Zdroj: Unsplash.com

Domácnosť, ktorá chráni život vo vode? Na Slovensku vznikol nový internetový obchod

12. 08. 2021 Zdieľať

V tomto článku sa dozviete, ako naše domácnosti nepriamo ovplyvňujú život pod vodou v našich končinách a dokonca aj v moriach a oceánoch. Predstavíme vám navyše niekoľko ďalších zaujímavých tipov, ktorými môžete aj vy ľahko prispieť k ochrane vody.

EkoProstriedky.sk – slovenský internetový obchod

Tento rok priniesol na Slovensko internetový obchod EkoProstriedky.sk. Nájdete v ňom nielen ekologické prostriedky na upratovanie a pranie, ale aj prírodnú kozmetiku. Tento obchod je určený všetkým tým, ktorí by si chceli založiť zdravšiu domácnosť s minimálnym použitím chémie.

Ako ovplyvňujú prostriedky používané v domácnosti životné prostredie?
V domácnostiach každodenne používame množstvo umelo vyrobených prostriedkov. Tie vo veľkom prispievajú k znečisteniu väčších vodných plôch, ktoré sú navzájom prepojené – rieky, moria a oceány. Bežné prostriedky na umývanie riadu, upratovanie či pranie, to všetko obsahuje silné chemikálie ťažko rozložiteľné v prírode.

Potápajúca sa veľryba v mori

Zdroj: Unsplash.com

VEDELI STE ŽE…?

Klasické prostriedky na upratovanie a pranie obsahujú napríklad tenzidy, bielidlá a fosfáty. Tie pod hladinou spôsobujú nepríjemné pachy a množenie rias, ktoré vode odoberajú kyslík. To všetko ovplyvňuje ryby a iné vodné živočíchy.

Čo si môžeme predstaviť pod ekologickými prostriedkami?

Slovo ekologický v tomto prípade znamená, že výrobky zaťažujú prírodné prostredie v oveľa menšej miere ako klasické prostriedky. Záleží na tom, aké množstvo z ich zloženia je prírodného pôvodu. Niektorý výrobok môže byť napríklad vyrobený z 90 % prírodných látok. Zvyšných 10 % je teda látok umelo vytvorených. Na trhu existujú aj značky s prostriedkami, ktorých podiel prírodných látok je tesne pri 100 %. Vtedy už môžeme povedať, že tieto prostriedky nezaťažujú prírodu takmer vôbec.

Čistiace prostriedky vyrobené na rastlinnom základe chránia citlivý ekosystém v riekach a svetových moriach.

Ekologické pranie prostriedky

Zdroj: EkoProstriedky.sk

Čo napríklad obsahujú ekologické čistiace prostriedky?

Ekologický prostriedok na upratovanie môže obsahovať napríklad soľ kyseliny citrónovej alebo limonén, ktorý sa nachádza v citrónovej kôre. Účinnými prírodnými látkami pri odstraňovaní mastnoty v ekologických čističoch sú aj tenzidy rastlinného pôvodu. Sú to látky, ktoré vytvárajú penu a súčasne odmasťujú a čistia. Pridávajú sa napríklad aj do prírodných mydiel či prírodnej kozmetiky.

Výhody ekologického upratovania

Či už hľadáte prípravky na umývanie riadu, kúpeľne, toalety, či okien alebo prášky na pranie a aviváže, všetko dokážete nájsť aj vo verzii, ktorú ocení životné prostredie. Takéto výrobky vedia odstrániť nečistotu, dezinfikovať a súčasne domov prevoňajú ľahkými prírodnými vôňami. Prírodné látky v ekologických pracích prostriedkoch sú navyše jemné k oblečeniu a tým aj k pokožke.

Vodopád

Zdroj: Unsplash.com

Ak vás táto téma zaujala, prinášame vám niekoľko ďalších praktických tipov, ktorými môžete ľahko prispieť k ochrane vody

 • Dajte prednosť spoločnostiam, ktoré aktívne podporujú myšlienku udržateľného rybolovu
 • Obaly, plechovky a všetko čo ostane z vychádzky k vode nevhadzujte do vody, aby ste neohrozili živočíchy v nej
 • Ak sa chystáte na plavbu loďou, zistite si viac o spoločnostiach, ktoré poskytujú ekologické možnosti

  Otvorená umývačka riadu

  Zdroj: Unsplash.com

 • Pokiaľ umývate riady ručne, snažte sa znížiť množstvo tečúcej vody, prípadne nechajte riad hodinku odmočiť
 • Ak používate umývačku riadu, stačí ak očistíte riad hubkou namočenou vo vode
 • Nainštalovaný perlátor na vodovodnú batériu spôsobí nižší prietok vody a tým ročne ušetrí množstvo pitnej vody
 • Je čas na výmenu sprchovej hadice? Moderné verzie zvyknú vo veľa prípadoch vyrábať tak, aby boli šetrnejšie k prírode

Zdroj: PR článok Ing. Soňa Melichová

Kategória: Ekolife
Tagy: eko prostriedky ekologia pracie prostriedky pranie upratovanie zelena domácnosť
Zdieľať článok