Ako si vytvoriť z kuchyne originálny priestor pomocou kachličiek
Čo tak rybie šupiny? Alebo radšej diamanty, vlnky či bubliny? Prípadne triangel či hexagón? Ak túžite po skutočne originálnom obklade do svojej kuchyne, ale nielen tam, čítajte ďalej. Príbeh rodiny Manikovcov je inšpiratívny rovnako ako interiéry s ich kachličkami.
Od kongresov ku kachličkám
Keď Martin Manik raz v noci znenazdajky a s iskrou v očiach oznámil svojej manželke, že už vie, čo bude robiť – vyrábať kachličky –, myslela si, že žartuje. Dnes môže byť svetlým príkladom toho, že poctivou prácou sa môže z neistého sna stať úspešný projekt. Martin má podnikateľského ducha a po skončení ekonomickej univerzity pracoval v projektovom manažmente. Popri práci s nehmotnými produktmi a službami, akými sú kongresy, konferencie a rôzne iné podujatia, sa snažil nájsť produkt, ktorý by spĺňal jeho predstavu vysnívanej práce.
Produkt, ktorý by mohol vyrábať a zároveň by spĺňal požiadavky nielen na samostatné podnikanie, ale aj aby ho jeho výroba napĺňala a uspokojovala. Všetko toto sa stretlo v keramike, a tak vznikol výnimočný a kreatívny produkt s doslova nekonečnými možnosťami. Práca s hlinou podľa neho v sebe spája všetky štyri živly – zem, vodu, oheň, vzduch – a tým prináša do práce remeselníka hlbší význam a uspokojenie. {R1}
Silnou motiváciou tiež bolo, že tento druh produktu na trhu chýbal. Odkedy doma v obývačke vyrezal nožom z hliny svoje prvé kachličky v tvare diamantov, ktoré skončili zarámované v podobe držiaka na kľúče ako vianočný darček pre rodinu staršieho brata, už prešlo pár rokov. Technologické postupy sa za ten čas zdokonalili a kachličky od MMosaics sa môžu popýšiť kvalitou porovnateľnou s obkladmi dostupnými v bežných obchodoch. A ich pridanou hodnotou je nekonečná variabilita tvarov, ako i farebných možností.
Vlastnými rukami
V MMosaics robia všetky kachličky vlastnými rukami od začiatku až do konca. Celý proces sa začína kvalitnou keramickou hlinou, z ktorej stlačením na tenký plát vyrobia polotovar na finálne produkty. Následne vyrežú všetky tvary, ktoré majú v ponuke. Polotovar sa prvýkrát vypáli na 1 250 °C, čo zabezpečí, že materiál je vodoodolný s dokonalými úžitkovými vlastnosťami.
Ďalším krokom je aplikácia glazúr podľa odsúhlaseného grafického návrhu. Hneď ako sú kachličky naglazované, naložia ich do keramických pecí na druhé vypálenie. Práve tam nasleduje proces, ktorý vytvára všetky tie krásne farby, odtiene a efekty, ktoré môžete vidieť v záložke glazúry na www.mmosaics.sk. Potom, čo všetky dlaždice prejdú druhým výpalom, rozmiestnia ich v súlade s každým projektom a jeho špecifickým dizajnom na plastovú sieťku, ktorá neskôr uľahčuje montáž.
Pri obklade do sprchových kútov sa používa obklad nalepený na fólii, keďže sieťky nie sú vhodné do vlhkého prostredia. Nuž a na záver ich už treba len zabaliť a poslať k budúcemu majiteľovi. Okrem pece pri výrobnom procese nenájdete žiadne automatické stroje, len niekoľko párov šikovných rúk.
TEXT: KATARÍNA BAROŠOVÁ
FOTO: MIRO POCHYBA
ZDROJ: časopis Môj dom