30. 09. 2005
Zdieľať

Ako by mala vyzerať ideálna spálňa? Proti niektorým zákonitostiam sa často vedome prehrešujeme, niektoré dôležité detaily prehliadneme a potom sa čudujeme, že spánok neprichádza. Je pravda, že občas nás stavebné nedostatky nútia urobiť kompromis, ale všetko by malo mať svoje medze, niektoré nešváry môžeme s trochou šikovnosti ak nie odstrániť, tak aspoň zmierniť.

Predpokladajme ideálnu situáciu pri projektovaní nového bývania. Aké miesto vyhradiť spálni?

Ani v novom (často prehnane drahom) byte či dome nemusí platiť, že architekt navrhol dispozíciu, v ktorej sa rešpektujú pravidlá funkčnej prevádzky. To znamená, že miestnosti na seba logicky nadväzujú alebo sú prepojené tak, aby si ľudia v nich vzájomne neprekážali a nerušili sa (napr. v kúpeľni, na WC a v spálni) a naopak mohli sa kedykoľvek stretnúť pri spoločných činnostiach (napr. pri varení, stolovaní, konverzácii, zábave). Pretože v spálni spíme a je to dôležité miesto na relaxáciu tela i ducha, mala by byť situovaná v najmenej frekventovanej časti bytu. Výhodné je, ak je od rušnejších miestností oddelená šatníkom, halou či predsieňou a je z nej priamy prístup do kúpeľne.


Ideálna spálňa

31062
Idespa

S ohľadom na pokojný a ničím nerušený spánok by spálňa nemala byť orientovaná smerom k frekventovanej komunikácii alebo miestu s nejakým silným zdrojom hluku alebo pachov (v nájomných domoch nad diskotékou, reštauráciou s nočnou prevádzkou, východom z kina či iného spoločenského zariadenia a pod.). Ak si môžeme vybrať, ktorá z miestností by nám mala slúžiť ako spálňa, musíme zvážiť, aký typ spáča sme, čo mnohokrát závisí aj od povolania, ktoré vykonávame. Tým, ktorí chodia spať a vstávajú so sliepkami, vyhovuje spálňa orientovaná na východ. Počas dňa sa miestnosť neprehrieva, takže je v nej večer príjemne. „Sovy“ ukladajúce sa do postele neskoro po polnoci, ranné slnečné lúče nepotešia a je pre ne výhodnejšia orientácia spálne na sever.


Ideálna spálňa

31058
Idespa

Rozptýlené severné svetlo nie je agresívne, neruší v nijakom dennom čase a je vhodné pre tých, ktorí cez deň sedia viac ako štyri hodiny za počítačom. Aj keď vieme, že orientácia spálne na západ zvyšuje teplotu vzduchu v miestnosti (nízke slnko vyhrieva najmä v letných mesiacoch steny, ktoré akumulujú teplo, a to sa potom uvoľňuje dlho do noci), niektorým ľuďom je to príjemné a volia spálňu obrátenú na západ. Môžu z nej vnímať, ako sa príroda ukladá na spánok, čo ocenia najmä tam, kde majú výhľad na zeleň (do záhrady, parku, lesa).

Čo prospieva zdravému spánku viac – voľný priestor alebo miestnosť síce útulná, ale preplnená nábytkom?

Logicky by sme mali odpovedať, že človeku prospieva vzdušný a väčší priestor nezaplnený vecami a nábytkom. Optimálnym variantom „zbavenia sa“ nábytku je šatník, do ktorého sa vchádza priamo zo spálne. Ak šatník nie je k dispozícii, treba vytvoriť úložnú bytovú stenu (t. j. dobre členenú skriňu, ktorá siaha od steny k stene a od podlahy po strop). Potom nám v spálni stačí mobilný nočný stolík, vešiak „nemý sluha“ a nejaký pekný kúsok nábytku, ktorý poslúži na ukladanie či odkladanie a je naň pekný pohľad (napr. bielizník alebo truhlica). Môže tu, samozrejme, byť aj pracovný stôl, športové náradie, oddychové kreslo, a ak na spálňu nadväzuje balkón, terasa či lodžia, nebude na zahodenie stolík na servírovanie raňajok či večerného pohárika vína. Nábytok by nikdy nemal stáť v prevádzkových trasách, t. j. na ceste od dverí k posteli, oknu, skriniam. Nesmieme do neho vrážať či zakopávať oň, pretože je to jednoduchá cesta k nečakaným úrazom.


Ideálna spálňa

31057
Idespa

O umiestení postelí by sme mohli spísať psychologický traktát. V zásade platí, že vhodná je orientácia postelí s hlavou spiaceho obrátenou na sever, odkiaľ by mal vidieť na dvere. Počas spánku musí mať človek pocit istoty a pokoja, čo môže ovplyvniť poloha postele vzhľadom na steny, dvere a svetlo. Vraví sa, že sebavedomí jedinci spia radšej v otvorenom priestore, zatiaľ čo úzkostliví ľudia spia radšej pri stene a chrbtom k oknu. Preto si skôr, ako začnete hýbať posteľou, na chvíľu sadajte či líhajte do rôznych častí spálne a počúvajte vlastné telo či vnútorný hlas.

