Zdroj: iStock

Ako vybrať koberec do obývačky, aby zútulnil priestor a izba dostala nový rozmer

11. 07. 2022
Zdieľať

Ak sa vám podarí vybrať vhodný koberec, či koberček, obývačka dostane nový rozmer. Koberec dokáže spojiť celú schému miestnosti, a to aj v prípade, že používate množstvo protichodných odtieňov, vzorov alebo rôznych farieb. Správne použitý koberec môže vytvoriť vo vizuálne nesúrodom priestore dokonalú harmóniu.

Vyberte správnu veľkosť

Najprv zmerajte podlahovú plochu v miestnosti a hľadajte koberce, ktoré sú dostatočne veľké pre váš priestor. Príliš malý koberec môže pôsobiť obmedzujúco a stiesňujúco. Z tohto dôvodu mnohí dizajnéri odporúčajú zvoliť najväčší koberec. Mal by pokrývať zónu určenú na sedenie tak, že pohovku či gauč presahuje po oboch bokoch aspoň o 30 centimetrov.

Moderná obývačka s výrazným kobercom

Zdroj: iStock

Na koberci by mal stáť aj konferenčný stolík a aspoň predné nohy stoličiek a kresiel, ktoré dopĺňajú sedenie v obývačke. Ak máte peknú drevenú podlahu, nechajte okolo koberca aspoň 30 centimetrov z každej strany voľných, aby drevo vyznelo.

Prečítajte si tiež
21 rozmanitých štýlov, v akých si môžete zariadiť obývačku. Inšpirujte sa!

Otestuje vzorku koberca priamo na mieste

Väčšina predajní kobercov ponúka možnosť zobrať si vzorkovník alebo malú vzorku koberca domov, aby ste prirovnali, ako bude do vašej obývačky sedieť farbou i textúrou. Je to obzvlášť dôležité, ak vyberáte vzorovaný alebo viacfarebný koberec.

Premyslite si, akú atmosféru chcete dosiahnuť

Správny koberec dodá vašej obývačke charakter, textúru,
pohodlie – a možno aj farbu a vzor. Dôležité je, aby štýl koberca dopĺňal celkovú schému. Napríklad, ak uprednostňujete útulnú a rustikálnu atmosféru obývačky, hodí sa hrubý vlnený koberec, ak obľubujete boho štýl, hodia sa ornamentálne vzorované a farebné koberce.

Moderná obývačka s výrazným kobercom

Zdroj: iStock

Pre formálnejšiu obývačku zvoľte koberec so strihaným vlasom s nízkou až strednou výškou vlasu alebo kombináciu strihaného vlasu a plochej väzby. Vlákna môžu byť z hodvábu, vlny alebo ľanu, prípadne aj kombinácie dvoch rôznych vlákien. Veľmi obľúbené sú ručne tkané konopné koberce so zaujímavou textúrou.

Prečítajte si tiež
Ako zariadiť veľkú obývačku

Nezabudnite na praktickú stránku

Dôležitým kritériom pri výbere koberca do obývačky je praktickosť. Vyberte si udržateľný materiál s textúrou, ktorá ani po rokoch užívania nebude vyzerať zle. Ak máte deti alebo domáce zvieratá, oplatí sa zvoliť koberec, ktorý sa dá čo najjednoduchšie vyčistiť alebo prať.

Moderná obývačka s výrazným kobercom

Zdroj: iStock

Koberec ako hlavný prvok miestnosti

Ak máte v obývačke jednoduchú neutrálnu farebnú schému a minimalistické tvary, výborne funguje oživenie odvážnym farebným alebo vzorovaným kobercom. Aby koberec nevyzeral v rozpore so zvyškom priestoru, použite farbu zo vzoru koberca na množstve doplnkov. Môžete zvoliť tiež o niečo tmavší alebo svetlejší odtieň kľúčovej farby, dosiahnete pôsobivý efekt.

Moderná obývačka s výrazným kobercom

Zdroj: iStock

Aj smer vzoru je dôležitý

Ak má koberec, ktorý ste si vybrali, pútavý vzor, steny a nábytok by mali byť jednofarebné. Dôležité však je aj to, ako je kladený vzor. Chcete, aby bol najpôsobivejší pri pohľade od vstupu do izby alebo pri sedení? Vyskúšajte rôzne možnosti a vyberte tú najlepšiu.

Prečítajte si tiež
Ako si osviežiť obývačku vďaka hand-made vankúšom?

Abstraktný alebo umelecký dizajn

V posledných rokoch stúpa záujem o koberce s abstraktnými umeleckými vzormi. Najnovšie technológie umožňujú dizajnérom experimentovať s nespočetnými farbami a priam bláznivými vzormi. Takéto koberce dokážu vytvoriť úžasnú dynamiku v inak statických priestoroch. Umelecký koberec vnesie do minimalistických izieb zariadených v tlmených klasických farbách osvieženie a zábavu.

Moderná obývačka s výrazným kobercom

Zdroj: iStock

Kruhový koberec ako nový trend

Krivky a oblúky sú aktuálne v interiérovom dizajne veľkým trendom. Odzrkadlilo sa to aj v dizajnoch kobercov s kruhovými, oválnymi a dokonca nepravidelnými tvarmi. Klasický obdĺžnik je síce flexibilný, ale kruhový koberec výborne funguje s pohovkou v tvare písmena L alebo zakrivenou pohovkou – vytvára zaujímavý a dynamický priestor.

Sabína Zavarská

Zdroj: livingetc.com

Foto: istock.com

Kategória: Doplnky
Tagy: interiérové trendy interiérový dizajn koberce zariaďovanie obývačky
Zdieľať článok

Diskusia