Dom s čarom osobnosti

02. 09. 2009
Zdieľať

Predstavte si príjemný letný večer; sedíte na terase pri dome, popíjate svoj obľúbený nápoj a cítite sa bezpečnejšie, ako kdekoľvek inde na celom svete. Takýto pocit istoty možno zažiť snáď iba na dôverne známych miestach, ku ktorým nás viažu príjemné spomienky z detstva – najčastejšie je to náš domov a domov našich prarodičov.

Mladá rodina z Prahy zdedila po babke záhradný dom, k tomu pekný svahovitý pozemok s košatými stromami v blízkosti vodnej nádrže Slapy. Bez stavebných úprav a radikálnej rekonštrukcie by starý dom vyhovel možno na sezónne ubytovanie alebo ako chalupa na víkendy. Manželia sa však rozhodli (aj kvôli deťom) pre pokojný život bez mestského ruchu. Príťažlivá predstava bývania na vidieku, navyše, v dôverne známom prostredí, ich neodradila ani vtedy, keď zistili, že prestavba domu bude o niečo drahšia ako novostavba. Dom v malej stredočeskej obci nakoniec dokazuje, že zložitejšia cesta môže niekedy priniesť oveľa zaujímavejší výsledok.
 


Dom s čarom osobnosti

215111


Dom s čarom osobnosti

215108

Kontrast prírodných textílií, dreva a červenej lakovanej steny nad pracovnou doskou bielej kuchynskej linky patria k detailom, ktoré sú nenápadné, ale dotvárajú atmosféru domu.  Priehľady, francúzske okná a funkcionalisticky ladené zasklené dvojkrídlové dvere opticky uvoľňujú priestor domu.


Dom s čarom osobnosti

215105

„Požiadavky investorov boli od začiatku dosť protichodné. Ich predstavy boli inšpirujúce a bral som ich skôr ako výzvu. Na jednej strane klienti chceli rodinný dom, ktorý bude zodpovedať súčasným nárokom mladej rodiny na užívateľský komfort, energetickú úspornosť a uplatnia sa v ňom moderné stavebné konštrukcie, súčasne však chceli zachovať genia loci objektu po babke,“ popisuje architekt Tomáš Klanc. Spolupráca, ktorá časom prerástla do osobného priateľstva, vznikla vlastne náhodou (ak veríte na náhody). Investori si architekta zvolili na základe článku v časopise a potom aj osobnej návštevy. Po dlhých diskusiách a zvažovaní rôznych verzií nakoniec padlo rozhodnutie zachovať a zrekonštruovať pôvodný murovaný objekt a pristavať k nemu ľahkú drevenú prístavbu.


Dom s čarom osobnosti

215107

Protiklady sa priťahujú

Dispozičné riešenie sa postupne menilo a vyvíjalo v niekoľkých variantoch. Z pôvodnej murovanej časti ostalo nakoniec iba obvodové a nosné murivo, základy a klenbová pivnica. V pôvodnom objekte je zachované dvojposchodové riešenie s čiastočným podpivničením, prístavba je koncipovaná ako prízemná. Namiesto pôvodného dreveného stropu sa vystaval nový z keramických tvárnic, v podkroví vznikli obytné priestory. Celú časť pôvodného domu nechali kompletne zatepliť. Architekt navrhol aj novú hydroizoláciu podrezaním nosných stien. V interiéri tak vznikol priestor na veľkú vstupnú halu, ktorá tvorí vďaka preskleným dvojkrídlym dverám pohľadovú os celého prízemia. Z haly sú prístupné spálne rodičov so šatníkom, pracovňa, veľká rodinná kúpeľňa a technická miestnosť na tepelné čerpadlo. Vo vstupnej hale nechýba priestor na vstavanú šatníkovú skriňu a schodisko do podkrovia, v ktorom sú dve detské izby a ešte jedna malá kúpeľňa. Jedna z dvojice detských izieb je tak veľká, že sa bude dať v budúcnosti rozdeliť na dve menšie.


