Zdroj: Peter Fabo

Z ulice ponúka súkromie, no ľudia ani netušia, čo sa skrýva na druhej strane. Majitelia domu si žijú ako na súkromnej dovolenke

02. 04. 2024
Zdieľať

Kreativita architektov niekedy naozaj musí prekračovať hranice. V prípade Garden vily v obci Osnice v Stredočeskom kraji to platí doslovne. Aby koncept bývania v záhrade fungoval čo najlepšie, prísnu čiaru medzi interiérom a exteriérom prakticky vymazali a spravili z nich jeden plynúci priestor. Michal Kunc, Petr Tesař, Pavol Sojka, Michal Sůva z Ateliéru Kunc tak vytvorili bývanie, ktoré by ulahodilo milovníkom prírody, ale aj pokoja a pohodlia.

Bungalov, celkom otvorený do záhrady, no uzavretý do ulice, je v jednej časti zdvihnutý do oddeleného spálňového poschodia. Objemy jednotlivých funkcií sú za sebou poskladané do líniovej kompozície. Veľkorysá vstupná hala s átriom oddeľuje pracovňu s garážovým státím a zázemím od obytného priestoru, na ktorý je napojená hlavná spálňa.

Obytný priestor v bungalove z obývačky.

Príjemnú atmosféru interiéru podčiarkujú jemné prírodné materiály Zdroj: Peter Fabo

Bývanie, ktoré sa nekončí doma

Celý dom, byt na záhrade, je koncipovaný ako jeden plynúci priestor z interiéru cez terasy do exteriéru. „To predovšetkým preto, že vieme, že bývanie sa nekončí doma,“ vysvetľujú tvorcovia návrhu.

Prečítajte si tiež
Prírodný dom plný zelene narušil stereotyp ulice. Majitelia si splnili sen o príjemnom bývaní blízko mesta

Príjemnú atmosféru interiéru podčiarkujú použité jemné prírodné materiály. Dubové podlahy, béžové stierky, travertín, lamelové podhľady ladia interiér do neutrálnych odtieňov svetlohnedej a béžovej.

Do detailu je vyladená kuchynská časť, pocitovo oddelená od zvyšku obytného priestoru kuchynským ostrovčekom. Obytný priestor dopĺňa masívny jedálenský stôl orámovaný čiernymi ikonickými stoličkami. Súkromie pri jedení či stretnutí s priateľmi v obývačke znásobuje posuvná lamelová stena. Nenápadne krásna architektúra, v ktorej sa skvelo býva.

Bungalov v Osnici s dvorom z exteriéru.

Vila zaberá veľkorysý priestor. Dve samostatné hmoty sú prepojené chodbou i terasou. Zdroj: Peter Fabo

Svoj projekt prihlásil Ateliér Kunc do českej a slovenskej súťaže Interiér roku 2023 v kategórii Súkromný interiér (novostavba). Na stránke interierroku.cz budú od 1. 4. uverejnené všetky súťažné interiéry a zároveň bude prebiehať hlasovanie verejnosti. Víťaz kategórie Interiér roku 2023 Hlasovanie verejnosti, ako aj ďalší nominovaní a ocenení vybraní porotou v ostatných kategóriách budú vyhlásení na záver kongresu o architektúre, bývaní a interiéroch  LIVING FORUM, ktorý prebehne 14.5.2024 v pražskej galérii moderného umenia DOX.

Autori: Michal Kunc, Petr Tesař, Pavol Sojka, Michal Sůva
Redakčná úprava: Daniela Marcinová
Foto: Peter Fabo

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: bungalovy Interiér roku prírodné materiály rodinný dom Súťaž Interiér roku
Zdieľať článok
Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?Dom z tehly

Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?

Poschodový rodinný dom: 5 inšpirácií s plochou strechouDom z tehly

Poschodový rodinný dom: 5 inšpirácií s plochou strechou

Murovaný záhradný krb: 11 inšpirácií pre začiatočníkovDom z tehly

Murovaný záhradný krb: 11 inšpirácií pre začiatočníkov

Dom s vlastnou vyhliadkovou vežouDom z tehly

Dom s vlastnou vyhliadkovou vežou

Diskusia