Máte doma alergika?

28. 10. 2005
Zdieľať

Možno aj vy patríte k tým, ktorí absolvovali únavný cyklus spojený s obiehaním lekárov pre večne upchatý nos a časté infekcie dýchacích ciest vášho dieťaťa. Alergénové kožné testy nakoniec ukázali, že trpí celoročnou alergiou na prach, plesne a peľ, a tak stačilo doma zmeniť pár vecí, aby sa zdravotný stav vašej ratolesti výrazne zlepšil.

Alergický pacient vyžaduje špeciálnu pozornosť, ktorá zasahuje do života všetkých členov rodiny. V domácnosti je potrebné uskutočniť isté opatrenia, ktoré znížia riziko kontaktu pacienta s alergénom a zabránia tak zhoršovaniu jeho stavu. Zdravotný stav alergika sa stabilizuje, keď sa chorobe nepoddá a upraví si svoju životosprávu. K tomu však potrebuje významnú podporu svojej rodiny a okolia. Predovšetkým, ak ide o dieťa…

Čo je alergén a alergia?


Máte doma alergika?

33238

Na úvod zopár definícií. Alergény sú látky, ktoré sa bežne vyskytujú v našom okolí. „Stretnutie” s nimi nemá pre väčšinu z nás nijaké dramatické dôsledky. Avšak ľudia, ktorí trpia alergiou, majú precitlivený obranný systém organizmu a alergény u nich môžu spôsobiť nepríjemnú prehnanú reakciu. To je alergia. Alergika ohrozujú pele, ale aj domáce prostredie. K alergénom, ktoré vdychujeme, patria pele, domáci prach, roztoče, perie, plesne, chlpy a srsť domácich zvierat, rozličné vône a pachy, dym a pod. V domácnosti alergika je preto potrebné odstrániť práve tieto látky.

Každý štvrtý z nás je alergik


Máte doma alergika?

33231

Alergia je pojem známy už zo začiatku minulého storočia, keď začala byť chorobou novej generácie. Podľa výskumov ide o typickú chorobu miest. Príčiny vzniku alergie nie sú doteraz celkom známe, a preto sa liečba sústreďuje hlavne na jej prejavy a spôsoby, ako sa vyhnúť alergickej reakcii. Vysoký výskyt alergie vo vyspelých krajinách odborníci spájajú so zhoršeným stavom životného prostredia. Alergia sa tiež označuje ako daň za vysoký hygienický štandard. Dnes už vieme, že ide o dedičné ochorenie a ak je jeden z rodičov alergik, je 50 % pravdepodobnosť, že aj dieťa ochorie na alergiu. Ak sú alergici obaja, pravdepodobnosť sa zvýši na 70 %. Počet alergických detí stále stúpa, ale zvyšuje sa aj počet pacientov v pokročilejšom veku. A tak nemálo rodičov, ale aj dospelých domácností musí vo svojich domoch urobiť isté úpravy, ktoré alergikovi zvýšia kvalitu života a zároveň znížia riziko, že sa ochorenie bude zhoršovať.

Zmena životného štýlu


Máte doma alergika?

33232

V polovici domácností alergikov sú fajčiari a polovica vlastní psa alebo mačku. Predstavy, že trocha cigaretového dymu neuškodí a že prítomnosť zvieraťa v domácnosti pomáha zvyšovať u alergika odolnosť organizmu, sú mylné. Prítomnosť fajčiara znamená v blízkosti alergika výrazné zdravotné riziko. Mačka, pes, ale ani drobné hlodavce do domácnosti alergika nepatria!

Domáci miláčikovia

Alergickú reakciu môžu vyprovokovať aj sliny, moč a stolica zvierat. Mačacie alergény zo slín a kože sú malé a ľahké a v domácom prostredí zotrvávajú ešte 6 mesiacov po odstránení mačky z bytu. Psie alergény pochádzajú zo slín, kožných šupín a z moču, a nie z chlpov, ako by sme si možno mysleli. Nezáleží na tom, či máme psa krátkosrstého alebo dlhosrstého. Príčinou alergie býva aj exotické vtáctvo a holuby.


Máte doma alergika?

33236

Odstránenie alergénu je základ – v domácnosti alergika by sme nemali chovať domáce zvieratá. Ak chováte domáce zvieratko, ktoré ste si nadovšetko obľúbili, nebude to ľahké rozhodovanie. Treba však zvážiť možné zdravotné komplikácie a pravdepodobnosť zhoršenia stavu alergika v budúcnosti. Uštipnutie hmyzom tiež spôsobuje u citlivých ľudí alergickú reakciu. Proti hmyzu sa v byte môžeme chrániť sieťkami na oknách. Často sa zabúda na alergény švábov, ktoré môžu spôsobovať celoročné problémy vo veľkých mestách.

Malý domáci horor


Máte doma alergika?

