Doma v podnájme

24. 03. 2009
Zdieľať

Sú dvaja a bývajú v podnájme. Udržiavajú si dobré vzťahy s majiteľom domu. Ten súhlasil so stavebnými zmenami a nepreháňal s platbami za nájom. Oni mu zas zveľadili interiér bytu nábytkom, ktorý bude súčasťou interiéru aj keď sa špecialisti na zabývanie v malom poberú na inú adresu.


Doma v podnájme

187526
Daniel Veselský

V našich končinách si najradšej zariaďujeme domácnosť vo vlastnom. Prieskumy (napríklad: GE Money, TNS AISA) udávajú, že každý štvrtý obyvateľ Čiech a každý desiaty v Maďarsku býva v podnájme. Na Slovensku sa mladí ľudia osamostatňujú od rodičov približne vo veku dvadsaťpäť rokov. Vtedy, najmä vo väčších mestách, neraz smerujú do podnájmu. Niektorí sa zmieria so zariadením a štýlom, ktoré im diktuje cudzí byt. Nanajvýš si, okrem osobných vecí, prinesú niekoľko drobností a čakajú na príležitosť získať do vlastníctva aspoň malý byt. Svoju situáciu často vnímajú ako provizórium, v horšom prípade ako nutné zlo. Brnianska garsónka sa však dostala pod tvorivý vplyv dvoch ľudí, ktorým záležalo na tom, aby si vytvorili pocit domova aj v byte, v ktorom trávia iba časť pracovného týždňa. Pracovné povinnosti a súkromie sú kyvadlom ich životného štýlu medzi Brnom a Prahou. V hlavnom meste majú kde skloniť hlavu vo vlastnom, ale dňom, ktoré trávia v Brne, patrí život v garsónke. Svoj druhý domov nepovažujú za náhradné riešenie, ale za možnosť ako stráviť niekoľko rokov života v príjemnom a funkčnom prostredí. Opýtali sme sa, čo ich čakalo na mieste, kde mali prežiť najbližšie roky a ako sa zabývali.

V akom stave ste našli byt, ktorý ste si prenajali?

Voľakedy byt nemal kúpeľňu. Súčasný majiteľ domu nechal priestor upraviť na kanceláriu, v ktorej priečkou oddelil malý sprchovací kút s umývadlom. V kúpeľni nechal umiestniť ešte menšie WC a napokon hlavnú miestnosť zariadili kancelárskymi stolmi a skriňami.


Doma v podnájme

187525
Daniel Veselský

Kto vám vyriešil rozmiestnenie nábytku? Čím ste začali?

Všetko vychádzalo z požiadavky na viacfunkčnosť hlavnej izby. Tú sme chceli vybudovať na šestnástich metroch štvorcových. Začínali sme s pevným rozhodnutím, že posteľ bude slúžiť iba v noci. Počas dňa sa skryje tak, aby nezaberala plochu nevyhnutnú na denné fungovanie domácnosti. Mali sme dve možnosti. Zdvihnúť posteľ smerom k stropu a vytvoriť pod ňou pracovisko alebo obývačkové sedenie alebo posteľ zasúvať na noc pod vyvýšené pódium. Premerali sme výšku miestnosti a ukázalo sa, že druhá možnosť je tá správna. Rozkladaciu pohovku na pódiu máme síce tiež, ale tá slúži iba príležitostným nocľažníkom. Vlastnoručne vyrobené pódium bolo určujúcim prvkom pre usporiadanie nábytku a komunikačných zón. Až potom sa meralo, prispôsobovalo a zariaďovalo kuchynským a obývačkovým nábytkom. Kým sa nám to podarilo, dlho sme hľadali vhodné zariadenie do zostávajúceho priestoru. Nakoniec sme si vyrobili väčšinu nábytku sami. Kuchynské skrinky, pracovný pult, skrinku pod televízor s jedálenským pultom, knižnicu, police… použili sme laminovanú drevotriesku, samorezné skrutky, na konštrukciu pódia oceľovú výstuž (3,5 x 5,5 cm) a položili sme aj svetlú plávajúcu podlahu. Kúpou pribudli iba pracovný stôl, malý kuchynský ostrovček z IKEY a sedačka z predajne Sconto.

Čo vám najviac skomplikovalo zariaďovanie?

