Zdroj: XXXLutz

Ako si vybrať nábytok do spálne a vhodne ho usporiadať

07. 05. 2021
Zdieľať

Je to miesto, kde by ste si mali oddýchnuť a načerpať nové sily, preto je dôležité, aby bola spálňa útulná, harmonická a čo najpohodlnejšia. Pomáha tomu aj správny výber a usporiadanie nábytku.

Aby ste si v nej čo najlepšie oddýchli, spálňa by mala byť v tichej časti domu alebo bytu, ideálne tak, aby bola orientovaná na severovýchod, prípadne severozápad, a prirodzené svetlo prichádzalo do miestnosti zboku postele. Spálňa by určite nemala byť priechodná.

Výnimkou je priechod do šatníka alebo kúpeľne, ktoré bývajú v nových dispozíciách na rodičovskú spálňu priamo napojené. Tieto súvislosti by však mali byť vyriešené tak, aby sa partneri v spánku nerušili. Pri rozmiestnení nábytku je dôležité pamätať na priamy prístup k oknu aj k jednotlivým prvkom vybavenia tak, aby vám nič prekážalo v ceste.

Moderná čistá spálňa

Jednoduchosť je v spálni dôležitou zásadou – priestor by nemal byť zahltený množstvom vecí, harmónia je na prvom mieste. Podstatná je taktiež príjemná atmosféra. Na navodenie pocitu uvoľnenia sú ideálne decentné farebné odtiene, miestnosť zútulní aj použitie dreva a textílií, ako sú závesy, záclony, prikrývka na posteľ, vankúše a deky. Vhodný je tiež koberec, ktorý môže byť aj celoplošný. Zdroj: CHRISTY

Dominantou spálne je, samozrejme, posteľ, ktorá by mala byť dostatočne veľká a pohodlná. Po oboch jej stranách by mali byť nočné stolíky na odloženie drobností, ako sú okuliare, knihy alebo časopisy. Ak pri spálni nie je šatník, nemala by v nej chýbať šatníková skriňa, prípadne komoda. Čelo postele je prirodzenou „hlavou“ priestoru – je to hlavná stena, ktorá by mala zaujať na prvý pohľad. Môžu ju oživovať obrazy, obklad, farba, tapeta… Možností je veľa. Rozhodne by však nemala ostať prázdna a obyčajná.

Prečítajte si tiež
Posteľ do spálne – kde a ako ju umiestniť?
Schéma spálne

Zdroj: Lucia Meszároová

Základná dispozícia spálne a vzdialenosti jednotlivých prvkov. V dostatočne veľkej izbe by posteľ mala byť v strede jednej zo stien – najlepšie takej, v ktorej nie sú dvere ani okná. Z hľadiska osvetlenia je optimálne, ak je okno zboku postele.

Schéma spálne

Zdroj: Lucia Meszároová

Veľkosť a tvar kusového koberca vyberajte podľa veľkosti a tvaru postele. V malých miestnostiach sa radšej vyhýbajte malým kobercom, ktoré vytvárajú dojem tzv. „behúňov“. Väčší koberec totiž priestor zjednotí, menší rozčlení.

Schéma spálne

Zdroj: Lucia Meszároová

V zdravej spálni by ste mali obmedziť elektronický smog. Nemal by tu teda byť počítač ani televízor. Ak sa bez televízora v spálni nezaobídete, treba ho umiestniť do inej výšky než v obývačke, pretože ho budete pozerať poležiačky. Konkrétna pozícia závisí od výšky postele.

Prečítajte si tiež
Aké závesy si vybrať do spálne?

Pri osvetlení voľte teplý odtieň svetla a tienidlo, ktoré ho zmäkčí. Vhodné je použiť viacero menších zdrojov – nočné lampy, nástenné svietidlá, podsvietenie stropu, stojaciu lampu… Kombináciou priameho a nepriameho osvetlenia potom môžete vytvárať potrebnú svetelnú atmosféru.

Spálňa s dreveným nábytkom

Spálňový nábytok Anna s dekorom dub Artisan charakterizuje spojenie dreva a elegancie. Na moebelix.sk nájdete v tejto sérii: posteľ (bez matraca), nočné stolíky a skriňa. Zdroj: MÖBELIX

Schéma spálne

Zdroj: Lucia Meszároová

Stena, pri ktorej je čelo postele, je prirodzenou „hlavou“ priestoru a je určujúca pri vytváraní atmosféry. Je viacero možností, ako s ňou pracovať. Jednou z nich je dekorovanie obrazmi – ich výberom a kompozíciou možno navodiť pocit harmónie alebo vytvoriť v priestore akcent.

Pravidlá pre úložné priestory

Všeobecné ergonomické zásady

  1. Najčastejšie používané veci sa ukladajú do zóny medzi pásom a ramenami.
  2. Často používané veci sa ukladajú do zóny medzi pásom a kolenami. 
  3. Zriedkavo používané veci sa ukladajú do spodnej/hornej časti.
  4. Veľmi zriedkavo používané veci patria do zóny, ktorá je dostupná len zo schodíkov alebo stoličky.
Schéma spálne

Zdroj: Lucia Meszároová

Šatník by mal byť navrhnutý prakticky, podľa potrieb konkrétnej osoby. Ženský a mužský šatník nie sú rovnaké – ženy majú viac šiat, teda dlhých odevov, muži si vešajú najmä košele. Počítať treba aj s miestom na uloženie iných predmetov, napr. kufrov, žehliacej dosky či vysávača.

Schéma spálne

Zdroj: Lucia Meszároová

Kozmetický stolík s malým úložným priestorom, zrkadlom a taburetkou je dnes často súčasťou spálne alebo dievčenskej izby. Dizajn tejto zostavy by mal ladiť s priestorom a dotvárať jeho atmosféru.

Schéma spálne

Zdroj: Lucia Meszároová

Prečítajte si tiež
Ako sa dobre vyspať: zlepšite podmienky vášho odpočinku

Každý zariaďovací predmet potrebuje nielen priestor na umiestnenie, rovnako dôležitý je aj dostatok miesta na manipuláciu. Pred skriňou treba mať priestor, kam ustúpime pri otvorení dverí. Práve ten ušetria posuvné dvere – pred nimi stačí obslužný priestor s hĺbkou 70 cm.

Ing. arch. Lucia Mészárová

architektka, zakladateľka a lektorka školy interiérového dizajnu Design Academy, www.designacademy.sk

Text a schémy: Lucia Mészárová, redakčne upravila: Erika Kuhnová
Foto: archív firiem
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Spálňa
Tagy: bytové doplnky čelo postele nábytok do spálne posteľ tapety trendy v spálni zariaďovanie spálne
Zdieľať článok

Diskusia