Malý byt = veľká výzva

02. 04. 2011
Zdieľať

„Hoci je tento byt naozaj maličký, jeho rekonštrukcia bola pre mňa jednou z najzaujímavejších,“ hovorí dizajnér Michal Staško. „Malý byt je totiž veľká výzva – vymyslieť všetko tak, aby bol praktický, aby v ňom obyvateľom nič nechýbalo, a ešte aj vyčariť na malom priestore niečo pekné a originálne je podľa mňa ťažšie, než zariadiť štyri priestranné izby s veľkou kuchyňou.“

Mladý muž zdedil po babičke byt v takmer päťdesiatročnom tehlovom dome. Kedysi tu bola slobodáreň, takže ako všetky ostatné bol aj tento bytík malinký – na 30 štvorcových metroch tu bola natesnaná izba, kuchyňa, kúpeľňa a malá chodbička. Stará pani v ňom nič nemenila, a tak ostal obrazom svojej doby – bol samá priečka, samé dvere, okná, podlahy aj siete boli v zlom stave… Samozrejme, že mladému mužovi takáto situácia nevyhovovala. „K negatívam sa dali pripočítať aj nízke stropy, pozitívom však bolo, že ani jedna z priečok nebola nosná a všetky bolo možné odstrániť,“ spomína interiérový dizajnér Michal Staško, ktorému čerstvý majiteľ bytu zveril rekonštrukciu do rúk. A pustili sa do nej naozaj z gruntu – menili sa rozvody vody, plynu aj elektriny, podlahy, omietky aj okná a, samozrejme, dispozícia a zariadenie. „Najdôležitejšie bolo urobiť zo starého bytu priestor pre mladého človeka – svieži, slnečný a otvorený,“ hovorí Michal Staško.

Otvorene, sviežo a rozumne

Byt teda zbavili všetkých priečok, ktorých sa dalo zriecť, a vytvorili čo najväčší otvorený priestor. Jedinou samostatnou miestnosťou ostala kúpeľňa. Prirodzenú hranicu medzi zónami kuchyne a obývačky tvorí barový pult – toto praktické riešenie sa v otvorených priestoroch osvedčilo, v tomto pomerne malom je bar zároveň jediným, priestorovo úsporným miestnom na stolovanie. Problém s odkladaním všetkého možného aj nemožného vyriešila veľká vstavaná skriňa, ktorá zároveň na mieste určenom na posteľ vytvára aspoň naznačené zákutie, kým na opačnej strane ohraničuje vstupný priestor. „Veľmi dobré bolo, že mi majiteľ nechal pomerne voľnú ruku,“ pochvaľuje si spoluprácu dizajnér. „Samozrejme, konzultoval som s ním dispozíciu aj rôzne podrobnosti zariadenia, ale dal si poradiť, takže výsledok má jednotnú myšlienku a celok má hlavu aj pätu. Ak investor a dizajnér spolu veľmi bojujú, hrozí, že výsledkom bude chaos, ktorý nie je ani logický, ani praktický, ani estetický.“


Malý byt = veľká výzva

254547
Daniel Veselský

Celý interiér zjednocuje farebnosť. Trojice farieb – bielej, sivej a žltej – sa dizajnér držal v celom priestore. „Keďže je to malý byt, museli tu prevládať svetlé farby, ktoré priestor opticky odľahčia a zväčšia,“ vysvetľuje Michal Staško. „Základom je neutrálna biela, žltá vytvára výrazné akcenty – nesie sa celým priestorom a nájdete ju tak na kuchynskej linke, ako aj na stenách v celej miestnosti. K nej je ladená jemná sivá, ktorá zároveň korešponduje s antikorovými doplnkami.“
Z rovnakého dôvodu ako svetlé farby volil autor interiéru aj menšie kusy nábytku: „Keby sa celá dispozícia zaplnila veľkými nábytkovými objektmi, priestor by sa znehodnotil a nedal by sa natoľko pohodlne využívať,“ vysvetľuje. „Je to byt pre mladých a nemal byť definitívnym bývaním na celý život. Majiteľ preto nepožadoval veľký komfort, skôr išlo o to, aby sa tu cítil dobre, aby bol priestor dizajnovo zaujímavý a svieži.“ Keďže hrubá stavba pohltila podstatnú časť plánovanej investície, na ostatnom zariadení sa snažili ušetriť. Nie však na úkor dizajnu. Preto je takmer všetok nábytok z Ikey: „Je to príjemné a pritom lacné ‚štartovacie‘‛ zariadenie pre mladých, ktoré sa časom môže jednoducho vymeniť. Na pevných súčastiach interiéru sme ale nešetrili.“


Malý byt = veľká výzva

254548
Daniel Veselský

Niečo navyše

Aby byt nevyzeral ako jedna z kójí v Ikee, pridal dizajnér zopár originálnych drobností a doplnkov. „Inak by som musel na nábytok zavesiť cenovky,“ smeje sa. „Sú to také moje komorné dielka, objekty, ktoré robím takpovediac na prečistenie mysle,“ prezrádza. „Originálne detaily sú podľa mňa v interiéri veľmi dôležité. Iste, základom je dobre vyriešená dispozícia, usporiadanie nábytku, ale tie oceníte až pri používaní bytu. Takzvaná dizajnérska bižutéria zasa zaujme na prvý pohľad. Pritom sú to veci, ktoré nemusia byť drahé a interiér sa nimi dá dotvoriť pomerne rýchlo. Mne osobne sa páči, keď pri realizácii ostane čas, chuť a energia aj na takéto šperky, nie len na základné riešenie, ktoré môže byť síce pekné aj praktické, ale bez týchto zdanlivých maličkostí bude pôsobiť chladne a neosobne.“

 


Malý byt = veľká výzva

254555
Daniel Veselský


Malý byt = veľká výzva

254556
Daniel Veselský

„Kvetinky na rúrach z radiátora sú síce pekné, ale na zimu sem treba vymyslieť nejaké menej chúlostivé dekorácie. Keď sa začne kúriť, bude im tu veľmi horúco,“ priznáva dizajnér Michal Staško, ktorý je autorom všetkých originálnych doplnkov v byte. „Originálne detaily sú podľa mňa v interiéri veľmi dôležité. Bez tejto dizajnérskej bižutérie, ktorá zaujme na prvý pohľad, by aj dobre vyriešený interiér pôsobil neosobne.“

Maximum na minimálnej ploche

Najväčším rébusom v byte bola kúpeľňa. K problémom tej pôvodnej patrilo okrem umývadla umiestneného nad vaňou aj to, že sa sem nezmestila práčka. „Väčšina ľudí v dome nahradila vaňu sprchovacím kútom, aby získali miesto na práčku. Ale ja som cítil, že sa sem vaňa musí zmestiť. Zdala sa mi pre dvoch mladých ľudí praktickejšia aj romantickejšia než sprchovací kút, ani investor nebol naklonený myšlienke zriecť sa jej. Takže som sa rozhodol, že do kúpeľne dostanem všetko, čo treba. Nakoniec sa zmestila aj vaňa, aj umývadlo, aj toaleta, aj práčka. Navyše, nad práčkou je i plynový ohrievač na vodu so zásobníkom. V bytoch je síce ústredné vykurovanie, ale ohrev pitnej vody je tu samostatný. Pravdupovediac, o kúsok sme posunuli priečku na úkor kuchyne, ale keďže kuchyňa je takisto vyriešená celkom nanovo, aj na menšom priestore sa v nej našlo dostatok miesta na všetko, čo tu mladý majiteľ potrebuje a chce užívať.“

Dizajnér, ktorý má rád veľké priestory plné svetla, sa nezmieril s predstavou malej tmavej kobky, a tak hľadal možnosti, ako kúpeľňu čo najviac presvetliť: „Predtým bolo v priečke medzi kúpeľňou a kuchyňou malé okienko. Ja som na tento koncept nadviazal, ibaže som okno urobil väčšie, aby svetla išlo do kúpeľne čo najviac.“ Tým sa však vnášanie denného svetla do kúpeľne neskončilo. Namiesto bežných dverí sú tu zasklené – balkónové aj s nadsvetlíkom. „Nie je to bežné riešenie, ale miestnosť sa vďaka nemu pekne rozjasnila. Mnohí ľudia dnes trávia v kúpeľni naozaj veľa času. Denné svetlo je človeku príjemné, môžu tu byť vďaka nemu rastliny a tiež sa ušetrí za elektrinu,“ objasňuje svoje dôvody autor. „Straty súkromia sa báť netreba. Jednak tu bude bývať jeden človek, maximálne dvaja, jednak sklo nie je priehľadné, ale mliečne. Takže keď je niekto v kúpeľni, nevidieť detaily – dá sa tušiť len silueta. A keď sa v kúpeľni svieti, je to jasný signál: nerušiť. Takže intimita ostáva zachovaná. Navyše, svetlo z kúpeľne môže večer poslúžiť na veľmi príjemné tlmené osvetlenie celého bytu.“


