Zdroj: Hasse Traberg-Andersen

Susedný dom im zakrýval výhľad na jazero, tak prevrátili celú dispozíciu domu naopak

14. 02. 2023
Zdieľať

Dánski architekti z ateliéru CEBRA riešili novostavbu domu v prírodnej krajine neďaleko jazera. Keďže ich cieľom bolo, aby vila časom splynula s prostredím, prispôsobili ju okoliu nielen použitými materiálmi, ale aj tvarom. Majiteľ si prial výhľad na jazero, a to i napriek tomu, že medzi jeho pozemkom a samotným jazerom stojí ďalší dom.

Už od začiatku bolo jasné, že do takéhoto terénu sa nehodí klasický dom so štvorcovým pôdorysom a záhradou okolo. Namiesto toho architekti zvolili zložený dom mnohouholníkového pôdorysu. Vilu tvorí hlavná časť, ktorá zahŕňa spoločné priestory – obývačka, kuchyňa, kúpeľne. K nej pripojili celý rad menších doplnkových hmôt so spálňami, terasou a prístreškom. Vďaka nerovnomernému pôdorysu vznikli vonku zákutia s rozličnými atmosférami.

Atypický pôdorys - Vila UpDown v Dánsku

Obloženie na hlavnej budove je orientované vodorovne, fasáda vedľajších priestorov je tvorená zvislo uloženými doskami rôznej šírky. Zdroj: Hasse Traberg-Andersen

Čo značí opačné uloženie dreva na fasádach?

Hlavnú časť od sekundárnych odlíšite už na prvý pohľad – obloženie na hlavnej budove je orientované vodorovne, fasáda vedľajších priestorov je tvorená zvislo uloženými doskami rôznej šírky. Cédrové drevo na fasády použili autori novostavby preto, že spolu s pozinkovanou strechou ešte viac zrastie s prostredím ako sivý monument.

Prečítajte si tiež
Vila s netradičným poňatím ponúka z obývačky úchvatný výhľad na zámok

Spálne na prízemí, kuchyňa s obývačkou na prvom

Vo väčšine domov je zvykom dennú zónu vytvoriť na prízemí, aby sa na ňu mohol nadviazať exteriér. V tomto prípade architekti splnili želanie majiteľa úplne opačným postupom.

„Aby sme naplno využili možnosti tejto veľmi atraktívnej lokality s výhľadom na jazero, obrátili sme tradičný dánsky rodinný dom a jeho typickú organizáciu interiéru hore nohami. Spálne dostali miesto na prízemí a spoločenské miestnosti na poschodí, aby si rodina mohla vychutnať výhľad z priestorov, ktoré cez deň najviac využívajú,“ vysvetľujú autori projektu.

Interiér -Vila UpDown v Dánsku

Vilu tvorí hlavná časť, ktorá zahŕňa spoločné priestory – obývačka, kuchyňa, kúpeľne -, a rad menších doplnkových hmôt. Zdroj: Hasse Traberg-Andersen

Veľkorysý balkón nahrádza obvyklú terasu na prízemí

Prvé poschodie zahŕňa otvorený priestor, funkčne členený na obývačku, kuchyňu, pracovňu a chodbu s úložnými priestormi. Na šikmo rezané ukončenie kuchyne s jedálňou nadväzuje priestranný balkón. Tak sa domáci dostanú von aj bez toho, aby museli ísť dole do záhrady. Nehovoriac o výhľade, ktorý balkón poskytuje.

Prečítajte si tiež
V snahe nájsť rovnováhu s okolitou prírodou vznikla navonok chladná a strohá vila, ale s hrejivým interiérom

Klasický dom, len prekonfigurovaný

Nezvyčajná vila je jednogeneračný rodinný dom s obytnou plochou 200 m2 a pôdorysnou plochou základu 40 m2. Slová priestrannosť, jednoduchosť, originalita, účelnosť charakterizujú nielen stavbu samotnú, ale predovšetkým jej interiér, ktorý je maximálne otvorený a voľný. Nenarúšajú ho žiadne priečky ani nadbytočné kusy nábytku či prehnané dekorácie. Všetko má svoj konkrétny účel.

„Vila UpDown je v podstate klasickým, pragmatickým domom so šikmou strechou, pri ktorom sme tradičný stavebný program dekonštruovali a prekonfigurovali, čo nám umožnilo využiť špeciálne vlastnosti lokality,“ upresňujú riešenie architekti z ateliéru CEBRA.

Okná - Vila UpDown v Dánsku

Vďaka oknám je z celého domu krásny výhľad do okolia a domáci sú tak neustále v kontakte s prírodou. Zdroj: Hasse Traberg-Andersen

Denné svetlo nemá vo vnútri žiadne prekážky

Ďalšou funkčnou výhodou, ktorú treba spomenúť, je fakt, že denné svetlo v interiéri nenaráža na žiadne prekážky, a tak sa môže rozliať do všetkých kútov interiéru. Samozrejme, bez množstva a veľkosti okien by to nebolo možné. Vďaka nim je z celého domu krásny výhľad do okolia a domáci sú tak neustále v kontakte s prírodou.

Vila UpDown

architektonický ateliér: CEBRA
lokalita: Silkeborg, Dánsko
úžitková plocha: 235 m2
realizácia: 2002

Sabína Zavarská
Foto: Hasse Traberg-Andersen

Kategória: Návšteva
Tagy: drevené fasády jednoduchosť minimalizmus novostavby otvorený priestor pôdorys vily
Zdieľať článok

Diskusia