10. 03. 2006
Zdieľať

Predstavte si scenár... Máte chuť na zelený hlávkový šalát, ktorý ste si len včera doniesli z trhu. Keď ho však vyberiete z chladničky, držíte v rukách zeleninovú trosku so sivými, zvädnutými listami. A chuť vás zrazu prejde. Každodenné kuchynské „katastrofy“ dokážu človeka poriadne znechutiť. Kvalita potravín uskladnených vo vašej chladničke vo veľkej miere závisí aj od kvality vašej chladničky. Ako si vybrať tú správnu chladničku, poradíme vám v nasledujúcich riadkoch.

Výrobcovia domácich spotrebičov hľadajú stále nové a nové riešenia, ako zlepšiť manipuláciu s týmito pomocníkmi, šetriť čas a energiou a zároveň zvýšiť váš komfort. Inak to nie je ani v prípade chladiacich zariadení. Trh ponúka široký výber chladničiek – od samostatne stojacich spotrebičov (vrátane kombinovanej chladničky s mrazničkou) až po zabudovateľné zariadenia, ktoré šetria priestor vo vašej domácnosti.

Zopár všeobecných faktov


Inteligentné chladenie

47379

Komory a špajzové skrine poskytujú dostatočný priestor na skladovanie potravín. Chladničky a mrazničky slúžia na rovnaké účely, ale majú ešte jednu výhodu – predlžujú trvanlivosť potravín. Počas dlhého vývoja prešli tieto zariadenia viacerými zmenami. Klimatické zóny umožňujú dlhodobo či krátkodobo skladovať potraviny podľa ich kvality. Interiér chladiacich zariadení je vybavený najmodernejšími doplnkami.

Vnútorné riešenie chladničiek dovoľuje manipulovať s výškovo nastaviteľnými policami, ktoré sa vyrábajú z bezpečnostného skla, ktoré je odolné proti poškriabaniu či prasknutiu. Také police majú oproti klasickým mrežovaným policiam výhodu napríklad aj v tom, že môžete využiť priestor na uskladnenie menších kusov jedla bez toho, aby vám spadlo o policu nižšie do polievky. Zásuvky z plastu umožňujú skladovať jednotlivé druhy potravín oddelene, a tak sa nemiešajú pachy a neznehodnocuje pôvodná chuť. Osobitné, špeciálne navrhnuté nosiče fliaš šetria priestor v chladničke a zabraňujú prevrhnutiu fliaš.


Inteligentné chladenie

47363

Medzi ďalšie vymoženosti moderných chladničiek patria napríklad aj rýchlochladenie nápojov, rýchlorozmrazovanie, nastavenie prázdninového režimu (na úsporu energie) či automatické rozmrazovanie chladničiek (mrazničky sa väčšinou rozmrazujú ručne). Vďaka elektronickému systému, ktorý kontroluje teplotu v chladničke a mrazničke, zostávajú potraviny dlho čerstvé. Niektoré chladničky sú vybavené digitálnym displejom, na ktorom sa zobrazuje teplota vzduchu v mraziacej a chladiacej časti.

Jedno- alebo dvojkompresorovú chladničku?


Inteligentné chladenie

47385

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

V domácnostiach sa väčšinou využívajú kompresorové chladničky. Tie môžu byť jedno- alebo dvojkompresorové. Jednodverové chladničky (aj so zabudovanou mrazničkou) sú vždy jednokompresorové, to znamená, že chladiaci aj mraziaci okruh sa ovláda jedným termostatom. Ak sa termostat pokazí, chladnička ani mraznička nebudú funkčné. Pri dvojkompresorovej chladničke má chladiaca aj mraziaca časť samostatný okruh a termostat. Toto riešenie oceníte napríklad, ak sa chystáte na dovolenku – mrazničku môžete vypnúť a v činnosti zostane iba chladnička alebo naopak. Ďalším riešením je aj kombinácia jedného kompresora a elektroventila pri kombinovaných chladničkách. Túto chladničku síce riadi jeden termostat, ale prostredníctvom elektroventilu môžete nastaviť činnosť chladničky a mrazničky samostatne. Elektroventil slúži ako druhý kompresor. Vypnutím mrazničky sa však vypne celý spotrebič.

Na trhu sú aj absorpčné chladničky, ktoré sa využívajú predovšetkým v hoteloch. Sú úplne nehlučné, ale majú veľkú nevýhodu – vysokú spotrebu energie.


Inteligentné chladenie

47381

Šetríme energiou

Spotreba elektrickej energie je pri nových typoch chladničiek výrazne zredukovaná. Ak vlastníte starší typ chladničky či mrazničky a uvažujete o kúpe novej, všímajte si nielen jej objem a cenu, ale aj to, do ktorej energetickej triedy výrobok patrí. Energetické triedy sú upravené podľa smerníc vydaných Európskou úniou. Každý výrobok by mal byť označený energetickým štítkom, ktorý vás informuje o výške spotreby elektrickej energie daného spotrebiča.

Jednotlivé triedy sú označené veľkými písmenami od A do G, pričom do triedy G patria zariadenia s najvyššou spotrebou elektrickej energie. Na súčasnom trhu už len ťažko nájdete chladničky a mrazničky patriace do tried E, F a G, pretože počas ostatných šiestich rokov Európska únia obmedzila a napokon úplne vylúčila predaj týchto druhov spotrebičov. Výrobok s označením A+ alebo Super A patrí do najúspornejšej energetickej triedy, to znamená, že v porovnaní s ostatnými výrobkami má viditeľne menšiu spotrebu elektrickej energie.


Inteligentné chladenie

47410

Napríklad chladnička patriaca do triedy A+ má spotrebu o 25 % menšiu ako jej ekvivalent v triede A a o 45 % menšiu ako chladnička patriaca do triedy B. Prvé dve energetické triedy A+, prípadne Super A až B patria k najúspornejším. Na energetickom štítku nájdete aj informácie o objeme chladiaceho a mraziaceho priestoru, ako aj údaje o hladine hlučnosti spotrebiča. Keďže chladiace zariadenia sa využívajú celoročne a patria k faktorom najviac sa podieľajúcim na výške spotrebovanej energie, treba venovať pozornosť aj tejto problematike. Nielenže šetríte energiou, ale aj ušetríte vlastné peniaze.

Kategória: Bývanie Domáce spotrebiče Kuchyňa, jedáleň
Tagy: chladničky elektrospotrebiče
Zdieľať článok

Diskusia