Ako si v kuchyni zariadiť barové sedenie
Kuchyne s barovým pultom sú trendové a praktické zároveň. Pult sa hodí do malých kuchýň, kde nie je miesta nazvyš, ale vynikne aj ako moderný prvok v priestranných kuchyniach. Aké sú jeho hlavné výhody a akú kombináciu pultu a stoličiek si vybrať?
Kuchyňa slúži najmä na prípravu jedla, no v prípade malých bytov často nahrádza aj jedáleň. V takom prípade môže byť pre vás dobrou voľbou barový pult. Okrem toho, že šetrí miestom, v otvorenom priestore výborne poslúži ako optický predeľovací prvok medzi kuchyňou a obývačkou. Niektoré barové pulty majú aj doplnkový úložný priestor v podobe skriniek a políc, ktoré sú praktické práve v malých kuchyniach.
Nie je však len doménou malých kuchýň, pekne vynikne aj vo veľkých moderných priestoroch napríklad v retro alebo industriálnom štýle. Barové stoly buď stoja samostatne, alebo sú predĺžením kuchynskej linky. Pri výbere stola je najdôležitejšia jeho výška. Štandardná výška pultov sa pohybuje od 110 do 115 cm. Ak je barový pult súčasťou kuchynskej zostavy, mal by mať rovnakú výšku ako samotná linka. Od výšky barového pultu sa odvíja výber barových stoličiek.
Najrozšírenejšie sú barové stoličky na jednej nohe – sú vhodné pre rôzne výšky barových pultov. Výškovo nastaviteľné sedadlo ľahko prispôsobíte výške pultu, zvyčajne v rozmedzí od 58 do 86 cm. Barové stoličky na štyroch nohách sa vyznačujú stabilitou a vysokou nosnosťou, výška sedadla je však pevná. Medzi stoličkami by ste mali dodržať vzdialenosť 65 – 75 cm.
Materiál
Pri barových pultoch sú v súčasnosti populárne kombinácie viacerých materiálov, napríklad dreva a kovu, no skvelo vyzerajú aj kúsky vyrobené len z jedného. Drevo je klasika, ktorá nikdy nesklame. Je nadčasové, pôsobí hrejivo a ľahko sa kombinuje s inými prvkami v miestnosti. Kov sa zas pýši dlhou trvácnosťou, chladnou eleganciou a minimalistickým dizajnom. Ľahká údržba a váha sú typické pre plast, ktorý sa viac ako iné materiály ponúka v rôznych farbách a tvarových variáciách.
Typy stoličiek
Barové stoličky sú elegantnou a priestorovo nenáročnou voľbou. Hodia sa k nielen k barovému pultu či linke, ale aj ku kuchynskému ostrovčeku alebo k sklápaciemu barovému stolu. Na časté a dlhodobé používanie voľte barové stoličky s operadlom, ktoré umožnia chrbtovým svalom uvoľniť sa.
Nižšie operadlo pôsobí minimalisticky, vyššie zas ponúka komfort podobný klasickej jedálenskej stoličke. Okrem opierok môže komfort používania ovplyvňovať aj konštrukcia. Na výber máte z pevných a otáčavých modelov stoličiek. Výhodou otáčavého typu je, že sedadlo stoličky si môžete kedykoľvek upraviť do strany, do ktorej potrebujete.
Miery v skratke
Existujú až štyri rôzne výšky barových stoličiek: nízka, pultová, barová a extra vysoká. Pri ich výbere vám pomôže tento prehľad, podľa ktorého ľahko zistíte, aké vysoké stoličky budete potrebovať.
Nízka stolička
Výška stola: 70 – 75 cm Výška stoličky: 60 cm
Pultová stolička
Výška stola: 90 – 100 cm Výška stoličky: 61 – 70 cm
Barová stolička
Výška stola: 105 – 110 cm Výška stoličky: 71 – 85 cm
Extra vysoká stolička
Výška stola: 110 – 120 cm Výška stoličky: 86 cm
Pripravila: Miroslava Maceková
Foto: Copeland Furniture, Nest, iStock, Carson Carrington
Zdroj: Časopis Môj dom