Dom s čarom osobnosti

215114

Prístavba s terasou tvorí drevená konštrukcia. Drevostavba, ktorú architekt nechal vybudovať na západnej strane, prevzala na seba úlohu spoločenského centra, v ňom sa spojila otvorená obývacia izba s jedálňou a kuchyňou. Kozubová pec je v príjemnom kontraste s modernou kompaktnou kuchynskou linkou bielej farby s vysokým leskom. Tú, zabudovanú v nike pri severnej stene, ozvláštňuje a opticky zatepľuje obklad nad pracovnou doskou z červených sklenených tabúľ. Sýta červená farba, ktorú použili aj na celej fasáde pristavanej časti domu, vnáša do interiéru dynamiku a vzruch. Nielen farebné kontrasty, ale aj striedanie moderných prvkov s klasikou či objektmi v etnoštýle vytvárajú neopakovateľnú atmosféru. Nekomplikovanému interiéru spoločenskej časti pristane drevená podlaha z priemyselnej mozaiky. V jedálni a kuchyni položili na dlážku veľkoformátové dlaždice s kovovou patinou. Manželia si želali čo najviac spojiť svoj život so záhradou, preto je spoločný obytný priestor z južnej strany na celú výšku zasklený a za francúzskymi oknami pokračuje veľkou krytou terasou s drevenou palubovkou. Počas teplých dní sa rodinný život prenesie na veľkoryso riešenú terasu. Pocit prepojenia umocňuje aj rovnaká výšková úroveň podláh. Vnútorné členenie a umiestnenie okien a dverí je takisto koncipované so zreteľom na zaujímavé výhľady a priehľady. Z terasy vedú do záhrady oceľové schodíky, ktoré nadväzujú na hlavný vchod do domu a na prístupovú cestičku.


Dom s čarom osobnosti

215112

Architekt sochárom

Dom na prvý pohľad upúta pozornosť nezvyčajným, takmer sochárskym tvarovaním, ktoré je pre Tomáša Klanca charakteristické. „Páčia sa mi plastické fasády zložené z viacerých vrstiev, ktoré na seba pri rôznom dennom osvetlení vrhajú rôzne tiene a pritom farebne a materiálovo spolu kontrastujú,“ pokračuje architekt, pre ktorého je vlastná realizácia stavby vlastne tým naozajstným tvorivým obdobím, keď sa prenášajú myšlienky z papiera do reality. „Drevené stĺpiky v tvare X nesúce konštrukciu terasy sú nielen nezameniteľným rozpoznávacím znakom domu, ale aj dômyselnou statickou zavetrovacou konštrukciou, ktorej detail napojenia som prevzal zo štúdia starých poctivých tesárskych konštrukcií. Tesárske detaily stropu sa významne prihovárajú rovnako na fasáde, ako aj v interiéri,“ vysvetľuje architekt Klanc a napokon dodá: „Architektonický koncept vychádza zo zásady, že protiklady sa priťahujú.“ Nová drevená konštrukcia prístavby, obložená červenými cementovými doskami a zastrešená zelenou vegetačnou strechou, kontrastuje so starou zachovalou murovanou konštrukciou s masívnymi stenami. Priznané drevené konštrukcie krovov sa odrážajú vo veľkých zasklených stenách. Aj keď bola pre majiteľa celá rekonštrukcia technicky, časovo i cenovo náročnejšia ako stavba na zelenej lúke, získali niečo oveľa cennejšie ako len nový dom. Majú domov s čarom osobnosti.
 

Niečo o stavbe:
Architektonický návrh: atelier KLANC, Ing.arch. Tomáš Klanc
Zastavaná plocha: 150 m²
Obytná plocha: 190 m², terasa 30 m²
Konštrukcia pôvodnej stavby:
– pôvodné 60cm hrubé murivo zateplili 10cm vrstvou polystyrénu,             
– vymenili drevený strop za keramický,
– vybudovali betónové schodisko,
– postavili nový drevený krov.

Konštrukcia novej prístavby:
– betónová základová doska,
– drevená rámová konštrukcia,
– sendvičový obvodový plášť,
– sadrokartónové vnútorné povrchy stien,
– vonkajší obklad stien z červeného cembonitu,
– drevený krov,
– vegetačná strecha

Vykurovanie:
– zdrojom tepla je tepelné čerpadlo vzduch/voda,
– majú 300 litrový zásobník vody,
– ústredné podlahové vykurovanie.

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom.

Kategória: Bývanie Návšteva
Tagy: bývanie návšteva rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia