Elektrické žalúzie
Zdroj: Astibuk/Shutterstock.com

Žalúzie vám poskytnú komfort, tienenie aj súkromie. Aký typ si vybrať?

29. 07. 2022 Zdieľať

Žalúzie sú obľúbený tieniaci prvok, ktorý vám poskytne určité súkromie, ale najmä zabráni prenikaniu svetla a slnečných lúčov do interiéru. Keď sa však pustíte do výberu, veľmi rýchlo zistíte, že možností je veľa.

Preto sa vám určite hodí malý prehľad typov žalúzií s ich najväčšími výhodami.

Vnútorné žalúzie

Interiérové žalúzie majú v prvom rade praktickú funkciu – zabraňujú prenikaniu svetla, tepla a pohľadov do vnútra domu alebo bytu. Čo sa týka znižovania prehrievania interiéru sú menej účinné ako vonkajšie žalúzie.

Vnútorné žalúzie sú však vkusný a funkčný doplnok do interiéru. Keďže si môžete vybrať z množstva farebných prevedení a materiálov, nebude problém zvoliť si také, ktoré sa do danej miestnosti hodia najlepšie.

Možno vás prekvapí, že aj vnútorné žalúzie dokážu v kritických chvíľach znížiť prehrievanie interiéru v oblasti okna o 4 až 5 stupňov, takže môžu byť lacnou alternatívou klimatizácie.

Horizontálne alebo vertikálne žalúzie

V prípade interiérových žalúzii si môžete vybrať klasické horizontálne alebo vertikálne žalúzie. Vertikálne žalúzie často vidno v kanceláriách a administratívnych priestoroch, ale vďaka širokej škále materiálov a farieb postupne prenikajú aj do domácností. Sú totiž vhodné na zatienenie veľkých plôch, ale aj na predelenie veľkých miestností. Klasické horizontálne žalúzie zatiaľ stále poskytujú viac možností z pohľadu dizajnu.

Vonkajšie žalúzie

Vonkajšie žalúzie sú najčastejšia voľba pri prehrievaní interiéru. Ak máte okná na južnej či juhozápadnej strane určite v lete pociťujete prehrievanie miestností. Exteriérové žalúzie zachytávajú slnečné lúče pred dopadom na sklo, takže interiér sa prehrieva menej. Okrem toho vám samozrejme poskytujú aj súkromie.

Vynikať by mali aj odolnosťou voči poveternostným vplyvom. Treba brať do úvahy, že exteriérové žalúzie ovplyvňujú svojím dizajnom aj celkový vzhľad fasády. Našťastie si môžete vybrať z množstva farebných prevedení, takže určite nájdete také, ktoré budú s vaším domovom tvoriť dokonalú harmóniu.

Zdroj: PR článok Isotra

Kategória: Okná
Tagy: tienenie vonkajšie žalúzie žalúzie
Zdieľať článok