Malý byt = veľká výzva

254557
Daniel Veselský

Niečo stratíš, niečo získaš

Samozrejme, susedia sa prišli na nový byt pozrieť a zhodnotiť prácu profesionála. Pre dizajnéra bolo zaujímavým zistením, že niektorí mali pocit, akoby sa byt zmenšil: „Možno je to tým, že v dome bývajú väčšinou starší ľudia, ktorí ocenia skôr súkromie, aké ponúkajú oddelené miestnosti. Dá sa povedať, že tu sme z jednoizbového bytu urobili vlastne garsónku – jeden otvorený multifunkčný priestor, na aký neboli zvyknutí. Predtým bol však byt trochu neprehľadný a priečky zbytočne zaberali miesto. Pravda je, že otvorením interiéru sa do istej miery stratilo súkromie, čo niekomu vyhovuje, inému zasa nie. Záleží na životnom štýle, na povahe… Ak by tu mala bývať napríklad mama so starším synom, asi by uprednostnili každý samostatnú izbu. Ale to je prípad každého otvoreného interiéru – získavate vzdušný priestor, iné veci zasa strácate.“ Ďalšiu možnú príčinu dojmu zmenšenia vidí dizajnér v tom, že byt ešte nie je zabývaný, takže v ňom nenájdete množstvo drobností, aké sa časom nahromadia. „Nie je tu ani toľko nábytku a rôznych skríň a skriniek, ako má väčšina ľudí v susedných bytoch. Možno preto majú dojem, že je menší, lebo sa sem ,zmestilo‘ menej nábytku. Ale to bol zámer – priestor neprepchať. Ja som mal, naopak, pocit, akoby bol byt odrazu priestrannejší. Aj v skutočnosti tu naozaj je omnoho viac voľného miesta než predtým,“ uzatvára.


Malý byt = veľká výzva

254554
Daniel Veselský

Koľko stojí rekonštrukcia?

Keď plánujete rekonštrukciu, je dôležité čo najpresnejšie odhadnúť budúce náklady – napríklad pre úver. Preto sme majiteľovi bytu aj autorovi interiéru položili otázku na telo: Koľko to celé stálo? „Spolu tesne pod 12 300 € (asi 370 550 Sk). V tom sú náklady na stavebný materiál, remeselné práce, nábytok, spotrebiče aj môj honorár,“ prezrádza bez okolkov dizajnér. „Možno sa to niekomu bude zdať pri takom malom byte priveľa, ale opak je pravda,“ dopĺňa investor. „Len na porovnanie – známi, ktorí v paneláku prerábali iba bytové jadro, zaň zaplatili polovicu z toho, za čo sa tu zrekonštruoval celý byt. Rekonštrukcia malého bytu pritom nie je o nič jednoduchšia než prerobenie veľkého, a ak ju chcete urobiť poriadne, nebude ani lacná, ani bezproblémová.“

„Predstava ľudí o nákladoch na rekonštrukciu sa často nezhoduje s realitou. Väčšinou je podstatne nižšia,“ hovorí Michal Staško. „Nie každý si totiž uvedomí všetky súvislosti. Napríklad, že k cene dlažby treba pripočítať aj položky za materiál na vyrovnanie podkladu, za lepidlo a škárovaciu hmotu, treba zaplatiť aj obkladača, prípadne niekoho, kto odstráni pôvodnú podlahu, odvoz sutiny… Takže je dobré, ak máte niekoho, kto sa bude rozpočtu venovať a dokáže odhadnúť náklady čo najpresnejšie. Navyše odporúčam počítať aj s dostatočnou rezervou na nepredpokladané výdavky. Pretože vždy, keď sa niečo staré rozoberá, objavia sa problémy. Napríklad keď vybúrate priečky, odstránite staré podlahy a vodováha neukazuje rovinu, pravdepodobne to bude znamenať vyššie výdavky na vyrovnanie podkladu pred položením novej krytiny.“

