Testovali sme tyčové mixéry. Ktorý vyšiel z testu najlepšie?

04. 03. 2014
Zdieľať

Popri vareške sú tým najpohotovejším pomocníkom v kuchyni. Dokážu nielen vykúzliť jemnú krémovú omáčku, ale aj sekať, krájať, drviť, či dokonca strúhať. Všetko vďaka šikovnému príslušenstvu.

Výkon

Najpredávanejšie modely sú vybavené motorom so 400-wattovým príkonom. Ak sa rozhodnete pre 650 či 700-wattový variant, pridaný výkon pri práci pocítite.

Regulácia

Dostať vysoké otáčky motora pod kontrolu je praktické obzvlášť vtedy, ak chcete ochrániť motor pred prílišnou záťažou veľkými kúskami tuhých surovín.

Geometria

Tvar nožov a hlavice nerozhoduje iba o tom, aký dravý je mixér pri práci, ale aj koľko práce zápästia vyžaduje pri mixovaní. S niektorými treba suroviny doslova naháňať.

Príslušenstvo

Šľahač, sekáč či strúhač – všetky majú pre vás cenu iba vtedy, ak ich chcete skutočne používať. Ich prednosťou je, že na rozdiel od veľkého robota ich hravo umyjete aj v zaplnenom dreze.

Kábel

Aj vyhotovenie napájacieho kábla rozhoduje o tom, či budete môcť pracovať tam, kde chcete, alebo budete musieť odbiehať k zásuvke. Žiaľ, na tento detail výrobcovia zabúdajú.

Ako sme testovali

Preveriť ponorné mixéry pri prácach v kuchyni je väčšou výzvou, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Kým za sebou nemáte plné misy nátierok, ciest, krémov a ovocných omáčok, neviete o nich povedať takmer nič. A ak sa k tomu pridá doplnkové príslušenstvo na šľahanie, sekanie a strúhanie, máte zamestnanie na plný úväzok, aby ste do niekoľkých riadkov vtesnali všetko, čo sa vám zdá byť dôležité.

 

Čo by ste mali  vedieť o tyčových mixéroch

1. Mixovanie

Sú dve veci, od ktorých závisí, ako rýchlo a kvalitne dokáže ponorný mixér pracovať. Kým výkon motora rozhodne o tom, ako veľmi poklesnú jeho otáčky pri spracovaní hustejších surovín, tvarovanie kupoly a tvar noža rozhodujú o tom, či sa suroviny hrnú k nožu alebo ich treba naháňať. Zdá sa, že najlepšie výsledky možno dosiahnuť s veľkými prehnutými nožmi, ktoré režú súčasne vo viacerých rovinách. Hlboké polootvorené kupoly fungujú lepšie ako ploché.

2. Šľahanie

So šľahacou metlou a prevodovkou, ktorá zníži otáčky, si tyčový mixér poradí so šľahačkou, bielkami aj ľahkými cukrárskymi krémami bez toho, aby ste mali pocit, že robíte kompromisy. Obzvlášť v prípade, ak potrebujete spracovať iba malé množstvo surovín – do košíčkov, na palacinky či na šišky. Ale hneď ako pre objem vymeníte úzku nádobku za širokú cukrársku misu, nadobudnete istotu, že s ručným dvojmetličkovým šľahačom je práca predsa len pohodlnejšia. 

3. Hlučnosť

Vysokootáčkové motory ponorných mixérov nepatria medzi najtichšie a zdá sa, že výrobcovia si s tým zatiaľ priveľké starosti nerobia. Počítajú s tým, že ide o spotrebiče, ktoré sa síce používajú často, ale v krátkych intervaloch a nárazovo. Stlmenie nepríjemných vysokých tónov by zaiste zvýšilo používateľský komfort. Sťažovať sa však nemožno na vibrácie, ktoré sú vďaka dobrému vyhotoveniu strojov pod kontrolou.