Byt sa nachádza v dome na pešej zóne. Dodávatelia balkónových dverí mali problém, aby sa k nám dostali. My sme zasa riešili otázku kam so stavebným odpadom. Našťastie, v tom čase prebiehala rekonštrukcia susedného domu, a tak sa v ich kontajneri našlo miesto aj na suť z našej prestavby.

Nezdalo sa vám čudné vynakladať toľkú námahu a financie na byt, ktorý nevlastníte?

Vylepšovať vlastné bývanie nie je pre mňa zbytočnosť. Prvú nájomnú zmluvu sme podpísali na dva roky. Pre dva roky života stojí za to obetovať trochu úsilia a vytvoriť nové nápady. Teraz tu bývame tretí rok, a ak sa nič nečakané nestane, ostaneme aj dlhšie. Cena za nájom je pre nás priaznivá, a tak nám nebolo ľúto zaplatiť stavebné úpravy alebo vyrobiť nábytok na mieru. Do iného bytu ho nepresťahujeme, ale v tomto sme si výrazne zlepšili kvalitu bývania.
 


Doma v podnájme

187523
Daniel Veselský


Doma v podnájme

187524
Daniel Veselský

Hoci spočiatku rozmýšľali, že sa zariadia kúpeným nábytkom, nakoniec dospeli k poznaniu, že pričinením vlastných rúk i umu, presným meraním a dobre zorganizovaným priestorom si pomôžu najviac. Takto vznikli všetky odkladacie a úložné kusy nábytku, zásuvkové lôžko a kuchynská linka. Atypický priestor ich prinútil k výrobe nábytku na mieru. Ešteže majú zlaté česko-moravsko-slovenské ručičky.

Ako vznikla terasa a akú časť plochy ste takto získali?

Kovové mreže, ktoré mali byť ochranou kancelárie pred vykradnutím, sme zdemontovali hneď po sťahovaní. Pritom sme asi tridsať centimetrov pod úrovňou podlahy objavili skrytú časť šikmej betónovej strechy priľahlého skladu. Dohodli sme sa s majiteľom domu a okenný otvor sme nechali vybúrať tak, aby sme mohli doň osadiť balkónové dvere. Na streche sme z drevených trámov a fošní skonštruovali terasu s plochou 2 x 4 metra. Takto sa užitočná plocha bytu zväčšila o štvrtinu. Okrem toho, aj v najväčších letných horúčavách nepotrebujeme klimatizáciu. Stačí sa usadiť v tieni markízy na terase.
 


Doma v podnájme

187595
Daniel Veselský


Doma v podnájme

187530
Daniel Veselský

Pohľad do interiéru garsónky z terasy, ktorá si zvykla na zeleň a priateľské posedenia Zabývali sa nielen účelne, ale aj útulne. Moderné trendy sledovali síce vodorovným členením priestoru, ale to, o čo im išlo najviac, bol ich vlastný trend pohodlného bývania. Našli aj spôsob ako rozšíriť bývanie o plochu terasy.

Aké veľké návštevy sa u vás stretávajú?

V lete sme tu mali grilovaciu párty, na ktorej sa zúčastnilo sedem dospelákov a tri deti, v zime garsónka znesie najviac piatich ľudí.

Keby ste teraz mali niečo meniť na zariadení bytu, čo by to bolo?

Na tomto malom priestore sme museli vopred premyslieť každý centimeter. Vyšlo to. Jediné, čo by sme dnes zmenili, to je kvalita použitého materiálu. Na tom by sme už nešetrili. 
 

Konštrukcia postele na spôsob brnenskej garsónky:

