Krásna zelená kuchyňa, na ktorú sa oplatilo čakať
Krásna zelená kuchyňa bola poslednou časťou premeny viktoriánskeho domu, ktorý prešiel kompletnou modernizáciou.
Čo sa týka obľúbeného miesta v dome, má textilná návrhárka Rhiannon jasno – či už si vychutnáva raňajky s deťmi, alebo pracuje, nikde inde si to neužíva tak, ako v kuchyni. Práve od kuchynského stola má totiž výhľad nielen na svoju vysnívanú na mieru vyrobenú linku, ale cez veľké okno aj na zeleň v záhrade a modrú oblohu.
Vďaka veľkým oknám si môže rodina aj vnútri užívať kúsok z okolitej prírody, dostatok svetla a upokojujúce pôsobenie rastlín v okolí domu. Tento dojem je v dome umocnený práve vďaka zelenej kuchynskej linke a dubovým parketám.
Nedávno dokončená kuchyňa je čerešničkou na torte renovácie celého domu, ktorá sa začala ešte v roku 2013, keď sa Rhiannon, jej manžel a dvaja synovia presťahovali z Londýna do viktoriánskeho radového domu v Bristole.
„Všetky bežné veci, ako sú rozvody, elektroinštalácie a omietky v zadnej časti domu, boli dokončené už v čase, keď sme sa do domu sťahovali, no kuchyňu sme prerobili až minulý rok,“ hovorí Rhiannon.
„Nechceli sme ju totiž len vymeniť tak, aby bolo všetko rýchlo hotové. Chceli sme kuchyňu našich snov. Preto sme sa rozhodli nepúšťať sa do nej, kým nebudeme mať dostatok financií.“
– okrem skriniek a podlahy to bolo aj nízke okno, ktoré nahradili najväčším, aké sa sem len dalo umiestniť. Vďaka tomu si môže rodina aj vnútri užívať dostatok svetla aj kúsok z okolitej prírody.
Dom, ktorý stojí v pokojnej štvrti na severe Bristolu, bol asi tridsiatou nehnuteľnosťou, na ktorú sa bola Rhiannon pozrieť. Aby mohla absolvovať obhliadky, pravidelne sa vydávala na jednodňovú cestu do Bristolu z Londýna, kde rodina ešte stále bývala u Patrickových rodičov.
„Keď som do tohto domu vošla, od úľavy som sa rozplakala,“ spomína Rhiannon. „Jednoducho som z neho hneď mala dobrý pocit a vedela som, že je pre nás ten pravý.“
Vzor na oknách sama namaľovala – poskytol rodine súkromie bez toho, aby bránil prístupu svetla.
Keď rodina nakoniec dom kúpila, Rhiannon zistila, že je na ňom viac práce, než si spočiatku mysleli. Ani to ich však neodradilo. Základné veci, ako opravu strechy a okien či výmenu kotla, urobili čo najskôr. Dom si trochu vyzdobili a následne sa v ňom zabývali.
Pôvodná kuchyňa bola síce zastaraná a v nie veľmi uspokojivom stave, no dohodli sa, že ju budú používať dovtedy, kým nebudú pripravení na jej dokonalú premenu. Práve v tomto období prišla Rhiannon s nápadom na svoj biznis. Veľké arkierové okno v obývačke bolo jedným z dôvodov, prečo sa im dom tak zapáčil, no čoskoro objavili jeho nevýhodu – bolo orientované smerom k ceste, ktorá vedie k miestnej základnej škole.
„Uvedomili sme si, že nie je práve ideálne, keď sa nám množstvo ľudí cestou do školy a zo školy denne díva priamo do obývačky,“ vysvetľuje Rhiannon. „Hľadala som niečo pekné, čo by sme mohli dať na okno, čo by však nebránilo prístupu svetla. Husté záclony ani žalúzie neboli pre mňa to pravé, nakoniec som teda sklo ručne pomaľovala.“
Keďže Rhiannon zožala za svoj nápad mnoho chvály, rozhodla sa predávať prostredníctvom svojho obchodu Blossom & Brush ručne kreslené vzory, ktoré sa potom digitálne prenesú na okenné fólie.
Je tu tiež umiestnená zbierka starožitného porcelánu, ktorú má Rhiannon uloženú v dobovej sklenenej vitríne zdedenej po manželovej babičke.
Minulý rok v januári začali s prácami na kuchyni. Staré kuchynské skrinky, laminátovú pracovnú dosku aj podlahovú krytinu odstránili, časť konštrukcie komína vybúrali a nízke okno nahradili najväčším, aké sa sem len dalo umiestniť. Pokiaľ ide o samotnú kuchyňu, Rhiannon si bola od začiatku istá jednou vecou – farbou.
„Veľmi dlho som zbierala nápady na novú kuchyňu na Pintereste a v časopisoch a všetky boli zelené! Zvolili sme štýl shaker (tradičný anglický vzhľad kuchyne, pozn. red.), ktorý krásne pasuje k charakteru a pôvodným rysom nášho viktoriánskeho domu.“
Kamarát tesár im vyrobil kuchynské skrinky na mieru za polovičnú cenu, než by zaplatili u klasických predajcov. „Poradil nám, aké rozmiestnenie skriniek by mohlo podľa neho fungovať, a my sme mu potom povedali svoju predstavu,“ hovorí Rhiannon.
„Manžel aj ja sme vysokí, takže sme si dali vyrobiť celú kuchyňu o 5 cm vyššiu, než je štandard.“
Niektoré odtiene použité v dome si dokonca namiešala sama – napríklad aj ten na stenách v spálni, kde túžila po teplejšom tóne sivej. Celkovo zvolila do spálne veľmi jemné farby, ako je svetloružová či svetlomodrá.
Práce trvali deväť týždňov, počas ktorých sa rodine podarilo fungovať v provizórnej kuchyni zriadenej v jedálni. Po dokončení si Patrick vzal týždeň voľna z práce, aby nanovo vymaľoval dom odhora až dole. Rhiannon je svojou kuchyňou ešte stále nadšená. „Je úžasná,“ tvrdí. „Jednoducho je urobená na mieru presne pre nás.“
„Chcela som ju rovnako ako kuchyňu zariadiť v tradičnejšom štýle, ktorý by ladil s domom. A vzhľadom na to, že v kúpeľni nie je okno, zvolili sme tu prevahu bielej farby, aby bola dostatočne svetlá.“
Všetky okná do ulice sú do istej výšky pomaľované jemnými ornamentmi, ktoré neobmedzujú prístup svetla, no bránia pohľadu dovnútra.
Profil
Majitelia
Rhiannon Southwell, návrhárka, ktorá sa špecializuje na textílie a zakladateľka spoločnosti na okenné fólie Blossom & Brush (blossomandbrush.com), žije v dome s manželom Patrickom, PR manažérom, a ich dvoma synmi Macsenom (9 rokov)
a Dylanom (7 rokov).
Nehnuteľnosť
Viktoriánsky radový dom so štyrmi spálňami v Bristole
Náklady
57 500 €
Zbierala som nápady z časopisov dosť dlhý čas. Snažili sme sa zachovať čo najviac z pôvodného charakteru domu a prvkov z viktoriánskeho obdobia.
Text: Dominique Corlett Preklad a úprava: Lucia Blažiová
Foto: Mark Bolton
Zdroj: časopis Môj dom