Ako sa rozhodnúť medzi vaňou a sprchovým kútom?
Vo výsledku rovnaký efekt – osobná hygiena a relax –, ale získaný odlišnými postupmi. Naše nároky na komfort v kúpeľni sa môžu časom zmeniť, a preto je dôležité byť pri jej zariaďovaní predvídavý aspoň päť krokov dopredu. Časovú skratku pri výbere vane alebo sprchového kúta nám môže priniesť predchádzajúca skúsenosť či prozaická túžba po zásadnejšej zmene.
„XXL“ či „XS“?
Najčastejším variantom sú obdĺžnikové vane s typickou dĺžkou 140 alebo 170 cm, šírkou 70 cm a výškou 55 cm. Príjemné spestrenie ponuky predstavujú asymetrické vane, ktoré nám vedia pomôcť pri architektonicky atypických riešeniach interiéru. Po oválnych a rohových vaniach siahame z podobných dôvodov. Voľne stojace vane často prirovnávané ku skulptúram, kúpeľne zaujímavo vizuálne obohacujú a prinášajú jedinečný zážitok z kúpeľov.
Na ceste k cieľu cez množstvo rázcestí
Pre niekoho výhoda, pre iného nevýhoda. Široká ponuka vaní a riešení priam šitých na mieru nás môže pri zostavovaní novej kúpeľne mierne zaskočiť. Orientovať sa od základov medzi množstvom variantov produktov je záležitosťou na mnoho hodín aj dní.
Súvis s rýchlosťou? Prekonané klišé
So sprchovým kútom sa zvyknú spájať naše preteky s časom. V závislosti od jeho funkčných vlastností aj sprchový kút prináša plnohodnotný druh relaxu. Navyše, v prípade obmedzenej pohyblivosti reprezentuje ideálne riešenie pre všetky vekové skupiny. Veľkorysé technické vyhotovenie a rozloha sprchového kúta môže neraz predčiť veľkostné a finančné parametre vane.
Sprchovým kútom sa často nespravodlivo dáva nálepka núdzového riešenia. V prospech a neprospech sprchových kútov koluje celá plejáda už zľudovených výrokov: vo vani sa môžeme pošmyknúť, možnosť kúpeľov vo vani nevyužívame či údržba sprchového kúta je menej náročná. V porovnaní s vaňami ani sprchové kúty v možnostiach širokej ponuky nijako nezaostávajú.
Celý článok o rozhodovaní sa medzi vaňou a sprchovým kútom si môžete prečítať na webe vdobrom.sk.