Stolovanie na terase
Zdroj: istock.com

Hlavné zásady chutného a zdravého grilovania

28. 05. 2022 Zdieľať

Grilovanie a opekanie s priateľmi v záhrade má práve svoju sezónu a prináša príjemné chvíle. Naše chuťové poháriky sa nevedia dočkať, no grilované maškrty sú zároveň i istou záťažou pre trávenie. Ak ich však správne skombinujeme, budú o niečo zdravšie.

Kde budeme grilovať?

Takto znie asi najzásadnejšia otázka pred každou grilovacou párty, resp. sezónou. Ak náhodou nemáte otázku vlastného kozuba či grilu ešte doriešenú, nečakajte. Kozub či záhradný gril nie je vec na jednu sezónu a určite ho využijete. Z hľadiska kuchynskej a spoločenskej logistiky je pohodlné, ak je kozub umiestnený priamo na terase. Nezabúdajte však na bezpečnosť. Treba ho napojiť na dymovod s vyústením aspoň vo výške 2,5 m. Ak chcete mať na tej istej terase sedenie a stôl pre 6 osôb a hýbať sa bez tlačenice ako v autobuse, ideálnych je 20 m2. Ďalšou možnosťou, vďaka ktorej nebudete musieť pri grilovaní bojovať s počasím, je „schovať“ krb do altánka.

Kozub postavený voľne v záhrade by mal byť dobre chránený pred vetrom, resp. stáť tam, kde častý smer vetra pomôže odviesť dym do voľného priestoru. Nášmu zdraviu ani vôni nepomôže, ak ho počas celej grilovačky budeme dýchať. Bezpečné zároveň bude, keď kozub, ale ani mobilný gril či obyčajné ohnisko neumiestnime pod stromy. Dôvody si vie zrejme predstaviť každý.

Stolovanie na terase

Zdroj: istock.com

Čo, ako a s čím budeme grilovať

Keď máme nachystaný kozub alebo mobilný gril, je čas premyslieť jedálniček. Nemali by sme zabúdať, že teplotou nad 50 °C sa ničia v potravinách enzýmy. Tuky, najmä pre nás dôležité nenasýtené, sa pri vyššej teplote deformujú, urýchľuje sa ich oxidácia. Správnym výberom surovín a predprípravou jedál však možno tieto negatíva zmierniť alebo eliminovať. Ku grilovaným dobrotám treba teda pridať čo najviac potravín, ktoré obsahujú antioxidanty (chránia imunitu pred voľnými radikálmi) a „živé“ enzýmy (uľahčujú trávenie a detoxikáciu). Antioxidanty nájdeme najmä v bylinkách, zelenine, koreninách a ovocných plodoch. Prirodzeným zdrojom enzýmov sú živé, surové a čo najčerstvejšie najmä rastlinné potraviny, teda tiež bylinky, zelenina a ovocie. Všetko sa v našom organizme deje vo vodnom prostredí. Ani na grilovačke by nemala chýbať čistá voda, čerstvá ovocná šťava, prípadne kvalitné červené víno obsahujúce resveratrol.

grilovaná zelenina

Zdroj: istock.com

Hlavné zásady marinovania a tipy na chutnú grilovačku si môžete prečítať v článku na webe vdobrom.sk.

Kategória: Relax
Tagy: altánok alternatívne bývanie grilovanie kozub
Zdieľať článok