Mobilný a predsa dom

02. 09. 2008
Zdieľať

Zapustiť korene a usadiť sa uspokojí len niektorých. Iní zas vidia zmysel svojej existencie v presúvaní sa z miesta na miesto. K tým, čo sa rozhodli pre dôsledné dodržiavanie pojazdného životného štýlu sa pred časom priradili manželia Därrovci z Mníchova.
Mobilný a predsa dom

160170

Cestovať a súčasne sedieť doma za pecou môžete aj tak, že brázdite cudzie svety na internete alebo si kreslíte prstom po mape. Pre tých, ktorí to potrebujú naživo a na každý deň, je karavan alebo obytný automobil nadovšetko. Nič nové na svete! Dokonca ani nám nie je celkom cudzí štýl dovolenkových pobytov v obytných prívesoch, zriedkavejšie aj v automobiloch, ktoré sa po zaparkovaní zmenia na výletný jednoizbák. Rokmi sa síce tento spôsob cestovania rozplynul v túžbe našinca po komforte hotelov, ale časy skutočných vyznávačov kočovného života sú ešte pred nami. Stačí sa rozhliadnuť po cestách a lepších kempingoch v zahraničí a nestačíte sa čudovať nad vynaliezavosťou výrobcov, ale aj obyvateľov mobilných domov.

Zo smetiara mobildomom

Ak si viete predstaviť, že stlačíte svoju domácnosť na dlhší čas do menšieho priestoru, avšak vo väčšom vozidle, máme pre vás ukážku mobilnej domácnosti Eriky a Klausa Därrovcov. So svojím mobilným domom obišli za jeden rok päť svetadielov. Rovnako zaujímavá je aj skutočnosť, že pojazdný dom si sami vymysleli. Podľa ich návrhu mobilného bývania priviedla nemecká firma Unicat k životu vozidlo, ktoré zakrátko začala vyrábať aj sériovo. Unicat Terracross môže síce na prvý pohľad vyzerať ako nákladné auto z „odmietnutej série“ alebo smetiarske vozidlo z predmestia, avšak v skutočnosti tento hmotný dopravný prostriedok skrýva vo svojich útrobách najmodernejší pojazdný domov.
Mobilný a predsa dom

160171


Mobilný a predsa dom

160173

Uvidieť päť kontinentov v terénnom pojazdnom domove boli manželia ochotní iba pod podmienkou, že si ho vybudujú podľa svojich potrieb. Výsledný návrh TerraCross, akceptovaný nemeckou firmou Unicat, sa stal skutočnosťou aj vďaka mnohým rokom ich cestovateľských skúseností. Ich vozidlo získalo takú popularitu, že výrobca sa rozhodol pre sériovú výrobu. Nad kabínou, v alkovni pohodlná posteľ pre dvoch, relaxačný salónik, sprcha i toaleta a dobre vybavená kuchyňa, v ktorej určite nenabeháte zbytočné kilometre, ale iba tie, ktoré samé od seba plynú pod kolesami domu. Úplne stačia.


Ohromné Winnebago bolo skonštruované tak, aby konštrukcia vozidla vydržala väčšinu z toho, čo naň môžu prírodné živly zoslať a zachytila nerovnosti terénu, ktorým sa po cestách-necestách celej planéty nedá vyhnúť. Odvážni cestovatelia sa môžu vynadívať na krajinu v nečakanom pohodlí. Terracross by mohol pokojne svojím vybavením konkurovať lepšiemu jednoizbovému bytu a pritom ponúka výhodu kočovania na kolesách a na vysokej úrovni. Nielen slimák by mohol závidieť!
Mobilný a predsa dom

160176


Mobilný a predsa dom

160174

V prípade, že sa dom so svojimi obyvateľmi vydá na dlhšiu expedíciu, nájde sa tu priestor pre dvojtýždňové zásoby jedla i vody. Batéria s vysokou kapacitou, ktorú dobíja výkonný alternátor, zbavila cestujúcich problému s vozením hlučného generátora. Luxus kúpeľne si môžu užiť aj obyvatelia lepšieho Mobilbydla.Pohnútky a kolesá

Výhľad z okna, ktorý sa mení podľa priania, dom, ktorému by aj tak bolo smiešne hovoriť nehnuteľnosť, voľnosť pohybu a zariadenie mobilného domova, ktorému už ťažko môžete povedať, že ide len o pojazdnú nocľaháreň – to sú nepopierateľné výhody a dôvody, pre ktoré môže byť bývanie v karavane či obytnom automobile príťažlivé. Nemci, Francúzi, ale najmä bludní Holanďania si už dávno rozumejú s pojazdným životným štýlom i keď zväčša iba v zmysle doplnkového športu za teplých letných dní. Oceňujú súkromie, nízku spotrebu energií, poznávanie nových krajín, zvyklostí a ľudí, ktoré si môžu vychutnať bývaním vo svojom mobilbydle.
Mobilný a predsa dom

160172


Mobilný a predsa dom

160175

TerraCross Unicat vo verzii pre rodinu môžete nadobudnúť za  364-tisíc dolárov. Potom sa v interiéri ľahko nájde miesto aj pre pohodlný pracovný kút a dostatok odkladacieho priestoru. Človek, ktorý chystá pranie by mohol byť aj chlap, keby predtým nemusel vstať od stola a uvoľniť pracovnú pozíciu svojej polovičke… tak predsa len tam nemajú miesta nazvyš!


V porovnaní s karavanom je interiér obytného auta viac členitý. Schodíkmi sa treba dostať k miestu, kde sa varí, tam kde sa odpočíva, ale aj k toalete. Samozrejme, že medzi jednotlivými modelmi sú rozdiely; staré známe vany poskytnú najmä nocľah pre dvoch, možno troch ľudí, ale tie luxusnejšie mobilné domovy vás nenechajú ľahostajnými len čo uzriete do detailov premyslený interiér s dômyselným odkladacím priestorom, kožené čalúnenie, dizajnové hygienické zariadenie. Pri takých modeloch môžete očakávať, že cena prekročí dva milióny korún.


Mobilný a predsa dom

160177

TerraCross Unicat manželov Därrovcov vo verzii pre rodinu môže záujemca nadobudnúť za cenu 364-tisíc dolárov. Tých ostatných možno uteší, že karavany, ktoré sú už dávno oveľa ľahšie, bezpečnejšie, modernejšie a lepšie vybavené ako za čias masových dovoleniek v Bulharsku, sa nájdu v niekoľkých verziách aj u nás a bude im na ne stačiť suma od tristotisíc korún. Smelo na vandrovku prívrženci mobilbydiel!


Článok bol uverejnený v časopise Môj dom 07/2008

Kategória: Bývanie Návšteva
Tagy: alternatívne bývanie návšteva zo sveta
Zdieľať článok

Diskusia