Holé okná prenechajte Holanďanom

Holé okná prenechajte Holanďanom

10. 04. 2006
Zdieľať

Neviem, či ste si to všimli, ale v prázdnej izbe stačí zavesiť na okná pekný záves alebo záclonu a na stenu obraz (prípadne plagát či fotografiu), a z nesympatickej miestnosti sa zrazu stane príjemná súčasť bytu. Možno nie sme takí otvorení a tolerantní ako Holanďania, ktorí si na záclony a závesy nepotrpia, ale izba s holými oknami sa nám predsa len zdá neútulná. Akoby tu niečo chýbalo, akoby sme spolu s našimi nahými oknami aj my stáli nahí na ulici.

Závesy nielen pre romantikov


Holé okná prenechajte Holanďanom

49909

Ktovie, čo viedlo ľudí k tomu, aby si na okná začali vešať záclony a závesy! Ťažko povedať, či bola prvotnou pohnútkou potreba ukryť sa pred zrakmi susedov alebo pred páliacim slnkom, či si chceli okná vyzdobiť, alebo len prozaicky zapchať v zime škáry, ktorými do izby vnikal studený vzduch. A tak je to aj dnes, ťažko povedať, čo je pri interiérových tieniacich systémoch prvoradé, pretože všetky spomenuté aspekty sú rovnako dôležité (hádam len o fučaní cez škáry nemôže byť pri moderných oknách reč, aj keď vhodný záves môže ešte zlepšiť ich tepelnú izoláciu). V každom prípade, najrôznejším spôsobom vyzdobené okná sa u nás celkom vžili.


Holé okná prenechajte Holanďanom

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

49900

V interiéri by mali všetky textilné doplnky spolu ladiť. Táto požiadavka vôbec nie je neriešiteľným problémom, pretože dekoratérske štúdiá ponúkajú celé série látok určených na rôzne použitie a zladené vo vzoroch aj farebnosti. A tak si môžete napríklad na čalúnenie, závesy a záclony vybrať látky s rovnakým vzorom v modifikovanej farebnej kombinácii alebo pôsobivo zladiť interiér v rovnakej farebnosti, ale rôznych vzoroch, ktoré prípadne doplníte jednofarebnými látkami. Na oknách je látka vystavená slnku, ktoré by mohlo bežné textílie poškodiť a „vytiahnuť“ z nich farbu, preto na závesy vyberajte iba textílie určené špeciálne na takéto použitie. Pri dekorovaní okien sa fantázii medze nekladú. Prečo by napríklad mali byť textílie na oknách iba zavesené? Okrem toho, každé okno a každý interiér potrebuje niečo iné. Nie všade treba napríklad chrániť miestnosť pred letným slnkom – to záleží od orientácie na svetové strany, a izba za oknom do záhrady nie je ani vystavená neželaným pohľadom okoloidúcich. Niekedy sa žiada okno len trochu oživiť, ozvláštniť… Aj takto môže vyzerať originálna variácia na tému zácloniek do polovice okna, ktoré sú u nás obľúbené najmä v kuchyniach.


Holé okná prenechajte Holanďanom

49919

Ťažké vzorované a bohato riasené závesy sú určené najmä do interiérov zariadených historickým (alebo historizujúcim) nábytkom. Tu sa môžete „pohrať“ aj s rôznymi strapcami či úväzmi. Na dokonalé zatemnenie miestnosti sa používajú ťažké dvojvrstvové závesy, kde je vrchná dekoračná tkanina podložená zatemňovacou podšívkou. V tomto prípade „zdupľovania“ tieniacej funkcie závesom aj okenicami je jednoznačnou úlohou červeného závesu oživiť romantickú bielu spálňu. Na základe jasného farebného kontrastu ešte viac vynikne jemná farebnosť ostatného interiéru. K romantickému nábytku sa jednoznačne hodia tradičné závesy – a čo už môže byť tradičnejšie, ako už veky obľúbená jemne kockovaná látka a upevnenie závesu pomocou textilných pútok a jednoduchej záclonovej tyče. Moderné jednoduché závesy sa uchytávajú najčastejšie pomocou kovových očiek – či už prinitovaných na ploche tkaniny, alebo prišitých na okraji závesu.

Kategória: Bývanie Doplnky
Tagy: interiér tienenie
Zdieľať článok

Diskusia