Zdroj: Kúpeľne Ptáček

Chcete oživiť kúpeľňu, ale neviete ako? Vneste do nej farby!

08. 06. 2021
Zdieľať

Ak túžite po zmene, na výber máte niekoľko možností, ako priniesť do vašej kúpeľne trochu sviežosti. Niekedy stačí naozaj málo a efekt je veľkolepý.

1. Textilné hry

Jednoduché, pomerne lacné a veľmi efektívne riešenie najmä do jednofarebných kúpeľní. Ak zladíte všetky textílie od koberčeka cez uteráky, osušky prípadne i sprchovací záves do jednej farby, kúpeľňa sa razom rozžiari a čo je na tom najlepšie, farebnosť môžete meniť pomerne často. Žltá séria na leto a modrá na zimu? Prečo nie?

Kúpeľňa ladená do červena

Zdroj: Boho Bathroom

2. Päťdesiat odtieňov škár

Farebné škáry sú ideálnym a mimoriadne trendovým riešením na ozvláštnenie bieleho obkladu. Epoxidová, ale aj cementová škárovacia malta má dlhú životnosť, jednoducho sa udržuje a je odolná proti tvorbe výkvetov a plesní. Škáry nepraskajú a zachovávajú si svoju farbu aj po rokoch.

Prečítajte si tiež
Kúpeľňa, ktorá kráča s dobou? Priestranná, praktická a komfortná
Farebné škáry v kúpeľni

Zdroj: Miguel Guzmán

3. Farebné steny

Biela alebo sivá kúpeľňa zavše zvyknú pôsobiť sterilným dojmom. Keď však steny, ktoré nie sú obložené, natriete jemným pastelovým odtieňom, dostane celkom iný svieži nádych. Či už to bude ružová, žltá alebo zelenkavá, či mentolová, garantujeme, že sa v nej budete cítiť útulnejšie a dojem z nej bude vďaka teplým odtieňom omnoho prívetivejší. A kto povedal, že o rok ju nemôžete opäť premaľovať?

Farebné steny v kúpeľni

Zdroj: Nest

4. (Pre)Maľovaný nábytok

Veľká zmena bez veľkej investície? Berte štetec a ide sa na to! Premaľujte si kúpeľňový nábytok, napríklad skrinku pod umývadlom. Vďačné sú minerálne farby Fusion, ktoré majú širokú paletu odtieňov, sú ekologické a vhodné aj do vlhkého prostredia. Vďaka ich krémovej konzistencii ide maľovanie s nimi ako po masle. Obsahujú aj ochrannú vrstvu, takže ich už nemusíte voskovať ani lakovať.

Tmavé skrinky v kúpeľni

Zdroj: Fusion Mineral Paint

NÁŠ TIP

Ak vám záleží na ekologickej domácnosti, vedzte, že pigmenty v minerálnych farbách sú z prírodných minerálov, farby sú netoxické, neobsahujú prchavé látky, olovo ani ftaláty.

5. Obklad v hlavnej úlohe

Ak túžite po markantnejšej zmene, skúste na jednu ústrednú stenu v kúpeľni zvoliť nový obklad. Mimoriadne trendová je práve zelená farba a absolútnym hitom sú kvetinové a botanické motívy, ktoré budú evokovať prírodu, kedykoľvek do nej vstúpite. Všimnite si, ako perfektne doplnilo celkovú farebnosť svieže žlté umývadlo.

Botanický obklad v kúpeľni so žltým umývadlom

Zdroj: Kúpeľne Ptáček

6. Malé veci, veľké zázraky

Podobne ako textílie, aj kúpeľňové doplnky dokážu zahnať nudu a vniesť do miestnosti našej dennej očisty potrebnú dávku sviežosti, ktorá sa do nej vyslovene pýta. Dávkovače mydla, poháre na kefky, odpadkový kôš alebo rám zrkadla v žiarivej žltej či oranžovej perfektne sekundujú sivým či bledým jednoliatym kúpeľňovým povrchom a určite nezruinujú ani vašu peňaženku.

Prečítajte si tiež
Kúpeľňa podľa Feng Shui: Čo by v nej nemalo chýbať a na čo si dať pozor?
Žlté doplnky v kúpeľni s okrúhlym zrkadlom

Zdroj: Wilko

7. Umývadlo trochu netradične

Časy, keď sme si ruky umývali výlučne v bielych umývadlách, sú dávno preč. Dnes sú v ponuke umývadla naozaj každého druhu. Modré, ružové, čierne, betónové, ba dokonca drevené alebo ručne maľované… Umývadlo ako jeden z ústredných prvkov dokáže udať atmosféru celej kúpeľni. 