4. Regulácia

Mnohí používatelia pri ponorných mixéroch zabúdajú na to, že otáčky motorov možno znižovať spolu s krútiacim momentom, ktorý ovplyvňuje, s akou chuťou sa pracovné nástroje púšťajú do práce. Vďaka tomu sa pri rozbehu pri spracovaní veľkých kusov surovín znižuje záťaž motora. Prevádzka v režime turbo by mala prísť na rad až pri dokončovacom mixovaní, ktorého cieľom je dosiahnuť homogénnosť omáčky, krému či pretlaku.

5. Sekanie

Menšie i väčšie nádobky so sekacím nožom sú praktickými doplnkami bez ohľadu na to, aké suroviny v nich chcete spracúvať. Poradia si rovnako dobre s orechmi a čokoládou ako s cibuľou či čerstvým pečivom, ktoré potrebujete na zahustenie mäsovej fašírky. Výhodné je pulzové spracovanie, pri ktorom možno vystihnúť moment, keď sú všetky kúsky rovnako veľké. Inak sa môže stať, že sa orechy zmenia na orechové maslo. 

6. Strúhanie

Pri teste nás veľmi oslovili súpravy na krájanie a strúhanie zeleniny a ovocia, ktoré využívajú silu motora a zabudovanú prevodovku. S brilantne nabrúsenými strúhadlami si hravo poradia aj s najtuhšími druhmi koreňovej zeleniny. Veľkou prednosťou je, že kvôli krájaniu netreba vyťahovať a zostavovať kuchynský robot a potom ho prácne odkladať, ak je k dispozícii tyčový mixér so strúhacou nádobou – o poznanie menší a vždy poruke.

CHÝBA VÁM INŠPIRÁCIA?

Čo všetko kvalitný tyčový mixér dokáže, zistíte až vtedy, keď ho budete mať na kuchynskej linke. Rozšľahá vajíčka s cukrom na francúzske toasty, a kým sa hreje panvica, k hriankam pripraví zo smotany, cesnaku a tvrdého syra nátierku. Rovnako dobre však zvládne vyšľahať šunkovú penu a rybaciu nátierku vždy, keď na ne dostanete chuť. 

Na obed vyčarí krémovú polievku z hrášku, dyne či varenej zeleniny, vyšľahá zátrepku, vymieša riedke cesto na púšťanú závarku a z výpeku spod mäsa vyčarí takú omáčku, na ktorú sa nezabúda. Vymixuje k zemiakom pikantný dip, vyšľahá z varenej bielej repy pyré a z ryže a ovocného kompótu našľahá základ na výborný ryžový nákyp varený v pare. Z pečene, vajíčka a múky pripraví cesto na pečeňové halušky, a ak mu zostane dosť síl, popasuje sa aj s prípravou korenistého čatní.

A ak sú už všetci nasýtení slanými dobrotami, prichádza čas na sladkú bodku. Zo smotany a jemného tvarohu vyšľahá krém, k nemu omáčku z vareného sezónneho ovocia a nastrojí aj šľahačku, ľahkú ako vánok a pevnú ako slovo chlapa. A ak pôjde o palacinky, potom už niet práce, pri ktorej by nehral prvé husle.

A to ešte stále nádoba na sekanie, struhák a ďalšie príslušenstvo iba čakajú na svoju príležitosť. Viete si predstaviť, ako vám môže uľahčiť prácu?

 

Malý a šikovný

Bosch Styline MSM7800


Testovali sme tyčové mixéry. Ktorý vyšiel z testu najlepšie?

1297589
BSH domácí spotřebiče s.r.o., organizačná zložka Bratislava

Pohon: 750 W, regulácia
Funkcie: mixovanie, šľahanie, sekanie, strúhanie
Nádoby: 700 + 1250 ml

