Zdroj: Norbert Tukaj

Dom v starom jabloňovom sade ťaží zo svojho prostredia. To preniká do minimalistického interiéru a v každom ročnom období vytvára krásne kulisy

20. 10. 2022
Zdieľať

Očarujúce prostredie lesov prinútilo autorov rekonštrukcie uvažovať v kontexte s prírodnými materiálmi. Ich cieľom bolo, aby dom po obnove odrážal miestneho ducha, ale pritom kontextovo a citlivo napĺňal potreby moderného bývania. Ako sa im to podarilo?

Jednou z hlavných výziev tohto projektu bolo zachovanie silného odkazu na pôvodnú stavbu a zároveň vytvorenie súčasného dedičstva. Litovskí architekti z ateliéru Inblum Architects sa rozhodli dom nevystavovať, ponorili ho do starého jabloňového sadu. Dom ukotvili na terén v pohodlnej pozícii, aby vznikla pre domácich oáza pokoja a súkromia uprostred krásnej prírody.

Prečítajte si tiež
Ako prepojiť so záhradou starý storočný dom na všetkých úrovniach? Výsledok tejto rekonštrukcie vás dostane!

Komplexná rekonštrukcia a rozšírenie

Na pozemku sa nachádzajú tri samostatné objekty – tak, ako to bolo zvykom kedysi. Pôvodné budovy boli prakticky nepoužiteľné a dočkali sa komplexnej rekonštrukcie spojenej s rozšírením najmä obytných priestorov. Niekdajšie hospodárske prístavby dostali nové funkcie (garáž, sklad). Všetky tri hmoty sú opláštené drevom a majú tmavým plechom opláštenú sedlovú strechu. Dve najväčšie časti (rodinný dom a garáž) sú položené navzájom kolmo na seba, čo vytvára chránený súkromný priestor.

Z vtáčej perspektívy - Lesný dom vo Vilniuse

Architekti sa rozhodli dom nevystavovať, ponorili ho do starého jabloňového sadu uprostred krásnej prírody. Zdroj: Norbert Tukaj

Zdržanlivý i veľkorysý, priehľadný i chrániaci súkromie

Zvonku zdržanlivá architektúra pripomínajúca klasické domčeky so sedlovými strechami je vo vnútri poňatá veľkoryso a otvorene. Rodinný dom a jeho architektonické riešenie poskytuje dostatok priestoru pre terasy a krásne výhľady. Vďaka množstvu presklených častí dovnútra vstupuje prirodzené svetlo. Priehľadnosť budov architekti vyvážili vytvorením intímnych priestorov. Jedno z okien západnej fasády smeruje na obľúbenú lyžiarsku trať.

Terasa so sedením a výhľadom - Lesný dom vo Vilniuse

Rodinný dom a jeho architektonické riešenie poskytuje dostatok priestoru pre terasy a krásne výhľady. Zdroj: Norbert Tukaj

Stupňovitá terasa s mohutnými stromami

Moderné stavby sa snažia čoraz viac prepojiť interiér s exteriérom. Tento faktor bol dominantnou témou aj v prípade obydlia v rezervácii Ribiškės. Vďaka premyslenému umiestneniu stavby do svahovitého terénu sa architektom podaril priam husársky kúsok. Na vnútorné obytné priestory nadväzuje vonkajšia stupňovitá terasa kopírujúca terén. Cez odrastené stromy presakujú slnečné lúče a na schodíkoch terasy si domáci môžu posedieť a vychutnávať pokoj a ticho okolia. Nemenej pôsobivá je atmosféra v zachovanej záhrade so starými jabloňami.

Schodisková terasa - Lesný dom vo Vilniuse

Cez odrastené stromy presakujú slnečné lúče a na schodíkoch terasy si domáci môžu posedieť a vychutnávať pokoj a ticho okolia. Zdroj: Norbert Tukaj

Atypický pôdorys vytvoril vonkajšie zákutie na stolovanie

Na prízemí rodinného domu sa nachádza jedna spálňa s kúpeľňou a šatňou, základ však tvorí veľký otvorený priestor kuchyne s jedálňou a obývačkou v druhej časti. Pôdorys prízemia má tvar rozšíreného písmena V, pričom vo výreze vznikol priestor na terasu s vonkajším posedením. Posuvné dvere z obývacej časti vedú zase na schodiskovú terasu s ohniskom a grilom. Strop nad obývačkou je otvorený až po strechu. Na hornom podlaží sú dve spálne s kúpeľňou.

Obývačka s posuvnými dverami - Lesný dom vo Vilniuse

Posuvné dvere z obývacej časti vedú na schodiskovú terasu s ohniskom a grilom. Zdroj: Norbert Tukaj

Minimalistický interiér spestrujú kulisy zvonku

Prostredie okolo domu intenzívne preniká do minimalistického interiéru. V každom ročnom období vytvára iné kulisy. Drevom opláštený dom s oplechovanou strechou a časťami fasády a dvoma menšími vzhľadovo podobnými doplnkami zároveň vytvára miesto, kde sa v jednom bode stretáva minulosť, súčasnosť a budúcnosť.

Rodinný dom a garáž - Lesný dom vo Vilniuse

Rodinný dom a garáž sú položené navzájom kolmo na seba, čo vytvára chránený súkromný priestor. Zdroj: Norbert Tukaj

Kolobeh nerušene pokračuje. Staré budovy sa menia na nové a nové postupne starnú.

Prečítajte si tiež
Chata uprostred lesa vám ukáže, ako vyzerá súlad s prírodou

Lesný dom

architektonický ateliér: Inblum Architects

hlavní architekti: Dmitrij Kudin, Laura Malcaite

lokalita: Vilnius, Litva

hrubá zastavaná plocha: 236 m²

realizácia: 2022

Sabína Zavarská
Foto: Norbert Tukaj

Kategória: Návšteva
Tagy: domy vo svahu minimalizmus moderná architektúra pôdorys rodinný dom sedlová strecha
Zdieľať článok

Diskusia