Do Káhiry za dizajnom

23. 11. 2010
Zdieľať

V metropole Egypta sa v júni tohto roku diali neobyčajné veci vo svete interiérového dizajnu, odkrývali sa tajomstvá starých remesiel, stretli sa skúsení inádejní návrhári so zástupcami vážených značiek výrobcov nábytku abytových doplnkov.

Ak sa pri prezeraní obrázkov v časopisoch o bývaní a architektúre občas začítate do textov, možno sa vám z pamäti vynoria mená Karim Rashid alebo Zaha Hadid. Prvé z nich patrí svetovo známemu newyorskému dizajnérovi egyptského pôvodu, druhé britskej architektke s irackými koreňmi.

Nábytok podľa návrhov Karima Rashida produkujú najvýznamnejšie značky, mnohé interiéry hotelov a budov dôležitých inštitúcií sa vlnia v jeho štýle. Zaha Hadid je zas takým fenoménom, že jej futuristický dizajn sa okrem iného podpísal aj na vzhľade egyptského pavilónu na svetovej výstave Expo 2010. Dôkazom, že dobrý dizajn je najlepším dorozumievacím jazykom a spôsobom ako spojiť  medzinárodné štýly s miestnymi tradíciami a starobylú architektúru s moderným nazeraním na estetické princípy, bola aj cesta talianskej dizajnérskej expertky Paoly Navone do Káhiry. Počas výstavy Furnex 2010 ste mohli pri prehliadke jej inštalácii moderného nábytku v priestoroch historických palácov tajiť dych. Na každom kroku tu možno zakopnúť o minulosť, mnohých prekvapia nepochopiteľné kontrasty luxusu moderných stavieb a zanedbaných obydlí, cudzincov trápi nedýchateľné ovzdušie najmä počas prachovo-pieskovo–smetnej búrky, ktorou sa obyvateľom pripomína púšť. Na jej okraji v tesnom susedstve päťtisícročných pyramíd vyrástlo najľudnatejšie mesto Afriky a Blízkeho východu. Al Qahirah, Cairo, Káhira – pre väčšinu Európanov známa viac dávnou históriou ako súčasnosťou. Provokuje, priťahuje a zaklína k návratom do spletitého sveta navrstvených kultúr, náboženstiev, histórie, umenia, architektúry.


Do Káhiry za dizajnom

294706

Na Khan EL Khalili Bazare možno síce obdivovať a nakúpiť tovar vrôznej kvalite a všelijakého pôvodu: koberce, látky, starožitnosti, kovotepecké a sklárske predmety egyptských remeselníkov, ale vo výstavnej hale určenej súčasnému egyptskému umeniu a remeslám sa dalo spoľahnúť na kvalitu a pôsobivú farebnosť. Tmavomodré vlasy a obočie staroegyptských bohov boli obrazom nebies, farbou prvotných vôd, rieky Nílu. Sám boh Amon mal tmavomodré telo. Zelená, ktorou pre starých egypťanov bola aj tyrkysová, symbolizovala obnovu života. Zelenala sa aj tvár boha vzkriesenia Osirida, morská hladina a teraz aj sklenené džbány a čaše. (dizajn: Delta Glass, foto: regnUM)


Do Káhiry za dizajnom

294713

Dizajn ručne fúkaného skla a textil značky El Farouk (foto: regnUM)


Do Káhiry za dizajnom

294708

Starí Egypťania boli prvou známou kultúrou, ktorá určila pravidlá, kodifikovala symboliku a zjednotila dizajn užitkových predmetov a nástenných malieb. Moderné egyptské umenie dizajnu však už vzbudzuje emócie a hľadá krásu i porozumenie v rozmanitosti, ktorá je príznačná pre tvorbu európskych dizajnérov. (dizajn a výroba: Tanis, foto: EFEC, Furnex)


Do Káhiry za dizajnom

294712

Čalúnené s drevenou kostrou a oceľovou výstuhou Nefertiti Lounge pochádza z dielne Daniela Dendru, Mohameda Ahmed Badra, Daniela da Rocha a Renauda Schwartza. (výroba: ITA, foto: Kyme)


Do Káhiry za dizajnom

294710

Luster od Rizzotiho a Paza nad volútou klasického kresla z dielní Shoulah Furniture (foto: regnUM)
  


Do Káhiry za dizajnom

294711

Polica v polici a je z toho viac moderná deliaca stena Eklego ako klasická polica. Oblúkom sa v súčasnom dizajne darí…(foto: EFEC, Furnex)


Do Káhiry za dizajnom

294707

Dizajn keramiky a fascinujúci zvierací dekor z dielne Rawia Abd El Kadera súčasne reprezentoval egyptské umenie a remeslo. (foto: regnUM)


Do Káhiry za dizajnom

294943

Stolíky a možno aj tvrdšia podoba taburetiek značky Mohm prevzdušnená abstraktným ornamentom (foto: EFEC, Furnex)


Do Káhiry za dizajnom

294947

Kreslá tvarovali a čalúnili vo firme Al Cazar fine Woods, sviečky odliali u značky Boho. (foto: regnUM)


Do Káhiry za dizajnom

294948

Jemne ironickým pohľadom na dizajn zaujala Dina Shoukry, návrhárka stolíkov na podnožiach zvodných fajok „šiša“. Ich farebnosť a vtip odľahčujú plastové farebné stoličky od Phillipa Starcka značky Kartell. (foto: regnUM)


Do Káhiry za dizajnom

294946

 

Výstavná plocha 21000 m2 a ani 225 vystavovateľov nie sú zatiaľ v porovnaní s veľkými európskymi výstavami ohromujúce. Dokonca ani väčšinu odchovancov triezveho dizajnu nezaujme viac ako polovica expozícii. Sú viac ako poplatné vkusu bohatej východoeurópskej vrstvy či záujemcov z Blízkeho východu. To, čo zaujme a presvedčí, je „ťah na bránu“, s akým sa vydali tunajší návrhári, usporiadatelia výstavy a zástupcovia vlády za svojim cieľom. Výhrou bola kombinácia zavedených značiek (Agape, Alessi, Kartell, Molteni a Moroso) a významných mien zo sveta dizajnu s názvami nových egyptských kolekcií nábytku (firiem: Al Cazare, Asal, Crystolight, Ferforge, mOhm, Tanis, Fiorito, Meuble El Chark, Hid‘n, Hardwood, Ultra Design, Siro Wood, Nadia a Williams) a tvárami egyptských návrhárov Shahira H. Fahmi, Amr Helmy, Karim Mekhtigian, Chérif Morse a Dina Shoukry.
Kategória: Bývanie Doplnky Štýl
Tagy: bývanie interiérový dizajn káhira
Zdieľať článok

Diskusia