Ak by ste sa pokúšali nájsť najmenší kuchynský robot na všedný deň, ktorý si poradí s prípravou surovín na varenie, s najväčšou pravdepodobnosťou by bol horúcim favoritom práve tento tyčový mixér s príslušenstvom. Svojím kompaktným vyhotovením, ktoré predstihne ostatné modely na trhu, patrí k špičke. Krájali sme na ňom zemiaky na plátky a koreňovú zeleninu na prúžky, sekali odležanú teľacinu na hašé a mixovali dusené ovocie. Pomáhal nám pri výrobe šľahačky a bielkovej peny pri príprave múčnikov a pri každej z úloh splnil to, čo sme od neho očakávali. Bez nadmerného zahrievania a hlučnosti. Dôkladné prepracovanie detailov a neutíchajúci výkon nás presvedčili o tom, že ide o kompetentného pomocníka aj pre náročného spotrebiteľa. Snáď len na nízky profil noža mixovacieho nástavca si treba pri spracovaní tuhých surovín privyknúť. Mixér si vyžaduje intenzívnejšiu prácu ruky, kým sa suroviny nerozbijú na menšie čiastky, ktoré až potom s ochotou putujú k nožom na ďalšie rozmixovanie.

„Vtesnať prevodovky na zmenu rýchlosti pri šľahaní, sekaní a strúhaní do takého malého priestoru sa nepodarilo žiadnemu z ostatných výrobcov.“

+ vysoký výkon
+ nenáročné skladovanie

++++ (štyri) 74,00 €

Pre tých, ktorí nemajú chuť na kompromisy a hľadajú stroj, ktorý im bez ústupkov pomôže pri príprave surovín na každú domácu delikatesu.

Zelmer 491.20


Testovali sme tyčové mixéry. Ktorý vyšiel z testu najlepšie?

1297591
Zelmer

Pohon: 700 W, regulácia
Funkcie: mixovanie, šľahanie, sekanie, strúhanie, drvenie
Nádoby: 1 200 + 1 000 ml

Dravý výkon pri mixovaní a ešte väčšia chuť do šľahania si nás získali od prvého momentu. Výrobca zúročil skúsenosti získané pri vývoji predchádzajúcich modelov a pridal k nim motor s výkonovou rezervou. Ten sa pri práci síce trochu zahrieva, nepoľaví však ani pri hustejších nátierkach či drvení surových zemiakov na kašu. Príjemne nás prekvapil dobre fungujúci drvič na ľad a široké spektrum príslušenstva, ktoré robí z tohto modelu alternatívu kuchynského robota. Dielce si na skladovanie vyžadujú 45-centimetrovú poličku v kuchynskej linke. Majú však primeranú veľkosť, aby ich bolo možné opláchnuť i vtedy, keď je kuchynský drez plný riadu. Páčila sa nám objemná nádoba na mixovanie, dobrý pocit sme mali aj zo struhákov, ktoré s ľahkosťou delili suroviny na plátky a prúžky. Ak máte ku kuchynskému robotu bližšie než k strúhadlu, ide o stroj, ktorý by vás mohol zaujať. K dokonalosti mu chýba jediné. Veľký nôž na sekanie, ktorý by bolo možné používať v nádobe na strúhanie. S ním by ste dokázali pripraviť i jednoduchú cestovinovú závarku.

„Vybavte kuchynský robot štíhlym odnímateľným motorom, dajte mu mixér s dobrou geometriou a máte pomocníka na každú prácu.“

+ všestrannosť
+ výkon pri mixovaní

+++- (tri a pol) 63,00 €

Pre tých, čo hľadajú do novej kuchyne výbavu, ktorá by im pomohla pri príprave jedál hoci aj pre šiestich stolovníkov. 

Philips Viva Collection HR1633


Testovali sme tyčové mixéry. Ktorý vyšiel z testu najlepšie?

