Ako dopadol test najnovších úsporných vysávačov?

29. 07. 2015
Zdieľať

Riadia sa najnovšími pravidlami na úsporu energie v domácnostiach a hoci majú omnoho nižšiu spotrebu ako ich predchodcovia, poradia si s prachom na kobercoch rovnako šikovne. Otestovali sme novinky tohtoročnej sezóny.

Čo by ste mali vedieť

1. Hlučnosť

Ak nazriete na štítok, rozdiel medzi vysávačom so 65- a 62-decibelovou hlučnosťou sa javí byť nepatrný. Pravdou však je, že každé tri decibely nadol znamenajú pokles hlučnosti o polovicu. Dnes nájdete v ponuke výrobcov modely, ktorých motor je tichší ako vzduch svištiaci hubicou. Hoci pri vysávaní nestrávime v domácnostiach mnoho času, pravdou je, že tichý chod pridá tejto práci výrazný komfort navyše.

2. Účinnosť

Kým z pevnej podlahy pozbiera prach aj ten najnepodarenejší vysávač na svete, pri kobercoch zaváži každý detail – od hubice cez motor až po zberný systém a filtráciu. Aby sme nežili v neistote, každý z nových modelov povinne prechádza štandardizovaným testom EN60312, na ktorého konci je údaj o účinnosti na energetickom štítku. Jediný pohľad vám prezradí, či je váš favorit rovnako úspešný ako jeho rivali.

3. Filtrácia

Najprv povysávať a potom poutierať prach. Toto pravidlo upratovania pomaly stráca na svojej múdrosti podobne ako pranostiky v meniacej sa klíme sveta. Vysávače, ktorých filtrácia je na energetickom štítku označená písmenom A, vrátia späť do miestnosti iba 0,02 percenta nasatého prachu. To je množstvo, ktoré na nábytku nezanechá viditeľné stopy. Účinná filtrácia zaváži hlavne tam, kde v interiéri chýbajú koberce a záclony.

TIP: Pozrite si aktuálnu ponuku najnovších podlahových vysávačov.

4. Ergonómia

Je veľký rozdiel, či musíte hubicu tlačiť proti vláknam koberca vypätím všetkých síl, alebo sa hladko kĺže po jeho povrchu bez toho, aby ste si čo i len trochu namáhali kríže. A ak príde na navíjanie kábla pri odkladaní, nie všetky vysávače sú v tejto rutine rovnako zručné. Hoci sa výrobcovia snažia vyšperkovať ovládanie či uloženie príslušenstva, najviac vám o sebe vysávač prezradí na podlahách vo vašej domácnosti.

5. Mobilita

Akčný rádius s dosahom viac ako 10 metrov je fajn, obzvlášť, ak ide o vysávanie domácnosti v panelovom dome. Ak však príde na rodinný dom so schodiskom, vylepšená mobilita dokáže upratovanie citeľne zjednodušiť. Najmä v prípade, ak vysávanie raz týždenne nestačí. Hoci je na trhu viacero kompaktných modelov, častým obmedzením je ich slabšia účinnosť a menšia kapacita zberného systému.

6. Prach

Stále platí pravidlo, že vysávače s jednorazovým zberným vreckom sú tým najpohodlnejším a najčistejším riešením do domácnosti. Hoci majú cyklónové vysávače nižšie prevádzkové náklady, ich údržba zaberie čas a nezaobíde sa bez občasného umývania a sušenia nádoby. V konečnom dôsledku to môže znamenať, že snahu, ktorú vynaložíte na vysýpanie, čistenie a údržbu, si ceníte viac ako cenu náhradného vrecka.

ÚSPORNÉ VYSÁVAČE MAJÚ ZMYSEL

Ekologická iniciatíva EÚ prinútila výrobcov vysávačov, aby ponuku svojich modelov výrazne zmodernizovali. Hoci ich spotreba klesla pri špičkových modeloch až o dve tretiny, zachovali si pri práci svoju účinnosť bez kompromisov. 

Domácnosti pri striedmom používaní vysávača ročnú úsporu 50 kWh energie vo svojich rozpočtoch nepocítia, v nadnárodnom meradle však prispejú k nižšiemu zaťaženiu rozvodnej sústavy. Pretože energie síce môžeme v elektrárňach vyrobiť mnoho, do domácností jej však dostaneme iba toľko, koľko jej pretečie cez existujúce vedenia.

Investícia do nového vysávača má teda v domácnosti význam hlavne vtedy, ak spolu s ním do príbytku zavíta i ticho a vyššia účinnosť pri vysávaní. A ak k tomu pribudne aj komfort a pohodlie pri práci, je to bonus, ktorý stojí za to.


