Built-in exhaust fan. Dirty, dusty .

Ako vyčistiť kúpeľňový ventilátor? Kedy ho treba vymeniť?

20. 04. 2020
Zdieľať

Ventilátor v kúpeľni a na toalete je nevyhnutnou súčasťou moderných domácností. Nemá len funkciu ventilácie pachov, ale tiež vlhkosti. Nefunkčný, neudržiavaný a starý ventilátor môže priamo viesť k rozvoju plesní a udržiavaní choroboplodných zárodkov tam, kde to najmenej očakávame – v miestach určených na hygienu.

Paradoxom je, že odsávacie ventilátory do kúpeľní patria medzi najviac podceňované systémy v dnešných domácnostiach. Zabúdame na ne pri pravidelnej údržbe domácností, všimneme si ich zvyčajne len pri rekonštrukcii.

Problém je v tom, že neudržiavané ventilátory môžu napáchať viac škôd, ako by sme si predstavovali, a my si pritom vôbec nemusíme všimnúť, že sú nefunkčné. Ak ich však používame správne, náš domov má potenciál stať sa bezpečnejší, energeticky efektívnejší a sviežejší.Ako vyčistiť kúpeľňový ventilátor
iStock

Ako fungujú odsávacie ventilátory?

Ich primárnou funkciou je odviesť vzduch z týchto miestností mimo domu. To však nie je jediné pozitívum. V kúpeľniach je najdôležitejšou úlohou ventilátora odstraňovanie pary vytvorenej horúcou sprchou či kúpeľom. Keďže väčšina našich kúpeľní je malá a zvyčajne ani nemajú okno, odsávací ventilátor je často jedinou cestou úniku pary. Samozrejme, odsáva aj pachy.

Prečítajte si tiež:

Zariaďujeme kúpeľňu: Nad čím sa zamyslieť, aby sme neurobili chybu?

Čo sa stane, ak para nemá kam uniknúť?

Kondenzuje. Na povrchoch v kúpeľni si všimnete vlhkosť. Z krátkodobého hľadiska to nevyzerá ako nič tragické – veď utriete a je po vlhkosti. Avšak z dlhodobého hľadiska sa na mnohých skrytých miestach vytvorí pleseň, ktorá sa ľahko rozšíri aj do iných miestností. Ak si všimnete odlúpenú tapetu, deformovaný obklad alebo nábytok, čierne miesta v kútoch či pri oknách, je veľmi pravdepodobné, že vo vašej domácnosti niečo nefunguje tak, ako by malo.Ako vyčistiť kúpeľňový ventilátor
iStock

Kedy ventilátor používať?

Kúpeľňový ventilátor je vo väčšine domácností spojený s vypínačom svetla, takže pri rozsvietení sa automaticky spustí. Ak máte samostatný vypínač ventilátora, zapnite ho vždy počas sprchovania, kúpeľa a nechajte zapnutý ďalších 20 minút, minimálne však dovtedy, kým nebude odstránená všetko para z miestnosti. Nezabudnite ventilátor vypnúť, aby ste zbytočne nemíňali elektrinu. Sofistikované modely majú vstavané časovače alebo senzory, ktoré ich zapínajú a vypínajú automaticky.

Ako a kedy vyčistiť odsávací ventilátor?

Minimálne raz za rok by sme mali skontrolovať jeho stav a vyčistiť zariadenie, aby sa v ňom nemnožili patogény a mohlo optimálne fungovať.Ako vyčistiť kúpeľňový ventilátor
iStock

Postup čistenia kúpeľňového ventilátora

  1. Pred začiatkom vypnite prívod elektriny do ventilátora v rozvodnej skrinke.
  2. Postavte sa na stabilný rebrík, aby ste dobre videli mriežku, ktorá pokrýva ventilátor. Býva prichytená pomocou svoriek alebo skrutiek. Odstráňte mriežku a umyte ju teplou vodou a saponátom.
  3. Zo samotného ventilátora odstráňte čo najviac prachu – optimálne vákuovým čističom alebo vysávačom s tenším nástavcom. Zvyšky prachu utrite navlhčenou handričkou. 
  4. Nechajte dôkladne vysušiť a nasaďte rošt. Zapnite istič a ventilátor môžete používať ďalej.

Náš tip:

Pravidelné čistenie ventilátora predĺži jeho životnosť, ale ani tak nebudú funkčné navždy. Priemerná životnosť odsávacieho ventilátora v kúpeľni je približne desať rokov. Ak sa chystáte rekonštruovať kúpeľňu, určite vymeňte aj toho malého-veľkého pomocníka za modernejší a kvalitnejší typ.

Sabína Zavarská

Foto: istockphoto.com

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: kúpeľňový ventilátor ventilátory
Zdieľať článok
Pestujete popínavky? Vďaka tomuto triku sa pri predpestovaní do seba nezapletúZáhrada

Pestujete popínavky? Vďaka tomuto triku sa pri predpestovaní do seba nezapletú

Moderné bývanie v chránenej oblasti na vidiekuDom z tehly

Moderné bývanie v chránenej oblasti na vidieku

7 očarujúcich izbových rastlín s listami v tvare srdca – perfektné ako milý darček!Urob si sám

7 očarujúcich izbových rastlín s listami v tvare srdca – perfektné ako milý darček!

Na Záhorí pribudne nová fotovoltická elektráreň, pôjde o jednu z najväčších u násASB.sk

Na Záhorí pribudne nová fotovoltická elektráreň, pôjde o jednu z najväčších u nás

Diskusia