Testovali sme kontaktné kuchynské grily, v rýchlosti tepelnej úpravy sú neprekonateľné. Ktorý zvíťazil?

11. 10. 2021
Zdieľať

Tichý sipot bublajúceho tuku a oblak voňavej pary, ktorá zvoláva rodinu k prestretému stolu. Máloktorý domáci spotrebič dokáže nabudiť chuť do jedla tak ako kontaktný gril. Bez ohľadu na to, či medzi horúcimi platňami zviera plátky tučného mäsa, jemné filety morskej ryby alebo marinovanú zeleninu s bylinkami.

Kuchynský šprintér

Remoska, elektrická rúra, ba ani panvica na varnom paneli nedokážu v rýchlosti tepelnej úpravy predstihnúť kontaktný gril. Vďaka šikovnej konštrukcii pečie z oboch strán súčasne a teplo odovzdáva surovinám v priamom kontakte. V úzkej polouzavretej škáre, aby horúci vzduch opiekol i bočné strany.

Prečítajte si tiež
Zo štyroch malých miestností vytvorili otvorený priestor s veľkou kuchyňou a pracovným kútikom

Kým mäso a rôzne druhy cesta prirodzene získajú chutnú zlatistú kôrku, zelenine musíte pred vložením do grilu pomôcť tukom alebo rýchlym blanšírovaním v horúcej pare. Inak sa v mieste dotyku vysuší a zmení na nie príliš vábnu vrstvu papiera. Na vine sú drobné póry naplnené vzduchom, ktoré spomaľujú prestup tepla dovnútra. Povrch preto osychá.

Čo by ste mali vedieť

Špirála

Na rovnomernosti grilovania priveľmi nespoznáte, či sú ohrevné špirály zaliate do grilovacích platní alebo ich výrobca iba umiestnil pod ne. Určite sa to však prejaví na rýchlosti rozohrievania po zapnutí grilu a vložení každej novej várky čerstvých surovín. Hrubšie a masívnejšie platne sú v tomto prípade výhodou.

Povrch

Nelepivý povrch je štandardom bez ohľadu na to, pre aký materiál sa výrobca rozhodol pri povlakovaní. Vždy ide o jemný prachový nástrek, ktorý sa po nanesení vypaľuje v peci. Firmy často miešajú polyméry s minerálnym plnivom, aby skombinovali pružnosť povlaku s mechanickou odolnosťou.

Termostat

Kým najjednoduchší kontaktný gril má iba jediný senzor na meranie teploty na spodnej platni, v lepšie vybavených modeloch ich nájdete aj tri. Nezávislým riadením špirál dokážu dosiahnuť rovnomerné ohrievanie grilu i vtedy, ak ho nenaplníte na celej ploche, ale iba na polovici. To môže predĺžiť životnosť povrchov.

Senzor hrúbky

Ak je gril vybavený časovým automatom na rôzne suroviny, určite má v kĺbe zabudovaný senzor hrúbky. Vďaka nemu dokáže pri predvoľbe hovädzieho steaku odlíšiť, či grilujete iba tenké medailóniky alebo na dva prsty hrubé steaky. Zvyšok je už iba jednoduchá rovnica o teplote, čase a hrúbke porcie. Rare, medium, well-done – dobrú chuť.

Prečítajte si tiež
Vidiecka kuchyňa s množstvom tradičných doplnkov pôsobí ako zo starého filmu

Nádoba

Horúcou novinkou sú kontaktné grily, ku ktorým patrí príslušenstvo v podobe nádoby na pečenie a gratinovanie. Vložíte ju medzi grilovacie platne alebo ňou nahradíte spodnú a razom máte pred sebou improvizovanú remosku. Intenzívne pečenie v horúcej pare je rovnako rýchle ako grilovanie, možnosti použitých surovín sa však výrazne rozšíria.

Kĺby

Pootvorte v predajni gril, vložte doň ruku a zavrite ju. Táto rýchla skúška vám pomôže odlíšiť desiatky rokov staré konštrukcie s priamym kĺbom od novších s paralelogramom. Pre všestrannosť grilu je mimoriadne dôležité, aby bol tlak na suroviny rovnomerný v celej ich ploche. Nie vysoký pri kĺbe a nedostatočný pri čelnej strane.