33241

Hlavným a jedným z najagresívnejších alergénov v domácom prostredí sú roztoče (Dermatophagoides pteronyssinus, Dermatophagoides farinae). Majú asi 0,3 mm a svojou stavbou tela pripomínajú kliešte. Žijú v domácom prachu a živia sa ľudskými lupinami a kožným odpadom, a preto sa vyskytujú v najväčšom množstve práve v lôžkovinách. Majú radi vlhko a teplo (najlepšími podmienkami na rozmnožovanie roztočov je relatívna vlhkosť 70 % a teplota 25 °C). Ich množstvo narastá medzi augustom a októbrom, druhý vrchol ich života nastane v období od februára do marca. Alergén roztoča sa vznáša vo vzduchu tesne po jeho rozvírení. Roztoče sa nám podarí vo vzduchu dôkladne rozvíriť napríklad pomocou staršieho typu vysávača bez účinných filtrov…


Máte doma alergika?

33242

Ako sa dá proti roztočom úspešne bojovať? Predovšetkým je potrebné udržiavať čistotu v domácnosti pravidelným vlhkým utieraním prachu a dôkladným a častým vysávaním novými typmi vysávačov, ktoré nespôsobujú vírenie prachu. Azda najväčšiu pozornosť si vyžaduje lôžko. Poťahoviny meníme často (každých 14 dní) a perieme ich pri teplote 60 °C. Zdrojom roztočov bývajú aj plyšové hračky. Ich rozmnožovaniu zabránime praním a občasným zamrazením hračiek v mrazničke.

Vankúše a paplóny plnené perím tiež vytvárajú priaznivé podmienky pre život roztočov. Pre spokojný spánok alergika je potrebné vymeniť páperové vankúše a prikrývky za antialergické vankúše a paplóny, ktoré sú plnené dutým vláknom, a za poťahoviny s klinickými atestami. Duté vlákno možno prať a lepšie sa udržiava v čistote.

Začnime od podlahy


Máte doma alergika?

33233

Podlahy v byte by sa mali dať ľahko čistiť a udržiavať. V kobercoch sa dobre darí roztočom nezávisle od toho, ako často a akým kvalitným vysávačom vysávate. Čím vyšší je vlas koberca, tým horšie pre alergika. A preto platí: preč s kobercami! Ak sa nedokážete kobercov vzdať úplne, interiér doplňte kusovým kobercom a dbajte o jeho čistotu. Niektoré koberce menších rozmerov možno prať aj v práčke. Najvhodnejšie sú keramické a kamenné dlažby, laminátové a drevené podlahy. Menej populárne a používané sú PVC-podlahy a linoleum. Väčšina z nás si však pri slove linoleum hneď spomenie na ošúchanú podlahu v škole alebo v inej inštitúcii. A pretože máme ešte z minulosti v pamäti obmedzený sortiment vzorov linolea a PVC, nepôsobia na väčšinu z nás tieto materiály esteticky prívetivo. Ponuka vzorov a kvalita týchto materiálov sa však výrazne zlepšila: rozličné farebné odtiene, vzory i technológia rezania a spájania týchto materiálov umožňujú vytvárať aj rôzne vzory a intarzie. Výraznou prednosťou oboch materiálov je jednoduchá a dokonalá údržba vodou a saponátmi. Avšak PVC nie je z ekologického hľadiska celkom bezchybný, pretože obsahuje polyvinylchlorid. Jeho spaľovaním sa vytvárajú jedovaté látky. Ak však máte PVC doma na zemi (a nechystáte sa ho podpáliť), neznamená pre vás nijaké zdravotné riziko.

Obývacie priestory


Máte doma alergika?

33234

Zo spální, ale aj z obývacích priestorov bytu alebo domu odstráňte ťažké závesy a drapérie, ozdobné vankúše, umelé kvety, všetky druhy kvetín a pokiaľ možno aj čalúnený nábytok. V poslednom čase sa stali módou doplnky v podobe ozdobných vonných sviečok, zmesi sušených vonných kvetov a sušené kytice, ktoré sú tiež zdrojom prachu, a navyše ich vôňa môže na citlivého človeka pôsobiť dráždivo. Bude preto lepšie, keď spomenuté doplnky vymeníte za väčšie dekoratívno-užitkové predmety, ktoré sa ľahko udržiavajú v čistote. V obytných priestoroch (ale i v škole a na pracovisku) by sa mala udržiavať primeraná teplota a vlhkosť vzduchu. V zime, keď je vzduch v interiéri prekúrený a suchý, pomôžu zvhlčovače vzduchu, v období zvýšenej prašnosti v ovzduší a v peľovej sezóne zase čističky vzduchu.

Nebezpečné plesne

Pri väčšej rekonštrukcii domu alebo bytu je potrebné dbať o to, aby v obvodovej konštrukcii a ani v interiéri nedochádzalo ku kondenzácii vodných pár a zároveň k vzniku plesní. Častokrát je práve nesprávne vyriešený stavebný detail (napr. pri rozšírení obytného priestoru na úkor lodžie) s nedostatočnou tepelnou izoláciou príčinou zarosenia stien v interiéri. V takom prípade nie je riešením použitie fungicídneho prípravku, ale jedine realizácia vhodne navrhnutej tepelnej izolácie obvodovej konštrukcie.


