v správnom čase so svojimi staršími hračkami rozlúčiť.
Dizajn
Izbu môžete deťom navrhnúť celkom sami alebo sa môžete spýtať, čo sa páči im. Dobré je, ak vám dieťa dokáže aspoň približne opísať, čo by v izbe chcelo či nechcelo mať. Krásne farebné, až rozprávkovo nadizajnované izby so šmýkľavkami a stromami vyzerajú síce pôsobivo, niekedy je však lepšie držať sa hesla menej je viac.
Jednoduché prvky a neutrálne farby poskytnú deťom väčší priestor na kreativitu a rast a izby si tak prirodzene dotvárajú sami. Divoké farby či pevne dané tematické herné prvky časom omrzia. Stavte radšej na jednoduchosť – hojdačkou či matracom na váľanie určite nič nepokazíte – a zabaví sa na nich menší školák aj teenager.
TEXT: KATARÍNA PAUKEJE
FOTO: ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ: časopis Môj dom