Pozície navyše

V ponuke nájdete modely, ktoré kontaktným grilom pridávajú bonusovú všestrannosť. Niektoré možno uzavrieť s pevnou medzerou, aby ste v nich mohli zapekať pečivo s oblohou. Iné možno roztvoriť do plochy, aby slúžili ako stolový či raňajkový gril, ktorý má podobu jedinej rozhorúčenej platne.

Radí Marcela Gigelová

redakčná špecialistka na testovanie spotrebičov

Veľkosť

Väčší nemusí byť vždy lepší. Grilovanie je rýchlejšie ako pečenie v rúre, takže suroviny na horúcich platniach hravo vystriedate.

Vyhotovenie

Stlačí gril suroviny na placku, prispôsobí sa ich hrúbke alebo dokonca vytvorí pevnú medzeru na grilovanie? Každá konštrukcia je iná.

Teplota

Jedna teplota pre obe platne, samostatná teplota pre každú z nich alebo automat, ktorý dokáže odhadnúť i čas potrebný na grilovanie. Vyberte si.

Ovládací panel

Otočné kolieska ustupujú dotykovým tlačidlám, ku ktorým neraz patrí aj prehľadný displej a farebná signalizácia.

Čistenie

Ak možno misky na šťavu a dosky na grilovanie bez obáv vložiť do umývačky, po grile určite siahnete častejšie.

Užitočné rady

  1. Nepoužívajte na platne pred grilovaním olej v spreji. Ak treba tuk navyše, pridajte ho do marinády alebo priamo na suroviny.
  2. Dajte grilu dostatok času na to, aby sa rozpálil na pracovnú teplotu. Iba tak pri kontakte so surovinami uzavrie ich póry na povrchu.
  3. Omastok a šťava zo zbernej misky nemusia byť odpadom na vyhodenie. Môžete ich použiť na prípravu omáčky ku grilovaným dobrotám.
  4. Pokrmy budú šťavnatejšie, ak ich pripravíte z kúskov surovín napichnutých na špajdli. Tým obmedzíte ich kontakt s platňami.

Ako sme testovali

Je to, akoby sa domácnosť zmenila na stánok s rýchlym občerstvením. Čím viac vecí sa snažíte natlačiť do grilu, aby ste ho spoznali, tým menej času strávite pri varení. Obzvlášť ak ich bok po boku rozpálite v plnom počte.

Prečítajte si tiež
Ergonómia kuchyne: Ako si naplánovať a zariadiť pracovný priestor

Výsledky testovania

Víťaz testu Môj dom

Tefal OptiGrill Elite

Kontaktný gril Tefal

Zdroj: Tefal

Odnímateľná grilovacia plocha 29 × 20 cm * ohrev 2 180 W * voľné špirály * programový automat * manuálny termostat 120 – 270 °C * časovač * dotykové ovládanie * displej * pečenie v nádobe

Ak možno niektorému z automatických grilov pripísať dokonalý odhad času na tepelnú úpravu, je to zaručene tento model. Vie, kedy je baklažán najšťavnatejší, kedy sú hrubé kuracie prsia prepečené až po stred bez toho, aby vyschli, a kedy sa syr v plnených panini chlebíkoch dokonale prehreje. Stačí len zvoliť správnu predvoľbu. Tento výborne stavaný gril komunikuje cez šikovný displej v slovenčine a nezastaví sa ani pred mrazenými surovinami a prosbou o chrumkavejšiu kôrku. A ak príde na koláčiky, pilaf, pizzu či gratinované zemiaky, s prikúpenou nádobou na pečenie sa zmení na kompaktnú rúru.

Hodnotenie: *****

Cena: 184 €

www.tefal.sk

Sencor inteligentný gril SBG 6231SS

Kntaktý gril Sencor

Zdroj: Sencor

Odnímateľná grilovacia plocha 30 × 24 cm * ohrev 2 700 W * vlisované špirály * režim otvoreného grilu * programový automat * manuálny termostat 70 – 230 °C * časovač * ovládanie kolieskom a tlačidlami * displej

Máloktorý gril vám poskytne takú všestrannosť ako tento model. Vrúbkovanú platňu vymeníte za hladkú, uzavretú konštrukciu zmeníte na otvorenú, a pokiaľ ide o samotné grilovanie, sami volíte medzi manuálnym režimom s časovačom alebo programovým automatom, ktorý takmer vždy šikovne odhadne správny stupeň prepečenia rôznych druhov mäsa. Páči sa nám nielen veľký displej s podsvietením a prehľadným ovládaním, ale aj ventilátor, ktorý nepretržite ochladzuje vonkajší plášť, aby ste sa nepopálili. Ak preň máte miesto na linke, určite vás nesklame.

