Zdroj: Miro Pochyba

Ako vytvoriť z veľkej detskej izby dve menšie

12. 05. 2021
Zdieľať

Práca a vyučovanie z domu si vyžadujú väčšie nároky na súkromie a osobný priestor každého člena rodiny. A presne to bol dôvod tohto „rezu“ izbou. Z jednej priestrannej vznikli dve, pričom obom ostal dostatok miesta na ich účel.

DIY projekt redaktorky Kataríny

Pôvodne mala detská izba atypický pôdorys približne 4 × 7,5 m, na jednej strane so zužujúcou sa stenou. Rozhodli sme sa ju rozdeliť cez stred na dve časti pomocou sadrokartónovej priečky. Na začiatku sa javilo ako problematické veľké zasklenie smerom do záhrady približne v strede dlhej steny. Lenže nakoniec sme sadrokartónovú priečku potiahli rovno od stredu zasklenia s tým, že v aktuálnej detskej izbe sa dá stále otvárať a do druhej, menšej izby, aj napriek tomu, že mu priečka ubrala zopár centimetrov zo šírky, privádza dostatok svetla a výhľad z postele na obrovský strom v záhrade.

Prečítajte si tiež
Strom s hojdačkou uprostred detskej izby? Prečo nie!

Priečku sme z oboch strán vytapetovali tapetou s motívom drevených dosák s modrým nádychom. Do steny sme osadili jednoduché drevené dvere z Hornbachu, ktoré sme natreli tak, aby splývali s tapetou, keďže jedny dvere v izbe už sú a nechceli sme, aby sa vizuálne „bili“.

detská izba v pôvodnom stave

Pôvodný stav. Zdroj: Miro Pochyba

Podkrovná priestranná izba v našom dome s rozlohou približne 30 m2 počas desiatich rokov zmenila svoju funkciu už niekoľkokrát. Najskôr slúžila ako spálňa s časťou pre detskú postieľku a prebaľovací pult. Potom sa stala na niekoľko rokov spoločnou detskou izbou oboch synov s veľkorysým hracím priestorom uprostred. Keď starší syn usúdil, že je čas na súkromie a zariadili sme mu vlastnú izbu, kráľovský priestor detskej obýval mladší syn sám.

Prečítajte si tiež
Detská izba, v ktorej nikdy nebude nuda

Súčasná doba, keď každý z nás potrebuje súkromie na on-line vyučovanie, prácu, koníčky aj relax viac ako kedykoľvek predtým, nás donútia zamyslieť sa, ako vytvoriť v dome ďalší priestor navyše, ktorý bude slúžiť ako pracovňa, hosťovská izba prípadne len ako taká „zašiváreň“, keď toho bude na niekoho z nás priveľa. A tak sme mladšiemu izbu trochu „orezali“. Výsledkom sú dve menšie, ale oveľa útulnejšie izby.

dvere do detskej izby

Zdroj: Miro Pochyba

Priestor medzi dvomi dverami sme využili na zavesenie obrázkov s morskou tematikou a keďže syn má večný problém ukladať si veci do komody, vyrobili sme mu takýto jednoduchý vešiak z drevenej laty a rôznych kuchynských keramických a drevených úchytiek, čo sme doma našli. Mikiny a ruksaky sa už nepovaľujú kade-tade po izbe a navyše to aj pekne vyzerá, takže win-win pre všetkých.

Hojdačka v detskej izbe

Z jednej veľkej izby vznikli dve izby. V strede sme postavili sadrokartónovú priečku a osadili do nej drevené dvere so zárubňou. Izba napravo za dverami je teraz užšia. Ostala v nej posteľ, komoda a malý pracovný stôl. Najmä však poskytuje súkromie navyše, ktoré nám v dome chýbalo. Zdroj: Miro Pochyba

DOBRÝ TIP

Približne sme vedeli, akú tapetu chceme. Po dlhom vyberaní sme ju aj našli. Keď už bola v e-shopovom košíku, napadlo mi pre istotu pozrieť ešte aj iné weby. A na moje veľké prekvapenie som ju našla takmer o polovicu lacnejšiu na stránke Hornbachu. 

Detská izba má aj po predelení v strede stále dostatok priestoru, ktorý využívame viacerí. Syn si na mäkkom koberci poležiačky často píše domáce úlohy a ja si tam po jeho vyučovaní dokážem zasa pohodlne zacvičiť jogu. Popruhy TRX okrem cvičenia s vlastnou váhou slúžia po vsunutí krátkej dosky medzi držadlá aj ako hojdačka. 

Prečítajte si tiež
Premena bytu v podkroví obytného domu na pokojný a kultivovaný priestor

Náklady

Sadrokartónová priečka 550 €

Dvere so zárubňou 130 €

Tapety 70 €

Vešiak 0 €

Text: Katarína Barošová
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Detská izba
Tagy: podkrovie praktický priestor tapety úložné priestory vnútorná priečka
Zdieľať článok

Diskusia