Inak je samozrejmé, že posteľ musí byť umiestnená tak, aby bol vedľa nej priestor na nočný či odkladací stolík a predovšetkým dostatok miesta na to, aby sme si do nej mohli jednoducho ľahnúť či vstávať z nej (vedľa postele umiestnenej pozdĺž steny je to aspoň 70 cm).

Spálňa a textil idú ruka v ruke. Ako voliť textilné doplnky správne a neprehrešiť sa proti dobrému vkusu ani zdravotným požiadavkám?


Ideálna spálňa

31060

Materiály a farby v tej najosobnejšej a najintímnejšej miestnosti bytu by sme mali voliť v súlade s našou osobnosťou a spôsobom života. Dominantným materiálom spálne je logicky bytový textil – textilné podlahoviny, kusové koberce, poťahy matracov, posteľná bielizeň, záclony, závesy, žalúzie. Veľké textilné povrchy je vhodné zladiť pomocou rôznych odtieňov jedinej základnej farby. V malej spálni nepoužívame výrazné vzory.

Spálňa je intímny priestor, preto by do nej nemalo byť vidieť zvonka. V tom nám pomôžu záclony alebo závesy umožňujúce výhľad von, ale brániace pohľadu dovnútra. Alergici, ktorí by v spálni mali mať čo najmenej chytačov prachu, medzi ktoré sa bytový textil radí, môžu použiť namiesto záclon a závesov papierové, kovové, drevené alebo plastové žalúzie či rolety.

Myslíte, že nám viac prospieva vysoký huňatý koberec alebo plávajúca podlaha?


Ideálna spálňa

31061
Idespa

Čo na podlahu? Človek vníma príjemne teplejšie materiály, zvlášť ak sa pohybuje po spálni bosý. Vírenie prachových častíc v miestnosti je však dané teplotou a prúdením vzduchu. Takže niekedy je hustý koberec tkaný z dobrej vlny lepší než podlaha z dosiek, drevených parkiet, korku či lamiel s chuchvalcami poletujúceho prachu. Roztoče si hovejú v prachu, medzi šupinkami odpadnutými z ľudskej kože a vlasov, v teple a vlhku. Nesmieme im dať príležitosť, aby v posteli alebo na podlahe nachádzali obživu, navyše v priaznivom prostredí na rozmnožovanie, takže musíme upratovať, upratovať a upratovať. Pri plávajúcich podlahách treba prostredníctvom dobrej izolácie zabrániť krokovému hluku a aj pri dobre vysušených drevených podlahách a parketách počítame s tým, že drevo pracuje a vydáva známe zvuky.

Často sa už ráno prebúdzame s bolesťou hlavy, čím to podľa vás môže byť?

Príčin môže byť veľa. Miestnosť nie je dobre vetraná, nemá vhodnú vlhkosť, neprimerane v nej prúdi vzduch zasahujúci oblasť hlavy (napr. ak je hlava spiaceho priamo pod oknom). Ďalším dôvodom môže byť zlé osvetlenie v spálni (najmä vtedy, ak čítame dlho do noci). Bolesť hlavy môže spôsobovať aj nepokojný a nedostatočný spánok (napr. ak lôžko nespĺňa všetky požiadavky). Nepríjemné je, keď si prenášame do postele stres, ktorý nás sprevádzal celý deň. Bolesť hlavy spojenú so zlým dýchaním, kašlaním, upchatým nosom a pod. môže spôsobovať nejaká látka vyvolávajúca alergickú reakciu – napr. nevhodné nátery podlahy či stien, formaldehyd uvoľňujúci sa z nábytku, spóry pliesní bujnejúce v kvetináčoch s okrasnými rastlinami, výkaly a zvyšky tiel roztočov a pod. Pokiaľ bolesti a reakcie pretrvávajú, treba hľadať príčinu ako v nevhodnej posteli a vybavení spálne, tak u lekára, ktorý môže pri ich odhaľovaní pomôcť.







Ideálna spálňa

31064


PhDr. Lenka Žižková


Absolventka Filozofickej fakulty Masarykovej univerzity v Brne (pôvodne FF UJEP), mimoriadneho štúdia na FA VUT v Brne, Helsinskej univerzite (Helsingin yliopisto) a  FA Vysokej školy technickej (Arkkitehtiosasto TKK) v Otaniemi vo Fínsku. Venuje sa teórii a publicistike v oblasti dizajnu, bytovej kultúry a architektúry. Publikuje v časopisoch, je autorkou viacerých televíznych a rozhlasových relácií.

Kategória: Bývanie Navrhovanie interiéru Spálňa
Tagy: idespa posteľ spálňa
Zdieľať článok

Diskusia