Zdroj: KitchenAid

Redakčný test najmodernejších mixérov

18. 06. 2020
Zdieľať

Máloktoré domáce spotrebiče sa v posledných rokoch tak veľmi zmenili ako mixéry. Dostali displeje, riadiace čipy, ohrevné telesá, ba i odsávače vzduchu, aby svojím mimoriadne výkonným motorom spracovali čo najširšiu škálu surovín – expresne rýchlo a zároveň šetrne.

Základné informácie o mixéroch

Rýchlosť

Nie je možné, aby ste podľa tabuľky parametrov porovnali výkon dvoch rôznych mixérov. Výrobcovia sa úmyselne nezhodli na jednotnom štandarde a energetické štítky pre mixéry zatiaľ neexistujú. Ako vykorčuľovať zo sveta wattov, otáčok za minútu, otáčok za sekundu či kilometrov za hodinu? Dôverujte lídrom a ustáleným značkám.

Regulácia

Na základných modeloch nájdete pulzný režim a volič otáčok, na lepšie vybavených bude aj časovač. Čoraz častejšie sú však v ponuke i modely vybavené programovými tlačidlami. Tie aktivujú ohrev alebo doplnkové funkcie tak, aby pomohli nielen pri príprave surovín, ale aj pri varení. Krémová polievka, zeleninová omáčka či ovocné pyré? Mixér to zvládne.

Bezpečnosť

Možno sa vám to už stalo. Naliali ste horúcu polievku do mixéra, spustili ho a rozpínajúca sa para spôsobila malú, avšak nebezpečnú explóziu. Iba mixéry s teplotným snímačom dokážu takýmto situáciám zabrániť. Programové predvoľby vždy zosúladia otáčky noža s teplotou tak, aby bolo mixovanie bezpečné.

Nádoby

Ak pri kvalitnom mixéri čosi zlyhá, je to najčastejšie jeho unavená pracovná nádoba. Ak ste si vybrali model, ktorý možno považovať za investíciu do budúcich rokov, uistite sa, že k nemu i po rokoch kúpite nové nože, náhradnú nádobu či spojku, na ktorú dolieha náhon nožov. Nie každý výrobca to dokáže zariadiť.

Recepty

Mixéry s funkciou varenia prichádzajú aj so vzorovými receptami, ktoré budú inšpiráciou na úpravu tých vašich, domácich. Prelistujte si pribalenú kuchársku knižku či brožúru skôr, ako sa pre konkrétny model rozhodnete. Môže sa stať, že ste natoľko konzervatívni, že sa vám cez zmeny nepodarí dostať.

Vákuovanie

Je veľký rozdiel v tom, či mixér pri výrobe smoothie a ovocných kokteilov odsáva vzduch z pracovnej nádoby už pri mixovaní, alebo až dodatočne z fľašiek, do ktorých si pripravený nápoj rozlievate. Ak prebieha mixovanie vo vákuu, výsledok je oveľa dokonalejší. Viditeľný i voľným okom, bez vedy a experimentov.

Nepriplácajte

Vopred zvážte, ktoré funkcie potrebujete a ktoré nie. Ak chcete mixér na prípravu kokteilov, džúsov a liateho cesta, zaujíma vás vákuovanie, nie však varenie. Obzvlášť ak už doma jeden polievkový automat máte. Ak však zariaďujete novú kuchyňu, mixér môže byť náhradou za iné spotrebiče, ktoré zo svojich plánov vyškrtnete.

Prečítajte si tiež
Ako dopadol test ručných kávovarov?

S mixérom v kuchyni

Sú domácnosti, ktoré sa bez mixéra zaobídu po celé desaťročia. V iných ho používajú iba na drvenie zemiakov do cesta na bryndzové halušky alebo sezónnu prípravu kokteilov. Ak však dáte mixéru šancu a prispôsobíte svoje doterajšie návyky tak, aby ste využili jeho prednosti, je viac ako isté, že to spoznáte na tanieri.

