Robíte aj vy tieto chyby pri starostlivosti o uteráky?
Všimli ste si, že v luxusných kúpeľoch, hoteloch, letoviskách sú vždy jemné a mäkké osušky bez škvŕn? Hebké, sviežo voňajú, výborne sajú vlhkosť. Prečo nemáte také aj doma? Čo robíte zle pri starostlivosti o uteráky a osušky?
V mnohých domácnostiach vyzerajú uteráky a osušky po viacnásobnom praní úplne inak ako keď boli nové. Fľakaté, drsné a možno aj trochu zvláštne páchnu. Toto všetko najčastejšie býva spôsobené praním. Nesprávne pranie a sušenie uterákov vedie k zmene farby, štruktúry
a k zápachu.
Výber nesprávneho pracieho prostriedku
Osušky sa používajú na všetky partie tela a tak zachytávajú aj telesné nečistoty a baktérie. Na to, aby sme ich odstránili z tkaniny, potrebujeme vysokoúčinný čistiaci prostriedok. Nájdime si čas na prečítanie štítkov, aby sme sa uistili, že prací prostriedok, ktorý používame obsahuje enzýmy (proteáza, amyláza, celuláza). Enzýmy rozkladajú maz a škvrny.
Použitie aviváže
Ak sa uteráky počas pracieho cyklu nevyčistia dôsledne, pridanie aviváže do cyklu plákania nesplní svoju funkciu. Naopak, zachytí nečistoty vo vláknach a uteráky zostanú špinavé. Vône aviváže na chvíľu fungujú, no keď uterák znova navlhne, pach, ktorý spôsobujú zachytené baktérie sa opäť objaví.
Aviváž navyše obalí vlákna osušiek a uterákov, a tak budú menej sať. Namiesto aviváže vyskúšajte v plákacom cykle použiť jednu šálku destilovaného bieleho octu. Ocot spláchne zvyšky pracieho prostriedku, ktoré zostali vo vláknach a tie zostanú mäkké a schopné sať vlhkosť.
Neperiete v horúcej vode
Aspoň raz za mesiac je potrebné uteráky prať pri vysokej teplote, aspoň 60 stupňov Celzia – ak tak neperiete stále. Je to potrebné i vtedy, keď používate menej účinný prací prostriedok. Horúca voda pomáha rozkladať nečistoty a zvyšky čistiaceho prostriedku.
Zabudli ste vyčistiť práčku
Čistá práčka je základom čistého oblečenia. Aspoň raz za mesiac zapnite samočistiaci program, vyčistite filter práčky, priehradky na pracie prípravky a vydezinfikujte tesniacu gumu na dvierkach. Môžete pridať aj dezinfekčný prostriedok, alebo nechajte práčku prejsť prázdnu cyklom prania pri 95 stupňoch.
Netriedite bielizeň
Je jasné, že keď biely uterák hodíme do práčky s modrými džínsami a červeným tričkom, s najväčšou pravdepodobnosťou absorbuje časť voľných farbív z farebných tkanín. Belšie a žiarivejšie uteráky dosiahneme jednoducho – poctivým triedením textílií a nepreťažovaním práčky. Ak používate utierky z mikrovlákna, neperte ich s bavlnenými látkami, pretože mikrovlákno priťahuje vlákna, ktoré zmatňujú farby.
Máte tvrdú vodu
Pranie uterákov vo vode s vysokým obsahom minerálov (tvrdá voda) a používanie príliš veľkého množstva pracieho prostriedku spôsobia, že látka uterákov alebo osušiek vyzerá špinavá, stuhnutá a poškodená. Pridajte kondicionér na úpravu vody, znížte množstvo pracieho prostriedku, ktorý používate, a do cyklu plákania pridajte destilovaný biely ocot.
Používate priveľa sprchových gélov, mydiel, šampónov
Ak si na uterákoch všimnete nepekné škvrny a narušenú textúru tkaniny, na vine môže byť, že sa pred utieraním zle umyjete a na tele vám zostane veľa gélu či mydla. Niektoré prípravky reagujú s minerálmi vo vode a zanechávajú na tkanine zvyšky. Na odstránenie škvŕn si pripravte pastu z práškového pracieho prostriedku (alebo boraxu a vody) a zapracujte ju do škvŕn. Nechajte pastu pôsobiť aspoň 15 minút a potom uteráky preperte v horúcej vode. Zmeňte značku prípravkov, aby ste zabránili opätovnému výskytu škvŕn.
Sabína Zavarská
Foto: istock.com