1297593
Philips

Pohon: 650 W, regulácia
Funkcie: mixovanie, šľahanie, sekanie
Nádoby: 500 + 300 ml

Čo sa týka rýchlosti mixovania, sme presvedčení o tom, že tento model môže vyzvať na súboj tých najvýkonnejších. Dobre tvarované nože a vysoká kupola mixovacieho nástavca dokážu podať výkon bez ohľadu na to, či treba rozmixovať varenú zeleninu, pružný syr alebo varenú fazuľu na nátierku. Suroviny akoby sa samy hrnuli k nožu, ktorý ich dokáže vďaka 650-wattovým motorom v krátkom čase rozbiť na jemnú, homogénnu hmotu bez hrudiek. Mixovali sme cesto na lievance, varili prívarky, mixovali tekvicové kokteily a pripravovali z jabĺk detskú výživu. I keď treba spracovať väčší objem surovín, tento model nesklame. Praktický je aj drobný sekací modul na cibuľu, orechy, cesnak, čokoládu či čili papričky, ktorý nezaberie veľa miesta a dokáže ušetriť čas pri príprave. Položený na chladničke je vždy v pohotovosti. Vibráciami, hlukom a zahrievaním nás však zaskočila prevodovka so šľahacou metličkou. Funguje bez problémov, aby sme si však boli istí jej trvácnosťou, potrebovali by sme viac ako mesiac času na používanie.

„Výborná geometria noža a hlboká kupola podávajú presvedčivý výkon bez ohľadu na to, s akými surovinami sa pri mixovaní pracuje.“

+ kvalita mixovania
– vyhotovenie prevodovky šľahača

+++ (tri) 49,99 €

Pre tých, čo milujú krémy, omáčky a nátierky, ktoré si pripravujú v malých množstvách vždy, keď dostanú chuť na čosi dobré.

 

Super cena

Lidl SilverCrest SSMS 600 C3


Testovali sme tyčové mixéry. Ktorý vyšiel z testu najlepšie?

1297595
Lidl SilverCrest

Pohon: 600 W, regulácia
Funkcie: mixovanie, šľahanie, sekanie
Nádoby: 700 + 600 ml

Výkon tohto modelu za ostatnými mixérmi v teste nezaostáva a to isté platí aj o nízkych vibráciách, vďaka ktorým prístroj neunaví ruku. Či sme mixovali nátierky, drvili zemiaky na placky, pripravovali waflové cesto, alebo vyrábali zeleninový krém, v každej situácii sme mali pocit, že nôž sa cez suroviny presekával očakávanou razanciou a hmota sa hrnula cez veľké výkroje k jeho ostriu. Ak ste pripravení tolerovať mu miernu nadváhu, v balení môžete očakávať plastové nádoby s pružnými viečkami, ktoré pri práci na stole slúžia ako protišmykové podložky. Veľkým pomocníkom je nádoba na sekanie s objemom 600 ml, ktorá zvládne čeliť výzvam, na ktoré je malý mixovací nástavec primalý. Suroviny nakrájané na kocky sa v priebehu sekúnd premenia na jemnú zmes, ktorá sa po minúte mení na kašu. Bez ohľadu na to, či ste dostali chuť na domácu nátierku z lieskovcov a kakaa alebo chystáte zeleninovú pastu na zahustenie polievky. Ide o model, v prípade ktorého úžitková hodnota predstihuje jeho cenu. Vyplatí sa ho vyskúšať.

„Zvládne urobiť všetko, čo možno od 600-wattového motora v kuchyni očakávať. Je len o máličko ťažší ako vycibrenejšie modely.“

+ rýchly a výkonný
– hmotnosť

+++ (tri) 19,99 € (od 5. 4. 2014)

Pre tých, ktorí do kuchyne hľadajú tyčový mixér, čo skutočne pracuje tak, aby ušetril čas a hlavne peniaze.

Russell Hobbs 20220-56


Testovali sme tyčové mixéry. Ktorý vyšiel z testu najlepšie?