Dokonale hladké omáčky, miešané drinky s osviežujúcou ľadovou triešťou, krémové polievky, ovocné pyré – to všetko je iba začiatok dobrodružstva, pri ktorom jemná štruktúra surovín mení ich chuť. A ak siahnete po najnovších strojoch, ktoré pracujú vo vákuu, povšimnete si aj svieže farby a dokonalejší vzhľad. S mixérom v kuchyni sa musíte zžiť.

kuchynský mixér

Zdroj: KitchenAid

Výkon
Nie watty motora, ale otáčky rotačného noža rozhodujú o tom, aký výkon podá mixér pri spracovaní surovín.

Kapacita
Pol litra, liter či liter a pol? Kým pri príprave kokteilov a mixovaní omáčok na tom až tak nezáleží, pri varnom mixéri je objem kľúčový.

Materiál
Sklo, tritan, polykarbonát – kým začnete prehodnocovať výhody a nevýhody materiálov, všimnite si aj ich hmotnosť.

Funkcie
Varenie, umývanie, príprava krémov, kompótov, omáčok či smoothie, v ktorom sa dreň neoddelí od šťavy? Výrobcovia sa predbiehajú vo všestrannosti.

Čistenie
Hoci mixéry ponúkajú programy na umývanie pracovných nádob, len v umývačke riadu sa dostanete do každej škárky.

Ako sme testovali

Keď vyložíte na kuchynskú linku pätoro mixérov, ihneď tušíte, že v najbližších týždňoch vás čakajú v kuchyni výrazné zmeny. Ponorný mixér odchádza na odpočinok a štafetu preberajú veľké stolové modely. S ohromným výkonom a prekvapivými výsledkami.

Testované modely mixérov

 

kuchynsky mixér Tefal-Vacuum-Ultrablend-Boost

Víťaz testu Môj domZdroj: Tefal

Tefal Vacuum Ultrablend Boost

Pohon: 1 300 W, 400 km/h, 6 nožov
Nádoby: sklená – 1,4 litra, tritánová – 1,75 litra
Funkcie: 10 programov, ohrev, vákuovanie

Je ako šikovne naprogramovaný robot, ktorý automaticky vytuší, čo máte v pláne. Studené mixovanie a drvenie ľadu v tritánovej nádobe alebo varenie a horúce mixovanie v sklenej. Rozozná nádobu a na tlačidlách sa zobrazia predvoľby programov. Varili sme krémové polievky, omáčky a ovocné pyré. Vyrábali sme obilné mlieka, orechové nátierky, miešané nápoje s drveným ľadom, ale aj kokteily. Prekvapila nás nevídaná jemnosť pri spracovaní surovín, ale aj to, ako zostala dužina i po čase rozptýlená v šťave. To všetko vďaka výkonu motora a vákuu, ktoré sa vytvorí v nádobe pred spustením.

+++++     384 €
www.tefal.sk

kuchynsky mixér Bosch-Vitaboost-MMBH4P3W

Zdroj: Bosch

Bosch Vitaboost MMBH4P3W

Pohon: 1 600 W, 45 000 ot/min, 6 nožov
Nádoby: tritánová – 2 litre
Funkcie: 3 programy, regulácia

Veľká nádoba pre početnú rodinu, neúnavný motor a ostré nože sú výbavou tohto kompaktného modelu, ktorý vám nezaberie v kuchyni veľa miesta. Ak hľadáte spoľahlivého pracanta na liate cesto, kokteily a ovocné pyré z mrazeného ovocia, je to váš stroj. Na povel však zvládne aj horúcu polievku, hoci ide o model bez ohrevu. Suroviny sa zahrejú trením vďaka intenzívnemu pohybu noža po niekoľkých minútach mixovania. Varenie to nenahradí, výsledok je však vzhľadom na úsporu času atraktívny. Páči sa nám páčkové a tlačidlové ovládanie, ako aj jednoduché čistenie.

++++     201,70 €
www.bosch-home.com

kuchynsky mixér ETA-Vital-Blend-Digi-II

Zdroj: ETA

ETA Vital Blend Digi II

Pohon: 1 500 W, 30 000 ot/min, 6 titánových nožov
Nádoby: tritánová – 2 litre, 2× tritánová – 600 ml
Funkcie: 6 programov, regulácia, časovač

Tuhé, vláknité a húževnaté suroviny spracuje vďaka vrúbkovaným nožom tento rodinný mixér o poznanie rýchlejšie ako ostatné modely na trhu. Pripravíte v ňom detské príkrmy z vareného mäsa, nátierky, cereálne zmesi na pečenie sušienok i orechové maslá bez pocitu preťaženia. So zatajeným dychom sme sledovali, s akou chuťou nože strhávajú materiál k sebe. Podobné pocity máme aj z prípravy kokteilov, krémov a omáčok, kde má tekutá zložka nad tuhou presilu. A ak chcete zdravé pitie na piknik, do práce alebo na výlet, v balení sú i dve športové nádoby ako príjemný bonus.

