Zdroj: David Korsa

Rafinovanosť, elegancia a hra s tvarmi. Dom v Brne očaruje líniami a čistotou

24. 06. 2021
Zdieľať

Na začiatku bol nepravidelný tvar pozemku, svahovitý terén – na druhej strane predstava príjemného bývania v úzkom kontakte so zeleňou.

Kuba & Pilař architekti z komplikovaného zadania vytvorili klenot čistých línií a rafinovanosti. Výsledný dom vyzerá z každej strany inak, s hrdosťou a eleganciou nadväzuje na ustupujúcu radovú zástavbu zo 70. rokov. Biela omietka, priesvitné prvky a najmä geometria pútajú už z diaľky.

Kvádrový dom v radovej zástavbe

Dom je nalepený na susednej stavbe. Zdroj: David Korsa

Základom návrhu bola hra s troma pravouhlými kvádrami, ktoré sú nalepené na susednom radovom dome s podobnou výškou. Architekti ich poukladali na seba tak, aby vytvorili čo najpraktickejšie funkčné členenie vnútorných, vonkajších i prechodných priestorov. Kvôli zvažujúcemu sa pozemku nie je spodný kváder z ulice viditeľný.

Prečítajte si tiež
Moderná vila v minimalistickom štýle premieňa výhľady na krásne obrazy

Okrem vstupných dverí a brány má uličná fasáda len malé pozdĺžne okná umiestnené vertikálne i horizontálne, a tak súkromie domácich zostáva úplne zachované. Naopak, okná všetkých obytných miestností sú orientované smerom na juh – k odrastenej zeleni.

moderný biely dom

Základom návrhu bola hra s troma pravouhlými kvádrami. Zdroj: David Korsa

Tri podlažia = tri funkcie

Suterén, teda spodný kváder, ktorý z ulice nevidno, zahŕňa obývaciu izbu s kuchyňou, hlavnú dennú zónu. Prostredníctvom terasy je bezbariérovo spojená so záhradou. Kváder na úrovni chodníka, časť vertikálne umiestnená uprostred stavby, obsahuje vstupnú halu, šatník, pracovňu so skleneným stolom orientovaným čelne k oknu s príjemným výhľadom, hygienickú miestnosť a schodisko. Schodisko prechádza na rovnakom mieste všetkými tromi podlažiami ako zjednocujúci klin domu.

Prečítajte si tiež
Citlivo zasadený dom v malej obci má takmer 500 metrov štvorcových a žiaden vypínač

Domáce wellness chráni kopilit

V časti nad garážou je terasa s domácim wellness, ktoré je pred očami okoloidúcich či susedov chránené kopilitovým plášťom. Práve tento plášť dotvára zaujímavé estetické riešenie celej stavby. Nebráni prenikaniu svetla, ale chráni súkromie. Na najvyššom poschodí sa nachádzajú súkromné izby – teda spálne a kúpeľne. Súčasťou stavby je garáž pre dve autá, ktorá je na východnej strane domu v najnižšej časti.

Domáce wellness s výhľadom do lesa

V časti nad garážou je terasa s domácim wellness, ktoré je pred očami okoloidúcich či susedov chránené kopilitovým plášťom. Zdroj: David Korsa

Biela, čierna, sklo a betón

Eleganciu a atmosféru luxusu v interiéri umocňuje použitie bielej farby ako dominantnej, včlenenie sklenených prvkov, napríklad zábradlia schodov, ktoré pôsobia, ako keby viseli vo vzduchu. Bielej kontrastuje sivá a čierna, použitá najmä na nábytku a menších doplnkoch.

Moderná biela pracovňa so skleneným stolom

Pracovňa je so skleneným stolom orientovaným čelne k oknu s príjemným výhľadom. Zdroj: David Korsa

Čaro priestoru umocňujú hra s prirodzeným, ale aj umelý osvetlením a rozmerné umelecké diela na stenách. I táto stavba štúdia Kuba & Pilař architekti je dôkazom precízne do detailu riešeného návrhu zvonku a zvnútra, ktorý je dotiahnutý do pôsobivej realizácie.

Prečítajte si tiež
Komfortný dom v nádhernej lokalite Horského parku, ktorého interiér sa prelína s exteriérom

RD Brno-Kohoutovice

Architektonický ateliér: Kuba & Pilař architekti
Autori: Tomáš Pilař, Ladislav Kuba, Helena Hovorková, Milena Galátová, Martin Hlava
Lokalita: Brno – Kohoutovice
Plocha pozemku: 538 m2
Zastavaná plocha: 220 m2
Úžitková plocha: 348 m2
Obstavaný priestor: 1 830 m3
Návrh a realizácia: 2012 – 2019

Sabína Zavarská
Foto: David Korsa

Kategória: Návšteva
Tagy: čisté geometrické tvary moderná architektúra presklené plochy radové domy trojpodlažný dom wellness
Zdieľať článok

Diskusia