1297597
Russel Hobbs

Pohon: 700 W, regulácia
Funkcie: mixovanie, šľahanie, sekanie
Nádoby: 1 000 + 750ml

Stratégia tohto modelu je mať vždy výkonovú rezervu, hoci aj pri tých najtvrdších a najpevnejších surovinách. Tento 700-wattový model a k nemu malý mixovací nôž a neveľká šľahacia metla sú zárukou toho, že motor sa nikdy nedostane na hranice svojich možností. A to môže prospieť tomu, aby bola jeho životnosť na maxime. Pokiaľ ide o mixovanie, je to jeden z najtichších modelov v teste, ktorého hlučnosť o poznanie vzrastie pri použití príslušenstva s prevodovkou. Krémy s vyššou hustotou sme šľahali bez náznakov preťaženia, mixovali sme všetko, čo nám kuchyňa poskytla. Silnou oporou je však nádoba na sekanie s veľkým objemom, ktorá dokáže pri menšom množstve surovín zastúpiť kuchynský robot a ušetriť tak neporiadok v kuchyni. Ide o model, ktorý pri väčších nádobách s priliehavými vekami počíta s množstvom surovín, ktoré objemom predstihujú možnosti útlejších modelov. Zdá sa však, že výrobca nevyužil jeho potenciál naplno. Je teda možné očakávať, že sa na trh dostane vynovený model s väčšími pracovnými nástrojmi.

„Tichý chod tohto modelu rušia iba hlučné prevodovky, ktoré akoby bežali nasucho. To spôsobuje rušivý piskľavý, zvuk.“

+ výkonová rezerva
+ veľké nádoby

+++ (tri) 64,99 €

Pre tých, ktorí pracujú so surovinami, na ktoré jednoduchšie ponorné mixéry svojou dravosťou nestačia. 

 

VÍŤAZ TESTU

Moulinex SlimForce 700W


Testovali sme tyčové mixéry. Ktorý vyšiel z testu najlepšie?

1297599
Moulinex

Pohon: 700 W
Funkcie: mixovanie, šľahanie, sekanie, výroba pyré
Nádoby: 800 + 500 ml

Je štíhly, tichý a svojou dravosťou prekvapí aj skúseného kuchára, ktorý si už rokmi privykol na svojské pracovné tempo tyčových mixérov. Tento model nezaskočí ani väčšie množstvo surovín, čo sa práve dovarilo v 8-litrovom tlakovom hrnci. Prirýchlo sme si privykli na komfortné tvarovanie rukoväte a nikdy sme nemali pocit, že by mu chýbala regulácia otáčok, ktorá je pri ostatných modeloch štandardom. K silnému motoru patria nože, ktoré k sebe strhávajú suroviny ohromným tempom, a za zmienku stojí aj veľká šľahacia metla. Čo je však v tomto prípade jedinečné, je súprava na výrobu pyré so sitami s dvomi veľkosťami otvorov. Ako s pučidlom na zemiaky v ruke, tak sa bez námahy varená zelenina stáva jemným pyré. Škrob v zemiakoch sa nemení na ťahavý lep, ako sa to stane, ak do nich zanoríte mixovací nástavec. A k tomu patrí dobre riešený modul na sekanie s pollitrovou nádobou. Ide o mocný a tichý stroj, ktorý i v útlych rukách podá vysoký výkon. Hoci i na veľkú rodinnú oslavu.

„Tvarovaný štvorramenný nôž s veľkými ramenami razantne strháva kúsky, ktoré by pri slabších modeloch unikali kdesi do bezpečia, aby vás potrápili svojou prítomnosťou na tanieri.“

+ kvalitné mixovanie
+ výroba pyré

+++++ (päť) 51,90 €

Pre gazdinky, ktoré hľadajú tichý a ľahký model, čo si poradí s veľkým množstvom surovín a zvládne aj výrobu ovocného a zeleninového pyré.

 

Robustný a výkonný

Krups Perfect Mix 9000


Testovali sme tyčové mixéry. Ktorý vyšiel z testu najlepšie?

