Milánske štarty a nálezy

Milánske štarty a nálezy

06. 10. 2010
Zdieľať

Pre smerovanie dizajnu najvýznamnejší veľtrh Salone Internazionale del Mobile patrí už síce minulosti, ale ohlas a inšpirácia prehliadkou svetových dizajnérskych značiek vo výstavnom komplexe Rho Fiera Milano a alternatívnymi prúdmi v štvrti Zona Tortona budú ešte dlho doznievať vo svete dizajnu a interiérovej kultúry.

Niektoré počiny zaujali, iné šokovali a boli aj také, ktoré nechceli nič pokaziť, a tak neprekročili svoj tieň. Našťastie, z každého veľkého stretnutia s dizajnom vzíde aj čosi nadčasové a blízke, a tak sa úspešný nábytok a doplnky z predchádzajúcich výstav objavujú po boku noviniek. Do nášho prvého tohoročného „milánskeho“ výberu (ale nie posledného) sme teda primiešali niekoľko dizajnérskych stálic a prísľub atmosféry krásnych letných dní.


Milánske štarty a nálezy

287244

Keď historizovať, tak na bluesovú nôtu…


Milánske štarty a nálezy

287235

Jedna z mnohých inšpirácií prírodou v škandinávskom podaní


Milánske štarty a nálezy

287242

Stolík Tuju rozprestrel krídla vo tri strany a pokojne sa rozkročil na troch nohách. I keď takýto dizajn ťažko prirovnávať k donedávna prevládajúcim minimalistickým kúskom, vo firme Inch Furniture si povedali, že aj takto – trochu neracionálne – možno uplatniť nekonečne opakovanú a parafrázovanú myšlienku otca racionálnej architektúry Miesa van der Rohe „menej je viac.“ Neprešlo veľa rokov od čias medzivojnovej avantgardy, keď postmodernista R. Venturi vyhlásil, že „viac je viac a menej je nuda.“ Hoci sa to stalo ešte v 60. rokoch, zdá sa, že tohtoročné Miláno v nejednom prípade hľadalo staronový príbeh práve v postmoderne.


Milánske štarty a nálezy

287243

Značka Fatboy to roztočila na Zone Tortone s červeným kolotočom obloženým svojimi povestnými vrecami na ležanie i sedenie. Sami sme ich vyskúšali. Novinkou sú však kocky-sedáky z rovnako pevného a odolného materiálu vhodného aj do bytu aj do záhrady.


Milánske štarty a nálezy

287236

Škatuľa pná sedákov pripravených na záhradné radosti


Milánske štarty a nálezy

287237

Že vychýreným značkám, ktoré sa starajú o dobrý dizajn interiérov, nie je ľahostajný náš životný štýl, dokazuje aj vzhľad bicykla. Ten je v kodanskej premávke samozrejmosťou.


Milánske štarty a nálezy

287234

Grafické vzory, ručne tkané textílie, niekedy rastlinné alebo zvieracie motívy, ale aj rustikálne či geometrické vzory. V kurze ostáva uvoľnený štýl, ktorý kombinuje kov a recyklované drevo s priznanými stopami z predchádzajúceho života znovupoužitých prvkov. Nezabúda sa na pohodlie a štýl vonkajšieho nábytku.

ZDROJ: časopis môj dom JAGA GROUP, s.r.o. 

Kategória: Bývanie Doplnky Štýl
Tagy: bývanie interiérový dizajn výstava
Zdieľať článok

Diskusia