Ako dopadol test najnovších úsporných vysávačov?

1603701
Rowenta

Motor

Nie watty na štítku, ale účinnosť vysávania je rozhodujúca. Novým trendom je znižovanie príkonu pri zachovaní stabilnej účinnosti.

Výbava

Hubica na pevné podlahy, hubica na koberce, hubica s turbokefou či drobné nástavce na čistenie radiátorov a nábytku. Ak hľadáte všestranný vysávač, všimnite si, 
čo k nemu výrobca pribalil.

Hlučnosť

Každý decibel sa počíta a na rozdiel od ostatných domácich spotrebičov práve v tomto segmente badať rázne napredovanie. Hlučnosť príjemne klesá.

Uskladnenie

Hoci sa pod posteľ či za dvere zmestí každý z nich, do šatníka či skrine sa pomestia iba niektoré. Pri kompaktoch myslia výrobcovia aj na jednoduchosť odopínania príslušenstva.

Akčný rádius

Určuje, ako ďaleko sa s hubicou vysávača dostanete od zásuvky, do ktorej ste ho zapojili. V malom byte sa počíta s tým, že vysávač pripojíte k sieti iba raz. Vďaka tomu možno plynule prechádzať z miestnosti do miestnosti.

testuje
Marcela Gigelová

Ako sme testovali

Rušná domácnosť s kobercami i tvrdými krytinami rozprestierajúcimi sa na dvoch poschodiach je tým najlepším cvičiskom na preverenie vysávača. V priebehu štyroch týždňov sme hľadali favorita vo vysávaní nepoddajných kobercov, mušiu váhu potrebnú na neustále prenášanie, ale aj model, ktorý by pri skladovaní neprekážal viac, ako nám je milé.

TESTOVANÉ MODELY


Sencor SVC 52GR

Sencor SVC 52GR
Sencor

Sencor SVC 52GR

Účinnosť vysávania: B – tvrdé krytiny, E – koberce
Hlučnosť: 80 dB
Výbava: 1,5 l vrecko, rádius 7,5 m, 5-stupňová filtrácia
Príslušenstvo: kombinovaná hubica, škárová hubica

Zobraziť a kúpiť vysávač

Tento model je skutočným drobčekom, ktorý pri skladovaní neprekáža ani v najmenšom byte. Výrobca mu nielenže vtisol útle kontúry tela, ale vybavil ho aj kratšou teleskopickou rúrkou, pri ktorej sa treba viac zohýbať. Vďaka tomu sa však vmestí do jedinej police malého šatníka. Ide o vysávač, ktorému svedčí vysávanie tvrdých podlahových krytín a jednoduchých kobercov s hladkým povrchom. Páčil sa nám stabilný ťah, ktorý neutíchal ani pri zaplnenom vrecku, ako aj jeho výkon pri zbieraní väčších nečistôt pri rekonštrukcii domácnosti. Hoci sú koberce s dlhším vlasom preň priveľkým sústom, pri vysávaní matracov a čalúnení nás oslovil svojím výkonom.

„Ergonómia tohto modelu trochu zaostáva za jeho praktickosťou. Ak patríte k vyššej časti populácie, krátka rúrka bude pre vás komplikáciou.“

páči sa nám
+ kompaktný
+ dobrý ťah
+ kĺzavá hubica
na toto pozor
 ergonómia

+++                                                                                                        36,00 €
Pre tých, čo hľadajú pomocníka na údržbu malého panelákového bytu, v ktorom sú koberce skôr doplnkom ako hlavnou podlahovou krytinou.

www.sencor.sk

vynikajúce vyhotovenie


Gorenje Flamenco VCEA23FGS

Gorenje Flamenco VCEA23FGS
Gorenje

Gorenje Flamenco VCEA23FGS

Účinnosť vysávania: B – tvrdé krytiny, D – koberce
Hlučnosť: 78 dB
Výbava: 3 l vrecko, rádius 21 m, HEPA filtrácia
Príslušenstvo: turbokefa, kombinovaná hubica, škárová hubica, 3 druhy vreciek 

Je vzorovým príkladom moderného vysávača. Má hladkú opletanú hadicu, vynikajúci 21-metrový akčný rádius, tichý motor a turbohubicu, ktorá sa po koberci kĺže s takou ľahkosťou, že máte chvíľami pocit, akoby sa vznášala na vzduchovom vankúši. Tento model s dvojicou hubíc je dokonalo vyladený, všestranný a poradí si so všetkými povrchmi. Osvedčil sa nám na hladkom hotelovom flotexe, kobercoch so slučkami a po stiahnutí výkonu svojou jemnosťou i na kožušinách poľovných trofejí. S veľkými vreckami na prach, ktoré sú v balení v troch rôznych vyhotoveniach, si pred kúpou nových vyskúšate všetky možnosti vysávača. Oslovila nás dobre riešená ergonómia a hladké detaily.