Máte doma alergika?

33239

Plesne potrebujú k životu vlhké prostredie. Ich výskyt sa zvyšuje najmä na jeseň a v zime. Objavujú sa v priestoroch, ktoré majú slabé vetranie, ako sú napríklad nevetrané chaty a pivnice. Plesne však nájdeme aj v starších bytoch s nedostatočnou tepelnou izoláciou obvodovej konštrukcie, kde vodná para kondenzujúca na vnútornom povrchu obvodových stien vytvára vhodné podmienky pre rast plesní. Týmito problémami trpia najčastejšie prízemné a podkrovné byty.

Spóry mikrohúb (najobávanejšie sú Alternaria, Cladosporium, Fusarium a Botritis) majú menšie rozmery ako peľové zrná a ľahko sa dostanú aj do periférnych priedušničiek (hlbšie do dýchacích ciest), kde vyvolávajú obávanú astmu (chronický zápal dýchacích ciest, ktorý sa prejavuje dýchavičnosťou, často v záchvatoch).

Kuchyňa

Zdalo by sa, že kuchyňa patrí k tým sterilnejším miestnostiam v domácnosti a pokiaľ sa skvie čistotou, je to naozaj tak. Ale aj napriek dokonalej čistote sa tu vyskytujú riziká. Jedno z nich predstavuje varenie na plynovom sporáku. Bez dostatočného vetrania hrozí v byte hromadenie oxidu dusíka, ktorý pôsobí na priedušky dráždivo a u astmatikov dokáže vyvolať záchvat.

Kovy v interiéri

Zvláštnym druhom je alergia na kovy, ktorá vyvoláva u alergickej osoby kontaktný ekzém. Ak sa u niekoho v rodine vyskytne, je potrebné vymeniť kovové predmety, ktoré sú miestom častého priameho kontaktu, za predmety z bezproblémových materiálov. Známe sú alergie na chróm, nikel, ortuť, kobalt a na zlúčeniny týchto kovov.

Pele


Máte doma alergika?

33235

Alergia na pele (poznáme ju aj pod názvom senná nádcha) sa vyskytuje u ľudí pravdepodobne najviac zo všetkých alergií. Človek má ťažkosti už pri koncentrácii príslušného alergénu viac ako 10-20 peľových zŕn na kubický meter vzduchu. Aj pri alergii na peľ platia vyššie uvedené zásady pri zariaďovaní domácnosti. Pýtate sa, prečo by ste mali odstrániť koberce, keď vás netrápi alergia na roztoče ani domáce zvieratá? Odpoveď: Peľové zrná sa usadzujú v kobercoch a lepia sa aj na srsť zvierat, ktoré ich ďalej roznášajú po byte.

V našich lekárňach sa začali ponúkať tzv. peľové sieťky, ktoré by mali zabrániť prenikaniu peľových zŕn do interiéru. Polinotik (človek alergický na peľ rastlín) by mal v peľovej sezóne sledovať peľové správy, ktoré uvádzajú aktuálne koncentrácie peľu vo vzduchu. Tieto informácie mu pomôžu včas reagovať na nebezpečenstvo alergickej reakcie a tiež plánovať pobyt v exteriéri.

Na záver: Verte svojej fantázii!

Nezávisle od toho, či máte doma alergika alebo nie a rozhodli ste sa pre zásadnú zmenu interiéru vašej domácnosti (napr. pre kompletnú výmenu podláh), nezabudnite pravidelne a dobre vetrať. Laminátové podlahy a drevovláknité a drevotrieskové dosky, z ktorých sa vyrába nábytok, bývajú zdrojom formaldehydu v ovzduší interiéru. Aj masívne drevo môže byť ošetrené rôznymi chemickými prípravkami. V novozariadenom priestore sa preto môže prechodne objaviť zvýšená koncentrácia týchto látok, ktorá sa v krátkom čase pri predpokladanom dostatočnom vetraní upraví na normálne hodnoty. Zvýšené koncentrácie formaldehydov môžu spôsobovať bolesti hlavy, suchý dráždivý kašeľ a pocit suchej sliznice v ústach a v nose.

Možno sa vám na prvý pohľad budú zdať uvedené rady veľmi prísne a obmedzujúce. Avšak ani jedna zo spomenutých zásad pri zariaďovaní domácnosti alergika neznamená, že váš interiér bude o niečo ukrátený. V súčasnosti panuje absolútna sloboda a voľnosť štýlov, a mnoho architektov inklinuje práve k puristickému a funkčnému riešeniu interiérov. Nechajte aj vy rozihrať svoju fantáziu pri výbere tvarov, farieb, materiálov a osvetlenia. Aj pri kladení novej dlažby môže dostať priestor vaša predstavivosť a s trochou odvahy určite získate atraktívny vzhľad podlahy aj napriek tomu, že nebudete kráčať po luxusnom koberci.

Kategória: Bývanie
Tagy: alergia bývanie
Zdieľať článok

Diskusia