Zdroj: Westwing

Zariaďujeme kuchyňu v provensalskom štýle

05. 05. 2021
Zdieľať

Kuchyňa v provensalskom štýle je veľmi originálna, zreteľná a nesmierne útulná. Vyžaruje pohostinnosť a prívetivosť presne tak ako obyvatelia z pobrežia francúzskeho Stredozemného mora, odkiaľ celý štýl pochádza.

Základom každej kuchyne je kuchynská linka, ktorá je v provensalskom štýle kľúčová. Je vyrobená z prírodného dreva, ktoré je ošetrené voskom alebo moridlom. Typický je ošúchaný, ošarpaný vzhľad a patina. Starý nábytok zoženiete na blších trhoch, alebo ho nájdete aj u mnohých výrobcov, ktorí predávajú nový nábytok so vzhľadom starého – s prasklinami, patinou či inými nerovnosťami.

Skrinky môžu byť natreté aj na bielo s maľovanými motívmi rastlín alebo zvierat, typické sú vetvičky levandule, olív alebo sliepky s kohútmi. Pracovná doska je vyrobená najčastejšie z dreva alebo prírodného kameňa. Úchytky a rúčky sú zas z matného lesklého kovu – z medi alebo mosadze.

Ak milujete krásu, ľahkosť a pohodlie, kuchyňa v provensalskom štýle je pre vás tou pravou.

Linku dopĺňajú kuchynská zástena, dres s kohútikmi a domáce spotrebiče. Zástena je z prírodného kameňa alebo je obložená obkladačkami v bielej farbe či s krásnymi dekormi.

Kuchynský drez z kameňa dopĺňajú jednoduché medené alebo mosadzné vodovodné kohútiky, ktoré podčiarkujú celkový rustikálny vzhľad. V provensalskej kuchyni je umiestnený krb, spotrebiče sú skôr v úzadí. Najlepšie ak sú zabudované do kuchynskej linky. Vítaný je aj retro dizajn.

Prečítajte si tiež
Rekonštrukcia zanedbaného štvorizbáku: Varenie je divadlo a kuchyňa srdcom bytu

Paleta farieb je rozmanitá, aj keď na prvý pohľad sa môže zdať, že jedinou farbou kuchyne je biela. Lenže nie je to tak. Biela alebo jej odtiene, napríklad smotanová či krémová, tvoria základ, ktorý dopĺňajú levanduľová, svetlozelená, olivová, béžová, piesková, modrá, sivá alebo holubia sivá. Dôležité je, aby všetky tieto farby boli čo najsvetlejšie, inak kuchyňa stratí typickú autentickú atmosféru južanského pobrežia.

Vystavené na obdiv

Typickým znakom kuchyne v provensalskom štýle sú otvorené police, regály a vitríny, kde všetko vystavíte na obdiv. Nie sú to len pekné dekoračné predmety, ale aj kuchynský riad, panvice, porcelán, prútené koše a košíky. Nábytok je drevený – typický je ošúchaný vzhľad s patinou. Tento štýl využíva priestor na 100 %, preto je priam predurčený do malých kuchýň.

Antický kuchynský riad

Zdroj: CHIC ANTIQUE

Drevo je základ

Provensalský štýl sa spája s prírodnými materiálmi, najviac však s drevom. Jedným z obľúbených spôsobov jeho využitia je zdobenie stropov hrubými drevenými trámami vo svetlej prírodnej farbe alebo natretými na bielo. Drevené sú aj podlahy, najčastejšie dubové alebo bukové. Ak si ich nemôžete dovoliť, pokojne siahnite aj po iných materiáloch, ktoré drevo imitujú.

Prečítajte si tiež
Ergonómia kuchyne: Ako si naplánovať a zariadiť pracovný priestor
Kuchyňa v provensalskom štýle

Zdroj: NEPTUNE, www.lanatura.cz

NÁŠ TIP

Ak máte nízke stropy, trámy môžu pôsobiť tvrdo a neprirodzene. V takom prípade je najlepšie strop jednoducho omietnuť a vymaľovať.

Teplé a prívetivé

Prirodzené svetlo je základ a dopĺňa ho umelé – najlepšie v teplých tónoch. Používajú sa starožitné lustre z tepaného železa, porcelánu, ale aj látkové s kvetinovou potlačou. Podobne ako v kuchyniach iných štýlov, aj tu platí, že varná i pracovná zóna si vyžadujú extra osvetlenie. Hlavné a doplnkové svetlá môžete doplniť umiestnením rozličných svietnikov, lampášov a sviečok, ktoré sú v provensalskom štýle nevyhnutné.

Prečítajte si tiež
Krásna zelená kuchyňa, na ktorú sa oplatilo čakať
Kuchyňa v provensalskom štýle

Zdroj: STUDIO LA JOSA

Bylinky a koreniny

V provensalskej kuchyni nájdete okrem vystavených predmetov zavesené rozličné koreniny, zväzky byliniek, cesnaku i cibule. Tak ako to kedysi robili aj naše staré mamy. Kuchyňa je plná rôznych dóz, či už sklených, alebo hlinených. Nechýbajú textílie z ľanu a bavlny. Iné materiály tu nenájdete, pretože obyčajné látky majú pripomenúť jednoduchosť dedinského života, ktorý vyplýva z tohto štýlu.

Text: Miroslava Maceková

Foto: Archív firiem

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Kuchyňa, jedáleň
Tagy: doplnky do kuchyne kuchynské inšpirácie kuchynské linky kuchynské štýly provensálsky štýl
Zdieľať článok

Diskusia