Základnú konštrukciu postele zvarili mimo bytu do piatich polotovarov. Použili kovové profily 3,5 x 5,5 cm. Zvarené časti potom na mieste, kde mala stáť posteľ, zoskrutkovali. Dva kovové rebríky, ktoré takto vznikli, umiestnili po bokoch pevnej časti pódia. Jeden teraz tvorí zadnú časť nosnej konštrukcie. Na tú potom zhora položili tri drevotrieskové diely hrubé 2,5 cm. Ďalšie vrstvy podlahy pódia vyskladali z Mirelonu a laminátových kusov. Bočnú stenu, ktorá smeruje do miestnosti, obložili na bielo laminovanou drevotrieskou uchytenou ku kovovej konštrukcii samoreznými skrutkami, podobne ako vodorovnú časť pódia. Všetky okraje sú kryté hliníkovými lištami, ktoré pripevnili skrutkami s pologuľatou dekoratívnou hlavou. Pohyblivú časť – zásuvku s posteľou zmontovali z drevených hranolov a potom obložili laminovanou drevotrieskou. Vznikol tak priestor pre rošt z IKEA a matrac zo Štúdia zdravého spania. Čelná stena zásuvky tvorí súčasne aj štvrtú stenu pódia. K nej sú nainštalované dva schody. Po nich možno pohodlne vystúpiť na pódium. Zásuvku spolu so schodmi posúvajú na ôsmich gumených kolieskach s priemerom tri centimetre.


Doma v podnájme

187528
Daniel Veselský


Doma v podnájme

187529
Daniel Veselský

 

V podnájme alebo vo vlastnom?

Ak sa rozhodujete medzi dlhodobým platením podnájmu a vlastným bývaním, zvažujte opatrne. Kto platí do cudzieho vrecka za užívanie cudzieho bytu nepracuje na tom, aby sa stal vlastníkom nehnuteľnosti, ale má istý druh slobody sťahovania sa z miesta na miesto, a najmä nemusí myslieť na bremeno splácania hypotéky alebo iného úveru. Nemusí sa obávať katastrof spojených s rizikom vlastnenia. Ten, kto sa rozhodol byt vlastniť, prejde obdobím vybavovačiek, vierou, že nájde predajcu, ktorý počká na peniaze z úveru, a neraz sa upíše dlhoročnému uskromňovaniu. Bude platiť splátky, ale aj všetky náklady spojené s bývaním vo svojom. Vo svojom? V skutočnosti až po viac ako desaťročí, dvoch či dokonca troch splácania hypotéky. Prenájom zas hrozí možnosťou výpovede nájomnej zmluvy zo strany majiteľa bytu bez nároku na náhradné ubytovanie. Ten nemusí dať súhlas na bývanie s ďalšími osobami, zvieratami, s novým nábytkom, na stavebné úpravy, alebo dokonca prestavbu. Porovnajte si teda, koľko zaplatíte za podnájom a koľko by vás mesačne vyšli náklady na bývanie a hypotekárne splátky. Ten, kto je sťahovavý typ alebo nemá stabilný príjem či dostatočnú počiatočnú hotovosť pri vybavovaní hypotéky, prípadne mu financie neumožňujú zaviazať sa k mesačnému splácaniu, ostane ešte nejaký čas verný bývaniu v podnájme.

Potom treba vedieť, že v podnájme:
● máte nárok na súkromie,
● na obývateľný stav bytu,
● požiadavky na opravy adresujte majiteľovi, môžete sa však dohodnúť, že ich zabezpečíte sami a majiteľ vám ich preplatí (týka sa to nevyhnutných opráv, nie zvyšovania pohodlia bývania),
● nájomné sa môže zvýšiť najviac jedenkrát ročne,
● po šiestich mesiacoch nájmu máte síce prednostný nárok na predĺženie nájmu, ale majiteľ vás môže z rôznych dôvodov požiadať, aby ste byt uvoľnili,
● výpoveď z nájmu musí mať písomnú podobu s minimálnou lehotou 28 dní na vysťahovanie.

„Práčku sme si umiestnili do úzkej predsiene. Nad ňou sme vybudovali ďalší úložný priestor na kabáty a celú konštrukciu od podlahy až po strop zakryli žalúziou. V malej šatníkovej miestnosti sme našli miesto pre chladničku s mrazničkou. Väčšina políc a nosných konštrukcií nábytku je výsledkom našej práce. Spodná časť kuchynskej linky vznikla ako kombinácia výrobku z firmy IKEA. Pod pracovnú dosku sme nainštalovali malú príručnú chladničku a skrinku. Napriek tomu, že v lete si užívame terasu, sme radi, že majiteľ domu nechal v byte klimatizáciu. Súčasťou zariadenia je aj plynové kúrenie, vlastná TV anténa a internet, ktorý prijíma signál z wi-fi majiteľa domu.“

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom

Kategória: Bývanie Návšteva
Tagy: garsónka návšteva
Zdieľať článok

Diskusia