Luxusne v malom

06. 10. 2009
Zdieľať

Nie je to nič tajné. Nejeden finančne úspešný jedinec zainvestoval do kúpy bytu a teraz ho prenajíma. Prenájom je o to zaujímavejší, o čo viac sa majitelia obuli do zariadenia alebo renovácie nehnuteľnosti. Sú aj takí, ktorí si k zveľadeniu interiéru prizvali architekta.

Vo dverách jednoizbového bytu nás privítali dve upravené dámy — jedna majiteľka, druhá interiérová dizajnérka. Pri vstupe je síce tesno, ale byt má slúžiť predovšetkým jednej nezávislej osobe, ktorej denný rytmus diktuje práca a mestský životný štýl. Do steny v malej chodbe sa na vzdialenosť 65 cm zahĺbil šatník. Našlo sa v ňom miesto aj pre automatickú práčku. Niet divu, keď dizajnérka pani Lapšanská umne využila pripojenie na rozvod vody a kanalizáciu, ktoré by po premiestnení bývalej kuchyne na opačnú stranu chodby a bližšie k obývacej zóne ostali nevyužité. Neviem kedy, ale šatník zatiahol za sebou trojdielne posuvné dvere a teraz sa vystatuje so zrkadlami na celej ploche dverných panelov. Klasický spôsob ako nadýchať priestor úzkej chodby a v tomto prípade aj zdvojnásobiť hĺbku malej kúpeľne hneď oproti šatníku. Samozrejme — zázrak sa koná pri otvorených dverách kúpeľne a zatiahnutých šatníkových. Nazriem teda do hygienického zákulisia. To sa tvári veľkolepo a na svoje pomery nadrozmerne. Funguje to vďaka ďalšiemu veľkému zrkadlu, ktoré zavesili nad jemne zaoblené umývadlo, kombinácii bieleho obkladu s mozaikou a s kovovým odleskom, ale aj vďaka vzdušným predelom zo skla medzi sprchovacím kútom a ostatným priestorom kúpeľne. Optiku príjemne klamú aj ľahké sklenené police v zvisle podsvietených nikách. Do tohto priestoru sa podivuhodne zmestilo aj WC. Pôvodne bola kúpeľňa v starom byte väčšia. Jej plocha vtedy patrila najmä vani a práčke. Zmenšovanie kúpeľne sa konalo v prospech premysleného umiestnenia kuchynskej linky.
 


Luxusne v malom

220642
Daniel Veselský


Luxusne v malom

220643
Daniel Veselský

Otapetovaná plocha sa farebne premieta do policovej zostavy zhotovenej na mieru a do príbuzného odtieňa na koberci. Členenie zón: zľava obývacia časť, v strede vstupné dvere do chodby so šatníkom, vpravo barový pult a za ním rohová kuchynská linka.

Multifunkcia a luxus

Keď sa hostiteľky rozstúpili a pozvali nás do obytnej miestnosti, naskytol sa nám pohľad na dôsledné rozloženie zón v priestore, ktorý má bežne zastať úlohu kuchyne, spoločenského baru, pracovne, cez deň obývačky a v noci prívetivej spálne. Apartná tapeta s jemným dekorom tón v tóne povýšila bielu rozkladaciu pohovku na luxusný solitér,


Luxusne v malom

220649
Daniel Veselský

ktorý sebavedome ovládol priestor. Pri nohách pohovky sa mäkko rozložil koberec s vysokým vlasom. Po ňom sa na kolieskach posúva konferenčný stolík, ktorý v nijakom prípade nechce uberať dôležitosť uvedenej pohovke. Do priestoru sa čierno leskne skleneným povrchom, a tak cudne odráža vzory tapety a belostné ohyby svojej susedy. Zvrchu ich ostražito pozoruje päťramenná stojaca lampa. Svetlo si môže za asistencie spolubývajúcej podnájomníčky naaranžovať podľa nálady – buď nasmerované viac k stropu alebo k sediacim na pohovke. Strop sa nechal znížiť sadrokartónovým podhľadom, ale neľutuje: vyzdobili ho bodovým osvetlením a po obvode miestnosti môže nadôvažok zažiariť líniovým podsvetlením. Večerné, náladové, ale aj denné svetlo sa decentne odráža od nového laku na starých niekoľkokrát prebrúsených parketách. Tie nielenže priznávajú, že byt patrí do inventáru staromestského obytného domu, ale zvyšujú aj jeho dôveryhodnosť. Vykuchať do posledného zvyšku priestor v starom dome a zariadiť každý jeho kút novým nábytkom, vymeniť všetky povrchy a detaily za posledné trendy, znamená zbaviť takýto priestor poslednej väzby na dom, s ktorým by si mal nenápadne udržiavať dobré vzťahy aj po rekonštrukcii.

 

Kuchynský roh

Keď si kúpeľňa premyslela, že sa bez práčky, ale s WC a so sprchovým kútom zmestí na menšiu plochu, uvoľnilo sa viac ako 1,50 m² vzácnej plochy na osadenie kuchynskej linky s červenou kapotážou. Neobvykle vystiera ramená spodného aj horného radu skriniek okolo rohu. Medzi drezom a varnou doskou si linka nechala dostatočný odstup, aby vymedzila na pracovnej doske dostatočný odkladací a pracovný priestor. Priaznivci feng-šuej by mohli namietať proti ostrej hrane nasmerovanej do priestoru, ale v rámci takého malého priestoru ide o nečakane šikovné riešenie. Tam, kde sa končí presah zaujímavej veľkorozmernej dlažby s kovovým hrdzavým povrchom a začínajú parkety, vyrástol múrik so sklobetónu až do výšky 1,20 m. Obývacia a pracovná zóna takto ponechali kuchyni istú mieru súkromia. Bar na sklenenej stene sa nebráni denným stravovacím návykom a ani zvedavým návštevám, ktoré popíjajú sediac na namieru zhotovených barových stoličkách. Vystlali ich mäkkým koženým čalúnením, podobným, aké sa použilo na pohovku. Celý priestor smeruje k oknu s dverami na lodžiu dosť veľkú na to, aby sa tu usadila štvorčlenná spoločnosť. Funkčná dispozícia, elegantné a pohodlné zariadenie, výber doplnkov i poloha bytu potvrdzujú, že luxus nespočíva v ploche bytu.
 


Luxusne v malom

220647
Daniel Veselský


Luxusne v malom

220645
Daniel Veselský

Bar vhodný aj na opretie pre stojaceho človeka, svojou výškou 120 cm však skomplikoval hľadanie barových stoličiek. V rámci dispozície kúpeľne sa našiel priestor aj pre niky a sklenenú policovú zostavu.

Návrh dispozície interiéru: ARCH-I-BALD, s. r. o., Ing. arch. Ľubomír Lapšanský, Ing. Oľga Lapšanská
Výtvarné riešenie interiéru: Ing. Oľga Lapšanská, www.interiordesign.sk
Plocha bytu: 40 m²
Dlažba: R1
Kúpeľňa:  Acquamarea
Kuchynská linka: kika
Tapety: Horus trade, s. r. o.
Policová zostava a nábytok na mieru: NAT I– Tibor Navrátil, Dunajská Streda
Kvety a váza: SIA
Svietidlá: JANEX

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom.

Kategória: Bývanie Návšteva
Tagy: luxus návšteva v byte
Zdieľať článok

Diskusia