++++   155,90 €
www.eta.sk

kuchynsky mixér KitchenAid-Diamond-5KSB1585ECA

Zdroj: KitchenAid

KitchenAid Diamond 5KSB1585ECA

Pohon: 550 W, 11 500 ot/min, 4 nože
Nádoby: plastová – 1,7 litra
Funkcie: soft-štart, intelispeed

Tento model je ako bežec na dlhé trate. Ak sa rozhodnete v zaváracej sezóne pripraviť stovky pohárikov ovocnej výživy alebo sa na zabíjačke zásobiť na celý rok, jednu dávku za druhou môžete mixovať bez toho, aby ste museli čakať na vychladnutie motora. Mixér má funkciu nábehového štartu a inteligentného udržiavania otáčok, takže sa vám nestane, že sa zo spracovaných surovín vytratí textúra. Ak má byť čosi iba nasekané alebo jemne rozbité na čiastky, nemusíte sa obávať toho, že z mixéra vyjde iba jemný krém. Ide o mixér bez funkcií navyše, na ktorý sa môžete spoľahnúť v každej situácii.

++++-    199 €
www.kitchenaid.cz

kuchynsky mixér Concept SM3050

Concept SM3050

Pohon: 1 500 W, 33 000 ot/min, 6 nožov
Nádoby: tritanová – 2 litre
Funkcie: 6 programov, časovač, slider

Kuchárska knižka pribalená k tomuto mixéru vás priam vtiahne do sveta rýchleho, inovatívneho varenia a zdravej výživy z čerstvých surovín. Nie, nejde o stroj, ktorý je vybavený funkciou varenia. Kuchárka vás však navedie na tepelnú úpravu v hrnci a následné mixovanie. Práve tak, aby ste rovnakým spôsobom upravili aj rodinné recepty. Ide o stroj s pevným, húževnatým vyhotovením a výkonovou rezervou, ktorý znesie každodennú aj nárazovú záťaž. Je iba na vás, či sa vydáte cestou zdravého, vegánskeho varenia, alebo túto pridanú hodnotu hodíte za hlavu.

++++    189 €
www.my-concept.sk

Tipy na domáce mixovanie

Kôstky a kosti dokážu poškodiť nielen nože, ale aj pracovnú nádobu. Dávajte pozor na to, aby sa nedostali so surovinami do mixéra.

Aj nože mixéra žiadajú po čase nabrúsiť. Postupne sa obrusujú, skracujú a zaobľujú, takže ostrá, prebrúsená hrana odstráni únavu stroja.

Ak mixér prestane fungovať, nemusí to znamenať, že sa pokazil. Možno sa len aktivovala tepelná poistka pri preťažení. Nechajte ho vychladnúť a opäť sa rozbehne.

Nikdy nemixujte horúce suroviny ani neplňte nádobu vyššie, ako je naznačená jej pracovná ryska. Inak vás čaká upratovanie a možno aj maľovka kuchyne.

Prečítajte si tiež
Redakčný test najnovších smoothie mixérov

Hodnotenie

Opierame sa o objektívne namerané hodnoty, ale aj o subjektívne posúdenie kvality. Vždy však v pomere k cene.

+++++

Výnimočný
Rozhodne víťaz vo svojej kategórii.

++++

Veľmi dobrý
Jeden z najlepších. Venujte mu pozornosť.

+++
Dobrý
Urobí si svoju prácu a urobí ju dobre.

++
Podpriemerný
Niečo mu chýba, no pre niekoho to nemusí byť nevýhoda.

+
Slabý
Asi omyl. Vyberajte veľmi opatrne.

Text: Marcela Gigelová
Foto: archív firiem
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: kuchynské mixéry
Zdieľať článok

Diskusia