 


Malý byt = veľká výzva

254558
Daniel Veselský


Malý byt = veľká výzva

254559
Daniel Veselský


Malý byt = veľká výzva

254560
Daniel Veselský

Balkónové dvere, ktorými sa vchádza do kúpeľne, na prvý pohľad prekvapia, realita je však naozaj príjemná – denné svetlo v kúpeľni má svoje prednosti.
 

 

„Rozhodol som sa, že do tejto kúpeľne dostanem vaňu, umývadlo, záchod aj práčku, hoci v okolitých bytoch panuje názor, že sa to sem nezmestí,“ hovorí Michal Staško. „Rohový záchod ako jediný umožňoval, aby sa za dvere zmestila malá práčka a aby sa pritom dal záchod používať. “

 

„Umývadlo do malej kúpeľne muselo mať isté proporcie – daný priestor jednoducho nepustí. Nový koncept pre malé kúpeľne z Ikey je dobre vymyslený a je za dostupnú cenu. Okrem základnej sanity a nábytku ponúka aj rôzne doplnky, zrkadlá…“

 

Domnienky a omyly

Podľa Michala Staška sa hlboko mýlia tí, čo majú pocit, že pri rekonštrukcii ušetria, ak škrtnú položku za architekta. „Architekt za vás rozlúskne množstvo problémov, ktorých riešenie vás bez skúseností bude stáť omnoho viac času aj peňazí, a mnohým sa vďaka nemu vyhnete. Od nápadu až po realizáciu je to poriadna kopa času, roboty aj problémov, ktoré treba riešiť za pochodu – od domyslenia detailov až po chybné dodávky či sfušovanú robotu. Pomerne veľkú položku v mojom honorári napríklad tvorí autorský dozor. Lenže keď sa nevykonáva, výsledok môže byť obojstranným sklamaním. Pri rekonštrukcii malých bytov sa totiž zvyčajne nerobí zložitý vykonávací projekt, najmä pre jeho finančnú náročnosť. O to dôležitejší je potom stavebný dozor a prekonzultovanie každého detailu, ktorý prestavba prinesie. Ak si myslíte, že dáte majstrovi peniaze a kľúče od bytu a všetko bude tak, ako si predstavujete, ste na omyle. Väčšina nespokojnosti a zlých skúseností s realizačnými firmami a remeselníkmi pramení práve z absencie architekta, respektíve dizajnéra, a stavebného dozoru.“

Ďalšia vec, ktorú väčšina ľudí nevie pri rekonštrukcii odhadnúť, je čas potrebný na realizáciu: „Mnohí si myslia, že za mesiac budú bývať v novom. To je omyl, s ktorým sa stretávam pomerne často. Za mesiac sa nedá urobiť takmer nič. Za mesiac sa dajú zosúladiť názory investora a dizajnéra a môže byť nanajvýš hotový definitívny návrh interiéru na papieri. Tu sa po mesiaci od úvodného stretnutia len začalo s odstraňovaním priečok…“

 


Malý byt = veľká výzva

254550

Pôvodný stav

1 – Kuchyňa
2 – Kúpeľňa + WC
3 – Predsieň
4 – Vstup
5 – Obývačka
6 – Balkón


Malý byt = veľká výzva

254549

 

Pôdorys bytu po rekonštrukcii

1 – Chladnička
2 – Kúpeľňa + WC
3 – Práčka
4 – Kuchyňa
5 – Predsieň
6 – Barový pult
7 – Sedačka
8 – Vstavaná skriňa
9 – Stolík
10 – Obývacia izba
11 – Posteľ
12 – Televízor
13 – Balkón

 ZDROJ: môj dom JAGA GROUP, s.r.o.

Kategória: Bývanie Návšteva
Tagy: návšteva
Zdieľať článok

Diskusia