„Vďaka štíhlemu a krátkemu telu roluje za hadicou naprieč celým domom bez toho, aby sa kdekoľvek zachytil.“

páči sa nám
+ ergonómia 
+ turbokefa
+ všestrannosť
+ výbava

++++-                                                                                                      139,00 €
Do domácností, ktoré hľadajú vysávač s jemnosťou a výkonom pod jednou kapotou. Ide o model prepracovaný do najmenších detailov.

www.gorenje.sk

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste


Bosch Free´e BSGL5320

Bosch Free´e BSGL5320
Bosch

Bosch Free´e BSGL5320

Účinnosť vysávania: B – tvrdé krytiny, C – koberce
Hlučnosť: 75 dB
Výbava: 4,5 l vrecko, rádius 15 m, HEPA filtrácia
Príslušenstvo: hubica na koberce, hubica na tvrdé podlahy, škárová hubica, 2 vrecká

Osloví nielen tichou prevádzkou, ale aj stabilným výkonom, ktorý pri naplnenom vrecku klesá iba nepatrne. Tento prémiový model ukáže svoje prednosti vo chvíli, keď sa jeho hubica ocitne na koberci s dlhým vlasom alebo štruktúrovaným výpletom. Vďaka výbornej geometrii prechádza po všetkých povrchoch a nelepí sa podtlakom k podlahe ani tam, kde univerzálne hubice zvyknú zlyhávať. Páčila sa nám jeho obratnosť pri manévrovaní, ale aj široký rozsah nastavenia dĺžky trubice. Dobre riešená ergonómia kráča bok po boku s jeho výkonom. Veľký kus práce spravili aj dizajnéri, ktorým sa podarilo osvedčené zoštíhľujúce prvky skombinovať s tradičným ovládaním.

„Univerzálna hubica nepozná prekážky ani na náročných kobercoch, kde iné zlyhávajú. Turbokefu však pri tomto prémiovom modeli nehľadajte.“

páči sa nám
+ výkon
+ tichý
+ výborná hubica
+ obratnosť

++++-                                                                                                       253,00 €
Pre náročných spotrebiteľov, ktorí hľadajú nehlučný a výkonný vysávač, čo sa nezastaví pred žiadnym kobercom s dekoratívnou štruktúrou.

www.bosch-home.sk

víťaz testu


Rowenta Silence Force Extreme Eco RO5951OA

Rowenta Silence Force Extreme Eco RO5951OA
Rowenta

Rowenta Silence Force Extreme Eco RO5951OA

Účinnosť vysávania: A – tvrdé krytiny, B – koberce
Hlučnosť: 64 dB
Výbava: 5 l vrecko, rádius 15 m, HEPA filtrácia
Príslušenstvo: turbokefa, hubica na koberce, hubica na tvrdé podlahy, škárová hubica, hubica na čalúnenie, 2 vrecká

Zobraziť vysávač Rowenta Silence Force v obchode

Tento vysávač stojí na špici ponuky, o čom svedčia nielen jeho parametre, ale aj naše skúsenosti z používania. Ide o extrémne tichý model s veľkou kapacitou prachového vrecka a so štvoricou hubíc na všetky povrchy. Neúnavným pracovným tempom dokáže dať do poriadku aj priestranné podlahy s intenzívnym znečistením. Koberce čistí do hĺbky a pomocou výkonnej turbokefy vytiahne z hladkého vlákna aj špinu, s ktorou si iné vysávače neporadia. Oslovila nás jeho robustnosť a ohromný prietok vzduchu, vďaka ktorému miznú z koberca aj tie najjemnejšie prachové častice. Dokážeme si ho tak predstaviť nielen v domácnosti, ale aj vo verejných prevádzkach a kanceláriách.

„Hoci turbokefa svojou hlučnosťou neladí s tichým motorom, pri veľkom upratovaní vytiahne z koberca aj prach zašliapaný pod vláknami.“

páči sa nám
+ najtichší 
+ vynikajúci výkon
+ bohatá výbava
na toto pozor
 mohutné telo

+++++                                                                                                    212,00 €
Do domácností a malých prevádzok hľadajúcich tichý a mocný vysávač, ktorý vyčistí do hĺbky aj koberce s intenzívnym znečistením.

www.rowenta.sk


Electrolux UltraOne ZUOORIGDB+

Electrolux

Electrolux UltraOne ZUOORIGDB+

Účinnosť vysávania: A – tvrdé krytiny, B – koberce
Hlučnosť: 66 dB
Výbava: 5 l vrecko, rádius 12 m, HEPA filtrácia
Príslušenstvo: hubica na koberce, hubica na tvrdé podlahy, škárová hubica, 2 vrecká

Zaujal vás tento vysávač? Kúpiť ho môžete aj online.

