
Dva najčastejšie druhy baktérií, s ktorými sa stretávate vo vašej kuchyni
Hygiena v kuchyni je nemenej dôležitá ako v kúpeľni a na toalete. Potraviny, s ktorými pracujeme, majú na sebe rôzne mikroorganizmy. Napriek tomu, mnohých z vás zrejme prekvapí, ktoré z nich sa najčastejšie nachádzajú na hubke určenej na umývanie riadu. O dôvod viac, prečo ju často meniť.
Mikrobiológ Dr. J. Hughes spolu so spoločnosťou Currys PC world v rámci podrobnej štúdie odhalil najbežnejšie patogény v kuchyniach. Výsledky sú prekvapivé: najčastejšie sa v miestnosti, kde by mala vládnuť čistota, objavujú dve potenciálne nebezpečné baktérie: Pseudomonas aeruginosa a fekálne streptokoky.
Odkiaľ sa berie v kuchyni P. aeruginosa?
P. aeruginosa je patogén, ktorý vyvoláva podráždenie pokožky a rany. Túto baktériu našli na umývadlách a podlahách všetkých kuchýň, ktoré boli testované. Okrem toho sa vyskytovali aj na 88 percentách špongií, pracovných dosiek a chladničiek. Baktériu si domov zvyčajne prinesieme na neumytej zelenine. Takže najlepším spôsobom, ako znížiť jej výskyt v domácnosti je umyť zeleninu skôr, ako ju odložíme. A samozrejme, pravidelne čistiť chladničku, umývadlo a pracovnú dosku.
Ešte šokujúcejšie: Fekálne streptokoky
Ešte prekvapujúcejším hosťom našich kuchýň sú fekálne streptokoky. Kvôli názvu si asi všetci vieme predstaviť odkiaľ pochádzajú. I keď by do kuchyne rozhodne patriť nemali, štúdia ich potvrdila na 62 percentách špongií, umývadiel, podláh a úchytiek v skúmaných kuchyniach. Ako sa dostali do kuchyne? Tento patogén sa zvyčajne nachádza v črevách ľudí a zvierat. Jeho cesta do miestnosti, kde jeme a jedlo pripravujeme je teda jasná: zlá hygiena po použití toalety.
Náš tip:
Výsledkom nedostatočnej hygieny a prítomnosti fekálnych streptokokov v kuchyni môže byť aj otrava jedlom so všetkými príznakmi, ktoré k nej patria. Nezabudnite si preto umývať ruky mydlom aspoň 20 sekúnd a opláchnuť ich teplou tečúcou.
Netreba panikáriť, ale…
Pozitívom pri týchto nepríjemných informáciách je, že vo väčšine kuchýň nie je množstvo baktérií tak vysoké, aby viedlo k infekcii. Napriek tomu môže uškodiť osobám, ktoré majú nedostatočnú imunitu alebo zdravotné problémy.
V každom prípade je na mieste každodenné čistenie kuchynskej linky a umývadla horúcou mydlovou vodou. Dezinfekčný prípravok stačí použiť raz týždenne. Nezabudnite na výmenu kuchynskej špongie a čistenie úchytiek na skrinkách kuchynskej linky i na chladničke, mikrovlnke a sporáku.
Sabína Zavarská
Zdroj: idealhome.co.uk
Foto: istock