06. 07. 2009
Zdieľať

Domov sa stáva domovom, keď ho vnímame ako samozrejmosť. Chceme od neho, aby nás tešil pohľad na priestor, ktorý sme si vybudovali pre seba a svojich blízkych. Mal by nám dať pocit bezpečia, chrániť naše súkromie. Beh myšlienok a pocitov z nového dňa sa obyčajne začne odvíjať v kúpeľni. Teritóriu, ktoré nás pozná najdôvernejšie a v ktorom sme denne sami so sebou, sa dostáva čoraz viac pozornosti. Nejedna kúpeľňa štýlom a vybavením nezaostáva za zariadením interiéru spálne či obývačky...


Intímne s minimalizmom

206257
Daniel Veselský

Pozreli sme sa do dvoch bytov, ktoré navzájom susedia a v ktorých sa myslelo nielen na kúpeľňu pre domácich, ale aj na toaletu pri vstupe do bytu. Tá, vybavená WC misou a dnes už bežným umývadlom, môže byť stanicou prvej pomoci pri návrate domov a súčasne pohodlným riešením pre návštevy, ktoré vďaka samostatnej toalete nemusia vkročiť do najintímnejšej časti bytu. Minimalizmus sa tu zabýval s eleganciou čistých línii a dokonalosti remeselného vyhotovenia detailov. Vyhranil sa v geometrických tvaroch sanitnej keramiky, horizontálnych líniách kúpeľňového nábytku, dokonale rozčlenil priestor na umývaciu zónu a časť, kde sa sadá k onej záležitosti.

Dizajn sa maximálne podriadil funkčnosti. Technológie sa skromne ukryli pod veľkorozmerné obklady a dlažby. Držadlá i vešiaky si zjednotili tvar a materiál s kúpeľňovými batériami. Architektonický návrh potvrdil, že biela patrí ku kúpeľňovým stáliciam. Svojou čistou a strohosťou otvorila priestor, rozjasnila plochy stien a zdôraznila tvarovú čistotu sanitárnej keramiky.
 


Intímne s minimalizmom

206255
Daniel Veselský


Intímne s minimalizmom

206256
Daniel Veselský

„Jej obytná kúpeľňa“ – tak navrhovali v štúdiu Eurokera priestor, ktorý priamo nadväzuje na spálňu v klasickom štýle na poschodí mezonetového bytu. Apartmánová kúpeľňa má vo výbave umývadlo, tmavý dyhovaný nábytok a hydromasážnu vaňu s diaľkovým ovládaním značky Villeroy & Boch. WC misa Geberit okrem klasickej úlohy plní aj funkciu bidetu. Medzi umývadlom a WC sa domurovala polopriečka tak, aby sa zóna okolo umývadla funkčne j vzhľadovo odčlenila od WC. Tvar umývadla a kúpeľňového nábytku nadväzuje na zariadenie spálne.

Minimalizmus má svoje pevné postavenie v interiérovej tvorbe vďaka tvarovej čistote, i keď jeho zdanlivá nenáročnosť ešte stále provokuje. Vďaka svojej priamočiarosti a jednoduchosti je ľahko čitateľný. Pôsobivým sa však stane iba vtedy, ak sa každému detailu: pri rozmiestňovaní zariaďovacích predmetov, rozvrhnutí i realizácii obkladov a dlažieb, ukončení plôch v rohoch a kútoch venuje profesionálna pozornosť a zručnosť skúseného majstra. Cieľom minimalistov sa stalo zhmotnenie čistoty, harmónie a spirituality v priestore. Minimalizmus sa nechá rozmaznávať vzácnymi druhmi drevín, lešteným kameňom, pochrómovaným kovom, tvrdeným sklom, eloxovaným hliníkom, kvalitnými veľkorozmernými obkladmi a dlažbami s perfektnou konečnou úpravou.

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom.

Kategória: Bývanie Kúpeľňa, WC Navrhovanie interiéru
Tagy: kúpeľňa minimalizmus návšteva pôdorys umývadlo vaňa
Zdieľať článok

Diskusia