Hodnotenie: *****

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Cena: 169 €

www.sencor.sk

Prečítajte si tiež
Rekonštrukcia zanedbaného štvorizbáku: Varenie je divadlo a kuchyňa srdcom bytu

Philco PHGR9000

Kontaktný gril Philco

Zdroj: Philco

Odnímateľná grilovacia plocha 36 × 20 cm * ohrev 2 100 W * voľné špirály * režim otvoreného grilu * programový automat * manuálny termostat
190 – 240 °C * časovač * ovládanie kolieskom a tlačidlami * displej

Šetrný režim na rýchle rozmrazovanie a grilovací automat na všetky druhy mäsa, plátky slaninky a plnené sendviče – to je výbava, na ktorú sa vo svojej kuchyni môžete spoľahnúť. Ide o štýlový gril s preskleným vekom a širokými platňami, na ktoré sa pomestí viac porcií jedla, ako by ste čakali. Pri grilovaní sme mali pocit, že spodná platňa vždy pečie o kúsok intenzívnejšie ako vrchná, páčila sa nám však šťavnatosť, ktorú automat ustráži. A pri posedení v kruhu rodiny a priateľov pri dobrom jedle sa tento pomocník jediným kliknutím zmení na rovnú grilovaciu plochu.

Hodnotenie: ****

Cena: 169 €

www.philco.sk

Zelmer ZPR2000

Kontaktný gril Zelmer

Zdroj: Zelmer

Pevná grilovacia plocha 29 × 23 cm * ohrev 2 200 W * režim otvoreného grilu * manuálny termostat * ovládanie kolieskom

Ak ste doposiaľ pečením burgerov a plátkov hydinového mäsa trápili malý panini gril zo supermarketu, tento stroj vás poteší plynulou reguláciou teploty, väčšou kapacitou a osadením dosiek, ktoré kopírujú hrúbku vložených surovín. Ide o jeden z najkompaktnejších modelov na trhu, pri ktorom oceníte nielen čelný prístup k zbernej miske na kvapkajúcu šťavu, ale aj štíhle vyhotovenie a používanie v otvorenom stave s dvojnásobnou plochou roštov. Pri čistení a umývaní sa však musíte uspokojiť s tým, že platne sú osadené pevne bez možnosti vyberania.

Hodnotenie: ***-

Cena: 69,90 €

www.vzdy.sk

George Foreman 25050-56

George Foreman kontaktný gril

Zdroj: George Foreman

Pevná grilovacia plocha 33 × 22 cm * ohrev 1 850 W * režim otvoreného grilu * pevne určená teplota

Pri grilovaní sedí na kuchynskej linke, po umytí ho odložíte do skrinky. Ide o jeden z mála grilov, ktorý je možné zaparkovať na polici v úspornej vertikálnej polohe. Ak sa preň rozhodnete, čaká vás masívne vyhotovenie s ľahko prístupnou miskou na odkvapkávanie. Možnosť nastavenia teploty však neočakávajte. Termostat ju drží na stabilných 210 °C bez ohľadu na to, či ste do grilu zatvorili na dva prsty hrubé hovädzie steaky alebo ste kĺby prepli do režimu plošného grilovania, pri ktorom si každý sám ukladá na horúcu platňu starostlivo vyberané kúsky čerstvých surovín.

Hodnotenie: ***-

Cena: 44,60 €

www.mall.sk

Text: Marcela Gigelová, zodpovedná redaktorka Miroslava Maceková

Foto: Mall, George Foreman, Sencor, Tefal, Philc, Zelmer

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: elektrické grily grily kuchynské inšpirácie testy spotrebičov trendy v kuchyni zariadenie kuchyne
Zdieľať článok

Diskusia