Modré okrúhle umývadlo v kúpeľni

Zdroj: Siko

8. Vytapetujte ju

Hoci to nie je celkom bežné riešenie, nikto nepovedal, že do kúpeľne majú tapety vstup zakázaný. Ak ich riadne ošetríte, nápor vlhkosti zvládnu bez problémov. Vhodné sú vinylové tapety odolné proti vode a vlhku, ktoré sú i rozmerovo stále, prípadne aj samolepiace fototapety. O divokej džungli či hustom lese už nemusíte teda iba snívať.

Vytapetovaná kúpeľňa

Zdroj: Karin Bohn

9. Kráľovná kúpeľa

Rovnako ako v prípade umývadiel, ani tu neplatí, že vaňa musí byť striktne len biela. Aj vďaka pokroku vo vývoji nových materiálov a technologických postupov je dnes možné vyrobiť takmer všetko, čo si doba praje. Preto sa pokojne poobzerajte napríklad po takejto krásnej červenej vani značky Tesoro, ktorá nepochybne rozžiari celú kúpeľňu.

Červená vaňa v kúpeľni

Zdroj: Beliani

NÁŠ TIP

Ak sa vám toto riešenie páči, ale meniť vaňu je pre vás finančne náročné, namaľujte si tú svoju „starú“ podľa vlastného gusta.

10. Zmeny na počkanie

Tie vyčarujete so živými rastlinami a s kvetmi. Najmä v čierno-bielej kúpeľni pridaním zeleného akcentu v podobe vlhkomilných rastlín docielite mimoriadne moderný „look“. Samozrejme podmienkou je aj okno. A ktoré sú tie ideálne rastliny do vlhkého prostredia? Napríklad brečtan, filodendrón, asparagus, papraď, palma, lopatkovec, bambus, dracéna či antúria. Nič nepokazíte ani vázou s rezanými kvetmi.

Kvetiny v kúpeľni

Zdroj: Homesense

Slovo odborníka

Aké sú tento rok (nielen) farebné trendy v kúpeľniach? 

Petra Procházková

manažérka starostlivosti o zákazníkov spoločnosti Kúpeľne Ptáček

Aj v tejto sezóne sú trendom keramické obklady a dlažby s imitáciou mramoru či iných kameňov, prípadne s imitáciou betónovej stierky. Sú doplnené o dekory v horčicovej, petrolejovej či v bordovej farbe. Absolútnym trendom je zelená farba, ktorá navodzuje pokoj a harmóniu. Okrem toho sú obľúbené aj obklady, ktoré pripomínajú obrazy či fototapety, s kvetinovými či geometrickými vzormi, často aj s 3D povrchom, ktorý efekt ešte umocňuje.

Moderné je kombinovanie rôznych obkladov a dlažieb, prípadne mixovanie rozmerov. Ak plánujete novú kúpeľňu, dbajte najmä na to, aby bola praktická a pôsobilo čisto a nadčasovo. Inšpirujte sa minimalizmom a myslite na dostatočné a regulovateľné osvetlenie. Ak túžite po farbách, pouvažujte aj nad možnosťou farebného nasvietenia vane či svietiacej sprche.

Kúpeľňa bude pôsobiť veľmi útulne, keď v nej použijete drevo alebo bambus. Prepojenie mestského života s prírodou aspoň touto formou je stále žiaduce. V každom prípade však nezabúdajte na to, že kúpeľňu si zariaďujete pre seba, nie pre architekta či návštevy. Preto sa riaďte len a len svojimi potrebami. Trendy môžu slúžiť ako inšpirácia, návod, podnet, ale nemali by byť dogmou. Ak chcete dodať kúpeľni farby bez nutnosti veľkých rekonštrukcií a zásahov, siahnite po zmene textílií, pridajte kvety, sviečky či aromalampu. 

Text: Katarína Barošová

Foto: archív firiem

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: doplnky do kúpeľne farby do kúpeľne kúpeľňové trendy Maľované dlaždice obkladačky tapety textílie v interiéri vane
Zdieľať článok

Diskusia