1297585
Krups

Pohon: 800 W, regulácia
Funkcie: mixovanie, drvenie
Nádoby: 800 ml

Nespútaný výkon silného 800-wattového motora spolu s otvorenou kupolou, ktorá kryje malý štvorramenný nôž, nás presvedčili o tom, že tento model dokáže zastať kus práce nielen v domácnosti, ale aj v menšej prevádzke. Jeho prednosťou je, že mixovací systém je navrhnutý tak, aby suroviny plynule prúdili k nožom, ktoré ich sekajú na jemnú hmotu. Bez hrudiek či nespracovaných zvyškov. Robustné vyhotovenie a masívne kovové časti dokazujú, že výrobca si dal záležať na trvácnom vyhotovení. Netradičný je systém výmeny pracovnej časti, kde možno skrutkovaním meniť mixovací nástavec za drviaci. Ten v nádobe pomocou oddeľovacieho sita premení kocky ľadu na rovnomernú drvinu. Pri tomto modeli nás zaujali tichý chod a rýchlosť spracovania veľkého množstva surovín. Počítať však treba s jemnými vibráciami, ktoré sa šíria naprieč krytom motora, len o máličko väčšieho ako pri slabších modeloch. Ide o prémiový prístroj, ktorý už na prvý pohľad ukazuje, že sa líši od ostatných.

„Nápaditý systém výmeny nožov a krycích kupol je pri tomto modeli náznakom toho, že výrobca by v budúcnosti mohol prísť s ďalším príslušenstvom, ktoré zaujme.“

+ rýchlosť
+ drvenie ľadu

++++- (štyri a pol) 62,90 €

Pre vášnivých kuchárov, ktorí hľadajú ponorný mixér, ktorý sa nezastaví pred žiadnou výzvou. Ani ak by šlo o tvrdé kocky ľadu.

Čo sme postrehli sme pri testovaní

Z výbavy ponorných mixérov sa nadobro vytrácajú nástenné držiaky, ktoré ich sprevádzali od ich uvedenia na trh. Po dosiahnutí rozumného výkonu motorov sa výrobcovia začali zameriavať na príslušenstvo, ktoré je zárukou všestrannosti použitia.

K mixovaniu, ktoré nestratilo na dôležitosti, sa pridáva šľahanie, sekanie, drvenie a strúhanie, pričom sa objavujú náznaky, že ani tu sa vývoj nekončí. Konkurovať kuchynským robotom však môžu iba do určitej miery – kompaktnosťou a rýchlosťou umývania.

Horúcou novinkou sú spriahnuté šľahacie metly. Namiesto jednej nájdete dve, umiestnené tak, ako je typické pre elektrické ručné šľahače. To môže pomôcť pri príprave krémov rôznych druhov a riedkeho cesta.

Atraktívnym doplnkom sú moduly na výrobu kaše a pyré. Fungujú podobne ako pasírovacie sito s otočnou kľukou. Bez akejkoľvek fyzickej námahy dokážu premeniť varenú zeleniny či zemiaky na pyré s vysnívanou štruktúrou. Fungujú ako miagač na zemiaky, ale s podporou motora, ktorý pomaly otáča kompresnou lopatkou.

Kovy sa stávajú kľúčovou súčasťou pracovných nástrojov. Plasty odchádzajú do úzadia, pretože sa v kuchyniach stalo zvykom pracovať s horúcimi surovinami. A tie pasujú kovom viac ako plastom. Otáčky motorov zostávajú, rastú však výkony. To, čo musia viacerí výrobcovia vylepšiť, je geometria nožov. Tie sú zatiaľ alfou i omegou úspechu.

Hodnotenie

Svoje hodnotenie opierame o objektívne namerané hodnoty, ale aj subjektívne posúdenie kvality vyhotovenia a konštrukcie. Vždy však v pomere k nákupnej cene.

+++++ (päť)    
Výnimočný
Rozhodne víťaz vo svojej kategórii

++++  (štyri)    
Veľmi dobrý
Jeden z najlepších, aké si môžete vybrať. Venujte mu pozornosť.

+++   (tri)    
Dobrý
Urobí si svoju prácu a urobí ju dobre.

++    (dva)    
Podpriemerný
Niečo mu chýba, no pre niekoho to nemusí byť nevýhoda.

+     (jeden)    
Slabý
Asi omyl. Vyberajte veľmi opatrne. Na druhej strane, ľahko zjednáte zľavu.

Článok nájdete v aktuálnom vydaní časopisu Môj dom 3/2013.

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: mixéry tyčové mixéry
Zdieľať článok

Diskusia