Zdroj: Verbalit

Krásny vzdušný byt vytvára dojem, akoby sa vznášal nad mestom!

07. 01. 2023
Zdieľať

Keď ste zabývaní v lokalite, kde máte všetko potrebné dostupné, nemusíte mať chuť začínať nanovo niekde, kde to nepoznáte. Rodina štyridsiatnikov s dvoma deťmi vo veku 12 a 14 rokov bola úplne spokojná a zžitá s tichou štvrťou, kde deti vyrastali. Rodičia majú blízko do práce v centre mesta, obchody sú na skok, syn a dcéra tu našli priateľov a obľúbené miesta, kde trávia voľný čas. Ich rozhodnutie znelo: nájsť byt s vyššou úrovňou v rovnakej štvrti. A tu je výsledok.

Pátranie po dokonalom bývaní skončilo kúpou bytu, ktorý bude rodine vyhovovať dlhodobo. Nachádza sa v zrekonštruovanej budove, len štyri stavby ďalej od pôvodného bytu. Keď sa z pohodlia zastrešeného balkóna pozerajú na panorámu mesta, sú presvedčení, že urobili správne rozhodnutie. Poruke majú naďalej všetko dôležité – lokálne potraviny, posilňovňu, veľký park plný zelene a ľahký prístup verejnou dopravou kamkoľvek potrebujú. Úroveň bývania však výrazne stúpla.

Mestsky-byt-floating-in-urban-skies-izrael (4)

Autori interiéru priestor rozdelili na funkčné zóny, podľa želania majiteľov. Zdroj: Verbalit

Ako rozvrhli štvorcový pôdorys, aby boli všetci spokojní?

Interiér nového bytu riešili dizajnéri zo spoločnosti Studio Dulu. Symetrický byt štvorcového tvaru sa rozprestiera cez polovicu podlažia. Autori interiéru priestor rozdelili na funkčné zóny, podľa želania majiteľov. Hlavnú spálňu rodičov umiestnili vedľa dlhého a úzkeho balkóna s výhľadom na okolie a neďaleký park.

Mestsky-byt-floating-in-urban-skies-izrael (15)

Zo zastrešeného balkóna sa môžu domáci pozerať na panorámu mesta. Zdroj: Verbalit

Spálňa rodičov ako v luxusnom hoteli

Cieľom dizajnérov v rámci navrhovania hlavnej spálne bolo umožniť manželom vypnúť po náročnom dni a načerpať nové sily. Spálňa poskytuje aj estetický zážitok. Priamo z postele je výhľad na Tel-Aviv.

Dizajn postele – matrac položený na tenkom kovovom ráme s dvoma policami – vytvára ilúziu, že je zavesená vo vzduchu. V zadnej časti spálne vytvorili pracovný kútik s ľahkým skleným stolom, ktorý prispieva k vzdušnosti.

Mestsky-byt-floating-in-urban-skies-izrael (6)

Dizajn postele – matrac položený na tenkom kovovom ráme s dvoma policami – vytvára ilúziu, že je zavesená vo vzduchu. Zdroj: Verbalit

Na rodičovskú spálňu nadväzuje kúpeľňa, prístupná posunutím sklených priečok. Súčasťou štýlovej kúpeľne je plávajúca skriňa vybavená dvoma umývadlami a dvoma sklenenými zrkadlami, ktoré visia zo stropu na kovovom držiaku, sprchovací kút, WC a samostatne stojaca vaňa. Dlaždice so vzorom rybej kosti krásne ladia s parketami v spálni.

Rodinný priestor: obývačka a kuchyňa

Cieľom dizajnérov bolo vytvoriť dojem bytu zaveseného vo vzduchu, ktorý sa vznáša nad mestom. K tomu im dopomohli voľne stojace kusy nábytku. Súčasťou salónika sú dve pohovky umiestnené oproti balkónu a televízor postavený na otočnom stĺpe. Takto ho domáci môžu sledovať aj z balkóna. Podobne je riešené umiestnenie televízora v rodičovskej spálni.

Mestsky-byt-floating-in-urban-skies-izrael (5)

V kuchyni pokračovali vzdušným dizajnom. Zdroj: Verbalit

V kuchyni pokračovali vzdušným dizajnom – dokazujú, že ani táto miestnosť nemusí byť obkolesená skrinkami popri stenách od podlahy až po strop. Navrhli kuchyňu ohraničenú troma stenami, dve z nich tvoria samostatne stojace vysoké skrinky a ostrovček. Drevo spodných skriniek vyvažuje industriálny nádych kovových skríň.

Textúrované parkety, premyslené farby

Moderný byt dostal nádych luxusu vďaka jedinečným materiálom, ktoré zároveň ovplyvnili zvolenú farebnú schému bytu. Špeciálne textúrované parkety prešli oxidáciou, aby dosiahli starožitný vzhľad, vďaka čomu vyžarujú pocit tepla a intimity. Chladné materiály – sklo a kov majú tiež teplé tóny. Základnou farbou je biela s hnedými a ružovými prvkami, ktoré sa objavujú v knižnici, šatníkových priečkach a hlavnej spálni.

Prečítajte si tiež
Obojstranne presvetlený byt s dvoma terasami prešiel kompletnou zmenou dispozície

Aj izby pre deti majú svoj štýl

14-ročný počítačový nadšenec túžil po súkromí, svoj priestor našiel v rohovej miestnosti čo najďalej od vchodu i rodinného zázemia. Najväčšiu časť bytu zaberá rodinná obývačka s kuchyňou.

Ďalšími miestnosťami sú kúpeľne a izba 12-ročnej dcéry. Tú dizajnéri osadili do boxu vyrobeného na mieru, ktorý zahŕňa aj priľahlú kúpeľňu. Jedna stena boxu vytvára malú chodbu pri vstupe, ďalšia – zo strany obývačky – ukrýva druhé dvere do kúpeľne (prvé sú z izby dcéry). Práčka a sušička našli miesto vo výklenku vedľa okna.

Mestsky-byt-floating-in-urban-skies-izrael (10)

Prístup do kúpeľne je aj priamo z detskej izby. Zdroj: Verbalit

Projekt Floating in Urban Skies

architektonický ateliér: Studio Dulu
lokalita: Tel Aviv, Izrael
plocha: 170 m2 + 20 m2 balkón
realizácia: 2022

Sabína Zavarská
Foto: Verbalit

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: balkón industriálny štýl kúpeľne luxus mestské byty moderné bývanie
Zdieľať článok

Diskusia