Pri tomto vysávači sa vyplatí spozornieť. Zatlačíte vypínač, motor sa pozvoľne rozbehne s takmer nepočuteľným ruchom a tichá hubica začne nasávať prach. Výrobca doň vtesnal najnovšie technológie a vyladil ho s ohľadom na potreby náročného spotrebiteľa. Všetky spoje sú vybavené tesneniami, na každom povrchu cítiť ohromný výkon pri vysávaní, ktorého pokles nebadať ani pri plnom vrecku. To je veľké plus počas veľkého upratovania, keď nevynecháte žiadnu sedačku ani matrac. Hoci ide o model z najtichšej kategórie, štíhle telo akoby nebolo „nafúknuté“ protihlukovou tlmiacou vrstvou. Len na hladkom jekore a flotexe sme mali problém tlačiť hubicu bez výrazného utlmenia ťahu.

„Tento model má najtichšiu hubicu spomedzi všetkých, ktoré sa stretli v našej redakcii.“

páči sa nám
+ tichý
+ silný ťah
+ všestrannosť
+ kompaktné telo

+++++                                                                                                          214,00 €
Do domácností bojujúcich kvôli alergiám s posledným zrnkom prachu, ktoré by mohlo znížiť komfort bývania v obytnom priestore.

www.electrolux.sk

atraktívne vyhotovenie


Samsung SC06H70F0H

Samsung SC06H70F0H
Samsung Electronics Czech and Slovak, s.r.o.

Samsung SC06H70F0H

Účinnosť vysávania: A – tvrdé krytiny, D – koberce
Hlučnosť: 79 dB
Výbava: 0,9 l cyklón, rádius 10 m, HEPA filtrácia
Príslušenstvo: hubica na koberce, hubica na tvrdé podlahy, škárová hubica, senzor prachu

Snaží sa odlíšiť od štandardu nielen nezvyčajným pohyblivým vyhotovením, ale aj používateľským komfortom. Má 14 cyklónov, diaľkové ovládanie priamo na rukoväti a prachový senzor, ktorý vám v každej chvíli prezradí, či sajete z koberca čistý vzduch, alebo s ním cestuje i oblak prachu. Tento vysávač má veľkú ochotu prechádzať miestnosťou a neraz máte pocit, akoby na konci hadice nebola žiadna príťaž. Páčil sa nám výkon na tvrdých podlahách, ak však príde na koberce vo veľkom dome, malý objem zbernej nádoby a slabšia účinnosť sú bariérou, ktorá nepripraveného spotrebiteľa môže zaskočiť. Vďaka nízkej hmotnosti a malému formátu mu svedčí i práca na schodisku. 

„Je ako stroj z budúcnosti, ktorý upúta nielen svojím dizajnom, ale aj mobilitou.“

páči sa nám
+ mobilita
+ dizajn
+ kompaktnosť
na toto pozor
 slabší výkon

++++                                                                                                  279,00 €
Pre fanúšikov technológií a moderného dizajnu, ktorí hľadajú vysávač na prvý pohľad iný ako ostatné na trhu.

www.samsung.sk

Hodnotenie

Svoje hodnotenie opierame o objektívne namerané hodnoty, ale aj subjektívne posúdenie kvality vyhotovenia a konštrukcie. Vždy však v pomere k nákupnej cene.

+++++ (päť)    
Výnimočný
Rozhodne víťaz vo svojej kategórii

++++  (štyri)    
Veľmi dobrý
Jeden z najlepších, aké si môžete vybrať. Venujte mu pozornosť.

+++   (tri)    
Dobrý
Urobí si svoju prácu a urobí ju dobre.

++    (dva)    
Podpriemerný
Niečo mu chýba, no pre niekoho to nemusí byť nevýhoda.

+     (jeden)    
Slabý
Asi omyl. Vyberajte veľmi opatrne. Na druhej strane, ľahko zjednáte zľavu.

TEXT MARCELA GIGELOVÁ
FOTO ARCHÍV VÝROBCOV
ZDROJ časopis Môj dom 6/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: domace spotrebice test vysavače
Zdieľať článok

Diskusia