Zdroj: IKEA

Ako zorganizovať priestor v kuchyni, aby v nej nevládol chaos

10. 03. 2022
Zdieľať

Vládne vo vašej kuchyni chaos? Potom je načase vyhrnúť si rukávy a pustiť sa do práce. S dômyselnými pomocníkmi i našimi praktickými radami a tipmi to hravo zvládnete.

Ani v jednej miestnosti neuskladňujeme také množstvo rozličných vecí ako práve v kuchyni. Preto je potrebná ich dômyselná organizácia, ku ktorej vám dopomôžu menšie i väčšie úložné systémy. Tie môžete umiestniť alebo namontovať na rozličné miesta – na podlahu, do kuchynskej zásteny, na steny alebo do stropu.

Prečítajte si tiež
Aj retro štýl vie byť príjemný a nadčasový! Tyrkysová kuchyňa je po premene nielen príťažlivá, ale aj praktická

Moderné kuchyne obľubujú vzdušnosť, a tak sa často upúšťa od horných skriniek. Nahrádzajú ich police alebo regály, ktoré môžu mať mnoho podôb. Od klasických drevených políc, umiestnených na kovových konzolách, až po tzv. „plávajúce police“, pri ktorých konzoly nevidno vôbec. Obľúbené sú aj police zavesené na povrazoch alebo kožených remeňoch.

Nádoby na cestoviny v linke

Dózy sú v kuchyni takmer nenahraditeľné. Sú skladné a môžete dať do nich čokoľvek. Ak chcete ušetriť miesto, máme pre vás tip – namontujte ich jednoducho pod skrinky. Zdroj: HGTV

V kuchynskej zástene sa dobre uplatnia závesné tyče s háčikmi, magnetické držiaky, štipce alebo mriežkové poličky. Obľúbeným úložným priestorom je aj kuchynský ostrov. Miesto nájdete nielen v jeho útrobách, ale i v strope nad ním. Pokojne z neho spustite kovovú konštrukciu a na vešiaky zaveste všetky hrnce, panvice a iné náradia. Vaša kuchyňa tak bude vždy pôsobiť upratane.

Premyslený koncept

Kuchynskí profesionáli sa pri organizácii v kuchyni riadia jednoduchým heslom: všetko má svoje pevné miesto a je usporiadané tak, aby bolo vždy poruke. Najprv vytrieďte všetko to, čo nepoužívate. Zbavte sa nefunkčných spotrebičov a vyraďte aj všetky zásoby po záruke. Predmety, ktoré používate najčastejšie, by mali byť ľahko dostupné napríklad na pracovnej doske, zástene či v policiach.

Štýlová kuchyňa s nádobami s označením

Zdroj: Westwingnow

Nádoby, ktoré používate menej často, uložte do skriniek. Všetky pomôcky potrebné na varenie od hrncov, dosiek a nožov až po koreničky uložte do blízkosti varnej dosky. Porcelán a príbory je zas praktické umiestniť do blízkosti umývačky riadu – pri jej vykladaní sa toľko nenachodíte. Nádoby na uskladnenie, potravinové fólie a ďalšie veci z tejto kategórie uložte čo najbližšie k chladničke. Keď budete takto postupovať so všetkým, chybu určite neurobíte.

Nielen na parádu

Otvorené police kuchyňu nielen skrášľujú, ale v nej aj uľahčujú fungovanie. Okrem toho pomôžu k celkovo lepšiemu vzhľadu kuchyne – bude vyzerať otvorenejšia, vzdušnejšia a v konečnom dôsledku i väčšia.

Prečítajte si tiež
Renovácia pôvodnej kuchyne ich stála len 3 700 €! Vďaka svojej šikovnosti majú príjemnú svetlú kuchyňu v pastelových farbách

Na police môžete ukladať okrem dekorácií aj všetky predmety, ktoré používate denne, ako poháre, šálky, misky, taniere, koreničky, dózy na suché potraviny, izbové rastliny alebo obľúbené kuchárske knižky.

Kuchyňa s policami plných vecí

Zdroj: Natalia Okulus

Majte to „na háku”

Háčiky a vešiaky sú pravdepodobne najrýchlejší a najjednoduchší spôsob, ako udržať poriadok vo veciach bez vrások na čele. Chňapky, utierky, sieťovky, drevené lopáre, kuchynské náčinie, šálky či panvice si nájdu miesto kdekoľvek na stene alebo na závesných tyčiach. Ak nemáte možnosť namontovať ich do steny alebo kuchynskej zásteny, môžete použiť aj samolepiace háčiky.

Kút v zero waste kuchyni

Zdroj: Westwingnow

Ani centimeter nazmar

Keď je v skrinkách a zásuvkách málo miesta, no kuchynského náčinia je priveľa, prichádzajú na pomoc úložné riešenia na stenu. Pomocou koľajničkových systémov, nástenných mriežok, rohových poličiek, držiakov na kuchynské rolky či magnetických držiakov na nože, budete mať všetko poruke a uvoľníte si miesto na pracovnej doske.

Pripravila: Miroslava Maceková

Foto: Westwingnow, Natalia Okulus, IKEA

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Kuchyňa, jedáleň
Tagy: kuchynské doplnky kuchynské inšpirácie kuchynské linky moderné bývanie úložné priestory
Zdieľať článok

Diskusia